Filmové premiéry od 1. prosince

Pětice filmů se premiérově rozeběhla po celé republice v první prosincový den. Dva francouzské snímky – muzikál MILOVANÍ s Catherine Deneuve a psychologické drama NEVĚSTINEC. Dospělé i děti potěší KOCOUR V BOTÁCH, fanynky Brada Pitta tentokrát spíš mužské téma MONEYBALL o trenérovi baseballového týmu. Výčet premiér uzavírá odpad týdne, český pokus o politický thriller HRANAŘI, který ale vypadá spíš jako komedie…

MILOVANÍ (FRA, 2011)

Ve filmu Milovaní sledujeme dva milostné příběhy, příběhy dvou generací, matky a dcery, z nichž si ani jedna neumí připustit, že by žila sama. První příběh je pojatý jako legenda. Začíná v neoddiskutovatelně Zlatém věku lásky, v 60.letech – v době sexuální revoluce a rozvoje feministického hnutí. Po něm následuje příběh druhý, který se odehrává v 90.letech – v době, které vládne strach ze závazků a viru AIDS.
Z Paříže 60. let přes Prahu do současného Londýna. Madeleine se svou dcerou Verou proplouvají tanečním krokem skrze životy mužů, které milují. Ale láska může povznášet i bolet, umí být radostná i hořká. Elegie na ženskost a vášeň, elegie, která tu a tam propuká v hudbu.
Film Milovaní nabízí českému publiku několik lákadel, které by netuzemský divák těžko docenil. Melodrama s prvky muzikálu, ve světě známé hlavně díky hereckému obsazení (Catherine Deneuve se svým nestárnoucím šarmem a její dcera Chiara Mastroianni), se totiž zčásti odehrává v Praze a nabízí mnoho odkazů na české reálie a v neposlední řadě se v něm objevují i čeští protagonisté. Za všechny můžeme zmínit herce Pavla Lišku či režiséra (tentokrát v herecké roli) Miloše Formana. Snímek Christophea Honorého vyrobený v česko-francouzské koprodukci zakončil poslední ročník festivalu v Cannes. Je oslavou elegance, lásky a šarmu, jak to umí jen Francouzi.

Komedie / Muzikál
Francie, 2011, 139 min
Režie:
Christophe Honoré
Hudba:
Alex Beaupain
Hrají:
Ludivine Sagnier, Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Louis Garrel, Miloš Forman, Radivoje Bukvic, Zuzana Onufráková, Paul Schneider, Zuzana Kronerová, Pavel Liška, Václav Neužil ml.

NEVĚSTINEC (FRA, 2010)

Přelom devatenáctého a dvacátého století – období velkých sociálních změn – postihl také proslulé pařížské nevěstince. Uzavřenému světu, v němž se na jedné straně nabízela krása a potěšení ale i ponížení a bolest, hrozil zákaz. Francouzský režisér Bertrand Bonello vyšel v příběhu o „vzpomínkách z nevěstince“ ze současné sociologické studie o pařížských „domech lásky“ na přelomu století. Filmový obraz prostitutek a jejich zákazníků zbavil lechtivého a povrchního pozlátka, který nahradil o poznání živočišnější atmosférou. Do popředí se dostávají autentické osudy dívek, jejich rivalita i přátelství, ale i dobové volání po obratu k rádoby humánnější společnosti.

Drama / Psychologický
Francie, 2010, 122 min
Režie:
Bertrand Bonello
Hrají:
Adele Haenel, Jasmine Trinca, Hafsia Herzi, Noémie Lvovsky, Céline Sallette

MONEYBALL (USA, 2011)

Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A’s, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň.

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2011, 133 min
Režie:
Bennett Miller
Hudba:
Mychael Danna
Hrají:
Brad Pitt, Jonah Hill, Robin Wright, Philip Seymour Hoffman, Chris Pratt, Tammy Blanchard, Jack McGee, Nick Searcy, Glenn Morshower, Arliss Howard, Kerris Dorsey, Javier Montoya

KOCOUR V BOTÁCH (USA, 2011)

Ve filmu zastihnete titulního hrdinu v době, která časově předchází setkání se zeleným zlobrem. Je to psanec a zločinec, na jehož hlavu vypsali bohatou odměnu, ale copak by ty obrovské černé oči dokázaly podvádět a krást? Všechno určitě musí být úplně jinak, což se taky vzápětí potvrdí, když se kocour v honbě za třemi kouzelnými fazolkami ocitne tváří v tvář Valdovi Cvaldovi, nejlepšímu kamarádovi z dětství, který ho jednoho nepěkného dne podrazil tak, že se z kocoura stala štvaná zvěř. A z Valdy Cvaldy nepřítel. Navzdory intuici se společně s ním a mazanou kočičí zlodějkou Čiči tlapičkou vydává vstříc dobrodružství, během něhož se utká s nebezpečnými zločinci jménem Jack a Jill, navštíví vzdušné zámky, zachrání rodné město a možná i očistí své jméno. Pokud ho ovšem Valda Cvalda znovu nepodrazí.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Fantasy
USA, 2011, 90 min
Režie:
Chris Miller
Hudba:
Henry Jackman
Hrají (ORIGINAL DABING):
Antonio Banderas, Salma Hayek, Zach Galifianakis, Billy Bob Thornton, Guillermo del Toro, Tom McGrath, Chris Miller

HRANAŘI (ČESKO, 2011)

Dva manželské páry – Hložovi a Slámovi, žijí poklidný podnikatelský i rodinný život. Hložová (Kateřina Brožová) se Slámovou (Vilma Cibulková) mají agenturu s VIP hosteskami, Hlož (Saša Rašilov) šéfuje prosperující bezpečnostní agentuře a Sláma (Miroslav Etzler) vlastní úspěšnou stavební firmu. Sláma se rozhodne pro velkou hru – v soutěži o obří stavební zakázku naruší zaběhnutý systém, z toků peněz už nebude „krmit“ nikoho dalšího. Do přípravy této vzpoury namočí i nic netušícího přítele Hlože. Odhodlaný Sláma však neodhadne, na jak nebezpečnou hranu vstupuje. Stavební zakázka je totiž životně důležitá pro Spolek pěti, kterým „slouží“ radní s přezdívkou Lulu (Jiří Langmajer). A Lulu musí zajistit, aby byl Sláma ze hry venku, za každou cenu. Rázem se ocitáme ve světě odposlechů, sledování, kompromitujících materiálů, likvidačních příprav a dokonce i nevyjasněných vražd. Atmosféra mrazivě houstne, nikdo nevěří nikomu. Hlož bojuje o záchranu přítele Slámy a poté vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vše jakoby zpovzdálí sleduje podivný pan Bishop (Jan Tříska). Proč a pro koho asi?

Krimi / Drama / Thriller
Česko, 2011, 96 min
Režie:
Tomáš Zelenka
Hudba:
Zdeněk Merta
Hrají:
Saša Rašilov nejml., Kateřina Brožová, Miroslav Etzler, Vilma Cibulková, Michal Dlouhý, Jiří Langmajer, Václav Postránecký, Milan Kňažko, Jan Tříska, Vladimír Kratina, Norbert Lichý, Michal Pavlata, Martin Dejdar, Radim Fiala, Jiří Korn, Vladimír Marek, Zuzana Vejvodová, Martin Písařík, Tomáš Magnusek, Jana Bernášková

  1. nevestinec vypada zajimave.

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.