Začíná Das FilmFest | Festival německy mluvících filmů

Nejaktuálnější a cenami ověnčené hrané i dokumentární snímky z Německa, Rakouska a Švýcarska opět přicházejí do kin díky přehlídce německy mluvených filmů DAS FILMFEST.

Na 25 snímků bude uvedeno ve dnech 19. až 23. října v pražských kinech Lucerna a Evald, poté se výběr filmů přesune na dalších pět dní (24. – 28. října) do brněnského Kina Art. Čtyři festivalové sekce zaostří na rebelující hrdiny i režiséry, dotknou se tématu smrti a umírání, nahlédnou za berlínskou zeď v 60. a 70. letech i na další významné historické události 20. století.

Karl Markovics

Na festival stejně jako v předchozích letech zamíří hosté z řad filmových tvůrců. Z Rakouska přijede např. Karl Markovics (Komisař Rex, Ďáblova dílna) a představí svůj režijní debut Dýchat osobně pražskému publiku. Herec Andreas Kiendl uvede v kině Lucerna drama Bez otce i bláznivou rakouskou komedii Neúmyslný únos Elfriede Ott.

Pořadateli šestého ročníku festivalu jsou Goethe-Institut Prag s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím v Praze.

Všechny filmy jsou uváděny v originále s českými titulky.

DAS FILMFEST – oficiální stránky festivalu

DAS FILMFEST na facebooku

DAS FILMFEST – program festivalu

Úspěšné debuty, historické velkofilmy, komediální snímky, niterná dramata, investigativní dokumenty a na Oscary pomýšlející spektákly – taková je nabídka ze současné německé, rakouské a švýcarské filmové produkce letošního šestého ročníku Festivalu německy mluvených filmů. Dramaturgie snímky opět rozdělila do několika tematických sekcí: DIE REBELLEN/REBELOVÉ, DIE SCHWELLE/NA PRAHU, DIE DOKU a DIE MAUER/ZEĎ. Na šestadvacet divácky úspěšných a cenami ověnčených filmů bude k vidění v Praze až do 23. října. Poté se přehlídka přesune do brněnského kina Art, kde se vybrané tituly budou promítat od 24. do 28. října.

DAS FILMFEST zahájí kritikou a odbornými porotami vyzdvihovaný hraný debut německého režiséra Andrese Veiela Kdo, když ne my (Wer wenn nicht wir). Snímek získal v letošním roce kromě jiného bronzovou Německou filmovou cenou a nabízí pohled na západní část Německa šedesátých let minulého století. Na pozadí milostného vztahu dvou hlavních hrdinů se otevírají palčivé problémy tehdejší mladé generace jako vyrovnání se s nacistickou minulostí nebo boj proti konformitě. Tvůrci se zaměřili na historické události i celkovou atmosféru ve společnosti před prvními útoky teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF). Film, který pár týdnů po uvedení na přehlídce DAS FILMFEST vstoupí do tuzemské filmové distribuce, v Praze osobně uvede režisér Andres Veiel a kameramanka Judith Kaufmann.

„Třem vlnám Frakce Rudé armády jsme se prostřednictvím hraných i dokumentárních filmů intenzivně věnovali v předešlých ročnících festivalu. Chtěli jsme ukázat na příkladnou snahu o reflexi vlastní minulosti, která v Německu probíhá,“ vysvětluje volbu Angelika Eder z pražského Goethe-Institutu. „Alespoň mezi německými filmaři zájem o tuto látku neopadá, což lze možná vysvětlit i panující nejistotou ve společnosti a hledání alternativ v liberálním světě, alespoň u podstatné části mladých lidí.“

Vstupenky na festivalové snímky jsou v prodeji v  kinech Lucerna a Evald v ceně 90 Kč, na 3D filmy v ceně 120 Kč. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky.

Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut  s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím v Praze.

Jeden z uváděných filmů LOLLIPOP MONSTER

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.