Začíná Severská filmová zima – přinese 26 severských filmů

Severský filmový klub již posedmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie skandinávských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima. Drsný humor, syrová dramata a atmosférické detektivní příběhy dokreslí překrásná skandinávská příroda. V české premiéře bude uvedeno 11 filmů z produkce severských a pobaltských států a na přání diváků i vybrané úspěšné tituly z minulých let. Sedmý ročník festivalu příznivcům stříbrného plátna nabídne 26 snímků ze 7 severských zemí – 8 norských,  8 švédských, 4 finské, 2 dánské, 2 islandské, 1 litevský a 1 estonský. V Praze festival potrvá do středy 15. února, poté se přehlídka objeví i v dalších regionech.

Jan Vardøen

Slavnostní zahájení Severské filmové zimy proběhne za účasti sympatického norského režiséra, spisovatele, hudebníka a majitele restaurace Jana Vardøena. Na festivalu se uvádí jeho tři úspěšné celovečerní snímky. Prvním z nich je Norský dům. Snímek reaguje na aktuální téma migrace a s humorným nadhledem poukazuje na to, jak nás mohou vnímat lidé z odlišného kulturního prostředí. Komediální drama Podzim sleduje bouřlivý vztah inspicientky Národního divadla s populárním hercem a zkoumá téma lásky ve všech jejích podobách. Snímek Srdce lehkosti odkazuje na divadelní hru Henrika Ibsena Paní z moře.

Norský dům (foto: SFK)

Novinkou z dánské dílny je film Natashy Arthy Comeback, komedie o tom, že všichni potřebují druhé šance. Finská tvorba v dramatu Mimo mapu sleduje ženu, která zjistí, že její manžel vede dvojí život. Najde balík peněz a rozhodne se od všeho utéct. Finsko – litevský snímek Dvě noci do úsvitu vypráví příběh finského DJ a francouzské architektky, kteří stráví kvůli sopečnému oblaku dvě společné noci v litevském Vilniusu. Dostatek severského humoru zajistí švédská komedie Pozdravy ze severu o Nadje, která má z důvodu změny pravidel pro adopce týden na to, aby si našla partnera a vdala se. Za zmínku stojí filmové počiny talentovaného švédského režiséra Andrease Öhmana. Hořkosladká komedie Simonův vesmír divákům přibližuje život chlapce s Aspergerovým syndromem. Snímek byl nominován na cenu Guldbaggen 2011 v kategoriích nejlepší film, scénář, herec a herečka ve vedlejší roli. V romantickém dramatu Nesmrtelní, o změně zamilovaného dobrodružství v nebezpečnou hru, oslňují hereckými výkony Madeleine Martin a Filip Berg.

Pozdravy ze severu

Knižní předloha Ingvara Ambjørnsena, známého českým čtenářům především díky trilogii o Ellingovi, inspirovala tvůrce ke vzniku nervy drásajícího thrilleru Pomsta. Film o promyšlené odplatě za nezapomenutelné dávné křivdy ukazuje, jak chování hlavní hrdinky ovlivňuje krom objektu její pomsty i životy dalších lidí. Gunnhild Øyehaug, autorka knižní předlohy k filmu Ženy v příliš velkých pánských košilích, byla za svou knihu oceněna Nynorsk litteraturpris a zároveň získala nominaci na norskou filmovou cenu Amanda za nejlepší scénář. V dramatické komedii hledají svou identitu a štěstí tři rozdílné ženy. Finské drama Láska a hněv mapuje bouřlivý milostný vztah dvou spisovatelů. Když se poznali, on byl slavný, ona se snažila prorazit. Později se karty obrátily. Film byl natočen podle úspěšného románu Anji Snellmanové a autorka přiznává autobiografické motivy.

Ženy v příliš velkých pánských košilích (foto: SFK)

Tajným tipem organizátorů festivalu je estonské válečné drama 1944: Přinuceni k boji. Roku 1939 podepisuje Sovětský svaz s Německem pakt Ribbentrop – Molotov. O týden později začíná 2. světová válka. V roce 1940 Sovětský svaz obsadí Estonsko a 55 000 Estonců je nuceno vstoupit do Rudé armády. O rok později je Estonsko okupováno Německem a 72 000 Estonců je odvedeno do německých ozbrojených složek. V září 1944 na estonské hranice opět přichází Rudá armáda. Zbytky estonských ozbrojených skupin kladou odpor Sovětům až do 50. let. Do té doby probíhají vraždy, politické procesy, teror a především deportace do gulagů na Sibiř.

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Organizátoři nezapomínají ani na cizince – při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

Festival pořádá Severský filmový klub za finanční podpory společnosti Volvo Car Czech Republic s.r.o., Ministerstva kultury ČR, Magistrátu města Brna a ambasád severských států.
Webové stránky festivalu: www.sfklub.cz

Každý den soutěžíme na Facebooku o vstupenky na festival

-red-