Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Recenze | Saxána je velký průšvih: Scénář, animace i režie. Všechno špatně.

Saxáně nepomohlo ani opětovné obsazení původní Saxány Petry Černocké a jejího filmového manžela Jana Hrušínského, ani režijní dohled legendy českého filmu Václava Vorlíčka. Film se nepovedl a potěší snad jen malé děti. Těm ale primárně není určen. Jednat se má o snímek rodinný.

Pod taktovkou V. Vorlíčka vznikal tento film několik let a i když se na něm pracovalo dlouho, na scénáři ani počítačové animaci to není vidět. Místy film totiž připomíná průměrné televizní dílko, které by se možná dobře vyjímalo jako štědrovečerní premiérová pohádka na obrazovce České televize.

Zde si můžete poslechnout a stáhnout nový song Saxána v mp3

Použitá počítačová animace působí dojmem špičky v oboru, ale bohužel tak v půli 90. let. Například uživatelé YouTube o tom vědí své, pod trailery s tímto filmem najdete mnoho komentářů, kteří si z animace dělají legraci. Faktem je, že místy působí „bezpostprodukčně“, u postav jakoby se zapomnělo na barevnou korekci s nepřirozenými stíny, barvami a tudíž opravdu nepůsobí příliš „živě“.

Crashman na trhu

Režisér Vorlíček před nedávnem řekl, že narozdíl od Harryho Pottera, kde létalo po krajině auto se v Saxáně vznese dokonce celý vlak. Je to pravda, ale Harrymu Potterovi technicky ani příběhově nesahá Saxána a Lexikon kouzel ani po kolena. A existence „Morkolabů“ v Saxáně zřejmě i vám něco připomíná… a to už je laciné až příliš.

Příběh samozřejmě nepříliš složitý, to se dá u rodinné komedie a navíc pohádky odpustit, ale scénář je místy překombinovaný a gagy jen občas vtipné. Nezachrání to ani Jiřina Bohdalová ani Petr Nárožný a opravdu velmi velmi slabá je i představitelka titulní role malé Saxány Helena Nováčková.

Jiřina Bohdalová s Jiřím Lábusem

Chtělo by se říci, že tu někdo zaspal a spal dlouho a dlouho, možná tak dlouho jako Šípková Růženka. Protože jinak by tento nedodělek kazící původní pověst legendární Dívky na koštěti nemohl vypustit do světa.

"Jedničku připomíná snad jen čarodějnická třída...

Návštěvu kina vynechávat nemusíte, ale pokud čekáte návrat původního humoru, poetiku pohádkového světa, jeho nenásilnou kombinaci s tím „mudlovským“:) – ničeho takového se v kině nedočkáte. Jen průměrného filmu, který měl vzniknout před 10 lety. Pak by bylo možné kritizovat jen scénář a režii…

autor: -Alex-

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast