Závěrečný Potter má po londýnské premiéře, kritiky jsou skvělé (fotky/video)

Na Trafalgar square v Londýně probíhá premiéra posledního Pottera za účasti tisíců fanoušků. Film uzavírá ságu deset let poté, co byl natočen její první film, a čtyři roky poté, co vyšel poslední knižní díl čarodějnické série J. K. Rowlingové. Je to první snímek v sérii, který byl natočen také ve 3D.

 

Emma Watson (Hermiona)

I když studio Warner Brothers uvalilo embargo na novinářské recenze do pátečního rána, britské listy si s tím hlavu nedělaly a první kritiky otiskly už ve středu. Ale studio to bezpochyby přežije, protože jsou zatím veskrze kladné. Bulvární The Sun napsal, že “poslední díl stále oplývá potterovským kouzlem”. “Je oslňující a napínavý ještě předtím, než příběh dosáhne monumentálního vrcholu v souboji statečného sirotka (Pottera) a beznosého padoucha Voldemorta v podání Ralpha Fiennese,” napsal list.

Premiéra s davem tisíců fanoušků

Na Trafalgarském náměstí v Londýně od 18 hodin probíhá premiéra posledního dílu Harryho Pottera, HP a relikvie smrti 2.

Daniel Radcliffe
“Myslím, že je o světelné roky lepší než kterýkoli film v celé sérii. Je to nejlepší film, jaký jsme kdy udělali. Je to skvělé, že končíme takhle pozitivně.”

Podle The Daily Telegraph “je zřejmě největším triumfem filmu schopnost překonat nedostatky předlohy J. K. Rowlingové.” “V posledním díle Harryho Pottera se jí nepodařilo vtisknout knize potřebný epický náboj, a tak je závěrečná bitevní scéna zklamáním,” píše list. “Ale Yates ji přetavil v opravdu děsivé představení… je to monumentální biograf… nesoucí hlavní poselství, které se dotkne každého diváka, mladého i starého: V každém z nás jsou temné síly, ale můžeme je překonat,” napsal deník.

Julie Walters (paní Weasleyová)

Podle London Evening Standard jsou “skutečnými hvězdami filmu armády techniků”. “Vytvářejí skutečné kouzlo a jsou možná posledním britským průmyslem,” poznamenal list. Oceňuje také “herecký tým snů” od Jima Broadbenta po Helenu Bonhamovou Carterovou. Radcliffe ve středu ocenil Alana Rickmana za roli Severuse Snapea, za niž by měl být prý nominován na Oscara.

 

Jason Isacs (Lucius Malfoy)

Zda jsou pozitivní kritiky oprávněné, se diváci budou moci přesvědčit dnes večer na premiéře, ti ostatní až za týden. Přesto skalní potterovští fanoušci a především fanynky čekají už několik dnů v centru Londýna na své idoly. Studio Warner Brothers se totiž rozhodlo uspořádat světovou premiéru ve velkém stylu. Obvykle jsou premiéry na náměstí Leicester Square. Bude tomu tak i tentokrát, i když ve třech kinech najednou.

 

Michal Gambon (Brumbál)

Nyní však tradiční červený koberec ale začíná už na nedalekém Trafalgarském náměstí a je dlouhý asi kilometr, už se po něm procházejí hvězdy filmui. Producenti u něj také vytvořili Příčnou ulici, kde si čarodějští učni v knihách o Potterovi kupují své nářadí. Není tedy divu, že na Trafalgarském náměstí již od začátku týdne táboří stovky lidí z celého světa – převážně v nepříznivém počasí. Pršelo i dnes odpoledne a stejná předpověď platí i na večer. Zatím se déšť utišil.  Zřejmě se tak naplní osud řady potterovských premiér, které se konaly za deštivého počasí.
Premiéra, hvězdy na červeném koberci (REUTERS) (aktualizováno v pátek 8.7. v 12:41)

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.