Nepřehlédněte

Bývalý ředitel Novy ředitelem České televize – šance pro další podporu českého filmu

Petr Dvořák se dnes většinou hlasů radních ČT stal ředitelem veřejnoprávní televize. Hlavní důraz v projektu tento kandidát kladl na původní dramatickou tvorbu a stálou podporu kinematografie Českou televizí.

Ve druhém kole získal 12 hlasů. Hynek Chudárek, bývalý výkonný ředitel TV Óčko, obdržel tři hlasy. Po veřejném slyšení všech pěti kandidátů přistoupili radní k prvnímu kolu volby, do druhého kola postoupili Petr Dvořák (13 hlasů) a Hynek Chudárek (7 hlasů). Na třetím místě se umístili Roman Bradáč a Jan Svoboda se třemi hlasy a poslední z pětice kandidátů skončil Radomír Šimek, který dostal jeden hlas.

Podle Dvořáka je třeba definovat krizi, ve které se ČT nachází. Není to ekonomická krize, ekonomické parametry jsou uspokojivé, řeší se krize výroby. Dvořák chce získat respekt diváků i respekt odborníků. Chce takové pořady, které snesou měřítko doby. Úspor by chtěl dosáhnout například revizí smluv a jednáním s dodavateli. Dvořák by se ihned po svém nástupu do funkce zaměřil na výrobu pořadů; ty nekvalitní by zastavil. Do vedení televize by rád primárně lidi zevnitř ČT. Spolupracovat by chtěl ale například i s producentem Fero Feničem, který neúspěšně kandidoval na ředitele ČT. To ale za předpokladu, že nebude Fenič proti televizi vystupovat či se s ní soudit. Dvořák připomněl, že dříve působil v čele komerční TV Nova. “Díky tomu více než kdokoliv jiný znám rozdíl mezi komercí a veřejnou službou,” řekl. Cílem veřejnoprávní televize není podle něj zisk, ale kvalita. “Sledovanost by měla být pouze jedním z dílčích kritérií,” míní Dvořák.

K volbě nového ředitele se kriticky postavily televizní odbory. Na pondělní tiskové konferenci se nechaly slyšet, že do finálové pětice nepostoupili ti nejlepší kandidáti. Nelíbily se jim projekty Šimka a Svobody a také mají výhrady k řediteli ČT24 Romanu Bradáčovi, který je podle nich spojený se současným managementem ČT, který opakovaně kritizují. Proti některým finalistům protestovaly také Asociace režisérů a scenáristů (ARAS) a Český filmový a televizní svaz (FITES).

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.