Agniezska Holland natočí pro české HBO drama o Janu Palachovi

Seriál Terapie, který vznikl v produkci české pobočky HBO vyvolal mimořádný zájem diváků i kritiků. Dalším původním projektem, jež začne vznikat letos na jaře bude třídílné drama o alarmujícím činu Jana Palacha a počátcích normalizace v tehdejším Československu. Drama, jehož scénář napsal Štěpán Hulík (1984), vznikne v režii renomované Agnieszky Holland. Producentem minisérie je společnost Nutprodukce. Se zařazením projektu do vysílání HBO počítá v roce 2013.

Agniezska Holland

Režisérka Agnieszka Holland (nar. 1948), jež pochází z Polska, vystudovala pražskou FAMU a v současné době působí v USA, pro HBO nepracuje poprvé. Podílela se na natáčení kriminálního seriálu The Wire – Špína Baltimoru, spolupracovala také na seriálu Treme, jehož druhou řadu právě uvádí filmový kanál Cinemax. Je držitelkou řady prestižních uznání a festivalových cen. Její drama Bittere Ernte (1985) bylo nominováno na Oscara, další oscarovou nominaci obdržel její scénář k dramatu Evropa, Evropa (1990), jež získalo Zlatý glóbus za nejlepší neanglicky mluvený film. K autorčiným dalším známým titulům patří Julie na cestě domů (2002) a historická freska Jánošík: Pravdivá historie (2009), kterou režírovala spolu se svou dcerou Kasiou Adamik. Hrdinou autorčiny novinky In Darkness (V temnotách, 2011) je skutečně existující muž, jenž za války pomáhal Židům v okupovaném Lvově. Film je jedním z kandidátů na oscarové nominace, které budou vyhlášeny v lednu 2012.

Iva Pazderková – Na Stojáka

TVORBA HBO ČR

Původní tvorbu společnosti HBO Česká republika odstartoval v roce 2004 pořad Na stojáka, který na naše obrazovky přinesl dosud neznámý žánr „stand-up comedy“ a postupně vyprofiloval řadu originálních bavičů. Další krok znamenaly dokumenty z cyklu Bez cenzury, vzešlé ze scenáristické soutěže. Vítězný snímek Erotic Nation (2009, režie: Peter Begányi) poukazoval na proměny novodobého slovenského národa v souvislosti s tamějším erotickým byznysem. Film Nebe Peklo (2010, režie: David Čálek) vyprávěl o komunitě lidí, jež objevili rozkoš v bolesti, a přerůstal v úvahu o hraničních formách svobody.

Společnost HBO Česká republika se výrazně podílela také na dokumentu Ježíš je normální (2008, režie: Tereza Nvotová), polemizujícím s excesy během autorčiny náboženské výchovy, a na svědectví Vítejte v KLDR! (2009, režie: Linda Jablonská) o skanzenu totality v Severní Koreji. V cyklu Bez cenzury byla realizována rovněž hudební road-movie For Semafor (2010, režie: Miroslav Janek) zobrazující zrod alba, na němž naše avantgardní kapely a sólisté nově interpretují hity Suchého a Šlitra. Kronika Zachraňte Edwardse (2010, režie: Dagmar Smržová) líčila osudy mladého páru, který se navzdory lékařským doporučením rozhodl přivést na svět postižené dítě.
Dokument Chrámy těla (2010, režie: Ivan Pokorný) přiblížil kuriózní svět ženské kulturistiky, film Tantra (2010, režie: Benjamin Tuček) nahlédl do nestandardních praktik ovládání mysli i sexu na tantrických seminářích. Portrét Rock života (2011, režie: Jan Gogola ml.) se zabýval osobností rockera Oldřicha Říhy z legendární skupiny Katapult. Sonda Generace Singles (2011, režie: Jana Počtová) se věnuje šesti typickým reprezentantům života bez stálých partnerů, dokument Venku (2011, režie: Veronika Sobková) sleduje osudy tří bývalých delikventů, jež se pokoušejí integrovat do života na svobodě.

Do sféry hrané tvorby vstoupila HBO Česká republika celovečerním debutem režiséra Jaroslava Fuita Dvojka (2009). Tato nízkorozpočtová road-movie vypráví o současném mladém páru, k němuž se během dovolené ve Skandinávii připojí zdánlivě sympatický tulák. Na tento trend HBO Česká republika navázala podporou další celovečerní prvotiny, punkové road-movie DonT Stop režiséra Richarda Řeřichy. Nejnovějším počinem je pětačtyřicetidílný seriál Terapie (2011).

ZDROJ: HBO ČR / Foto: Archiv Total filmu

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.