VENKU – dokument z produkce HBO ve čvrtek i v televizi

Dokumentaristka Veronika Sobková sledovala téměř dva roky Lindu, Mirka a Tomáše, kteří část svých životů strávili za mřížemi. Sledovala jejich snahu dostat se ven nejen z vězení, ale i z toho, co ve svých životech stále dělali špatně.  Na dokument můžete jít v těchto dnech do našich kin, ale 17. listopadu se objeví i na obrazovce HBO.

Doopravdy to začíná venku. Nový film z cyklu Bez cenzury, v němž HBO Česká republika systematicky rozvíjí tvorbu českých a slovenských dokumentů, se dotýká každodennosti života vězňů. Režisérka Veronika Sobková téměř dva roky sledovala trojlístek postav, které strávily část svých životů ve výkonu trestu.

Zachytila zlomové momenty jejich problematických osudů se snahou o věrohodné psychologické popisy svých aktérů. První z protagonistů fi lmu je osmadvacetiletá Linda, která opouští věznici ve Světlé nad Sázavou poté, co si odpykala osmiměsíční trest za krádeže. Pětatřicetiletého Mirka začali autoři sledovat ve chvíli, kdy po českých věznicích strávil třináct a půl roku za podvody.

Šestatřicetiletý Tomáš si za obchod s narkotiky odpykává šestiletý trest ve věznici Oráčov. Upíná se k možnosti podmínečného propuštění v polovině trestu… Obrazově vytříbené svědectví ukazuje, jak se jeho aktéři vyrovnávají s návratem na svobodu. V případě Tomáše zachycuje jeho opakované snahy přesvědčit příslušné orgány o své nápravě a šanci na integraci do normální společnosti. Uspěje Linda?

Nebude už krást ani brát drogy? Podaří se jí založit rodinu, jak si vždy přála? Přestane Mirek podvádět? Dokáže si najít přítelkyni, která ho za jeho kriminální minulost nebude odsuzovat? Pustí Tomáše na půlku? A pokud ano, obejde se jeho další život bez drog? Autentický dokument přerůstá v metaforu o nakládání se svobodou, časem i vlastním osudem. Vypráví o rozhodování na důležitých životních křižovatkách, jež se týká nejen vězňů. Mapuje lidskou touhu uniknout z omezeného prostoru za skutečnými i pomyslnými mřížemi.

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.