Nepřehlédněte

Chystá se Severský filmový podzim

Po Severské filmové zimě přináší Severský filmový klub divákům letos již druhou filmovou přehlídku: SEVERSKÝ FILMOVÝ PODZIM. V pořadí již počtvrté budou mít diváci možnost shlédnout vybrané snímky původem ze severských zemí, se kterými se pravděpodobně příliš často v českých kinech nesetkali.

Během osmi dnů uvidí diváci v Brně, Praze, Olomouci, Uherském Hradišti a Berouně celkem jedenáct filmů z Dánska, Švédska, Norska a Islandu.
Paralelně probíhající festival v Brně i Praze zahájí ve čtvrtek 17. listopadu téma Polární kruh na dosah. Svět dvou severských ostrovních zemí, Grónska a Islandu, nám přiblíží první dánský film, který získal nominaci na Oscara
Qivitoq – duch hor (1956) a islandský snímek Prosinec(2009).

V pátek 18. listopadu pokračuje přehlídka tématem Cestou zločinu, kdy se představí absurdní dánský snímek Řezníci(2003) režiséra Anderse Thomase Jensena a norské drama Nokas (2010). Druhý ze jmenovaných filmů dokumentárním způsobem zachycuje největší norskou bankovní loupež, ke které došlo v roce 2004, a tragickým způsobem rezonuje s hrůznými událostmi v Norsku v červenci letošního roku.

Programová brožura zde ke stažení

Sobota 19. listopadu bude patřit odvážným ženám (nejen za volantem), konkrétně dánskému filmu Emmin stín (1988), švédské dobromyslné komedii Ženská za volantem (2008) a aktuálnímu společensko-kritickému dánskému snímku Útěk (2009).

Festivalovou přehlídku v Praze a Brně uzavře dánský film Přes ulici, pod vodou (2009), norsko–dánská koprodukce To největší na světě (2001) a norsko-švédský snímek Spolehni se(2010)

V Olomouci a v Uherském Hradišti proběhne festival 21. – 24. listopadu. V Olomouci se představí filmy To největší na světě, Ženská za volantem, Spolehni sea dánské road movieSpi, děťátko, spi (2009). V Uherském Hradišti to pak budou snímky Emmin stín, Řezníci, To největší na světě a Spolehni se. V Berouně pak v kavárně Jiná káva mohou diváci shlédnout snímek Spolehni se.

Z filmu ŘEZNÍCI

Severský filmový klub je občanské sdružení lidí, které spojuje zájem o severské filmy. Naším cílem je jejich zprostředkování českým divákům, neboť si myslíme, že severská kinematografie je svým způsobem jedinečná, ale přesto zde, v porovnání s kinematografií jiných zemí, stále poněkud méně zastoupená. Naší hlavní náplní je realizace několikadenních filmových pře

hlídek, ve kterých se snažíme o rovnoměrné zastoupení jednotlivých zemí, a zároveň i žánrů. www.sfklub.cz

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: