Markéta Lazarová je opět v kinech | Nová, zrestaurovaná

Podle kritiků jeden z nejlepších filmů české kinematografie, Vláčilův opus Markéta Lazarová je opět v kinech. V pražském kině Světozor ji můžete vidět do 19. října, pak se objeví po městech v celé České republice. Premiéru měla digitálně restaurovaná kopie na letošním Karlovarské festivalu.

„Vytváříme identickou kopii toho, co autoři v šedesátých letech vytvořili. Odstraňujeme všechna poškození na pásu. V žádném případě nezasahujeme do původního díla, nevylepšujeme ho,“ vysvětluje technický ředitel UPP Ivo Marák. V UPP zpracovávali tři různé kopie filmu. Ty mají dohromady tři čtvrtě milionu filmových políček, které se musely naskenovat do počítače a vyretušovat od nečistot. Vše, včetně pátrání po tom, zda některé chyby vznikly přepisem a poškozením, nebo zda jsou součástí tehdejších technologií, zvládlo studio za šest týdnů. Nejsložitější záběr zabral restaurátorům pět dnů práce, i když trvá jen pět vteřin.

„V tomto rozsahu u nás ještě nikdo film nerestauroval. Ještě před několika lety vůbec neexistovala technika na dostačující úrovni,“ říká Marák. Zároveň ale vypočítává nákladnost projektu a uznává, že plošně restaurovat staré filmy není reálné. „Třeba od Karlštejnu taky nemůžete očekávat, že se jeho oprava úplně finančně vrátí, ale je věcí kulturní vyspělosti o něj pečovat. Věřím, že u restaurování těch nejvýznamnějších filmů to budou lidé vnímat podobně.“

Odkaz na informace o promítání

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.