Recenze | DEN ZRADY

Herec Ryan Gosling bude uplynulý rok jistě přičítat k těm nejúspěšnějším ve své dosavadní kariéře. Od kluka z Vzorce pro Vraždu (2002) se posunul k rolím, ve kterých prokazuje svůj herecký um. Po skvělém thrilleru DRIVE (2011) či komedii BLÁZNIVÁ ZATRACENÁ LÁSKA (2011) také v dalším filmu George Clooneyho DEN ZRADY.

Abyste si film mohli dostatečně užít už od začátku, doporučuji vám zběžně přečíst wikipedické informace o volbě prezidenta USA. Zajistíte si tak, že se nebudete v první polovině filmu ztrácet.

MANIPULACE A HRÁTKY

Příběh filmu vás přenese do manipulativního prostředí prezidentské kampaně, kterou pro guvernéra Morrise (George Clooney) vedou experti Steven (Ryan Gosling) a jeho nadřízený Paul (Philip Seymour Hoffman).
Hrátky, které se před divákem rozehrávají jsou děsivé, ale nikoliv překvapivé. Dovedu si představit, že podobné manipulace s voliči i protikandidáty probíhají zcela jistě i v našem volebním prostředí, které je přesto velmi odlišné od toho amerického.
Od počátku snímku sledujeme především Stevena (Ryan Gosling), jehož entusiasmus, loajalita a přesvědčení, že slouží “tomu správnému kandidátovi” a tudíž celé zemi jsou velmi silné.

VÝBORNÉ HERECTVÍ

Gosling ho hraje skvěle, přitom úsporně, věříte mu každý pohled a každou větu. Stejně tak skvělý je i Clooney, který sice guvernéra hraje značně šablonovitě, ale to vůbec nevadí, protože přesně takhle si takové kandidáty představujeme.
První polovina filmu je sice pomalejší, ale o to větší kalup pak nabere ve chvíli, kdy se na scéně objeví velký problém, který neohrožuje jen kandidáta na prezidenta, ale v podstatě i všechny členy volebního týmu.

Silný moment, kdy Steven má Morrise téměř za modlu a ve chvíli, kdy modla zmizí, se mu “zhroutí” svět je asi nejzajímavějším místem celého filmu. S akcentem na hrdinův vztek, ponížení a lákavost pomsty.

Důležitou roli hraje i stážistka Molly v podání Evan Rachel Wood, která v celém příběhu hraje zásadní roli. Nebudu prozrazovat jakou. Ve filmu se objevují v dalších rolích i jiná herecká esa jako Paul Gamatti (Tom Duffy), Marisa Tomei (novinářka Ida). Každý z těchto herců rozehrává svůj part s bravurou. A musím opakovat to co jsem na začátku řekl o Goslingovi. Věříte jim každé mrknutí.

REŽIE I SCÉNÁŘ FUNGUJÍ

Clooney film režíroval skvěle. Nenašel jsem v něm žádná hluchá místa, nepočítám-li počáteční ztrácení se v systému amerických voleb, ale to je můj problém. Den Zrady není jen politickým thrillerem, ale poodhaluje chování lidí, kteří jsou vtaženi do víru zničujících událostí.
Příběh Stevena je ale v podstatě i o ztrátě vlastních ideálů a otupělosti, která vždy se ztrátou ideálů přichází.
Tenhle syndrom ztráty ideálů nepotkává jen politiky nováčky, ale zřejmě především jejich okolí. Poradce, lobbisty a všechny, kdo se v prostředí politiky pohybují. A to kdekoliv na světě.

Den zrady stojí za to vidět. Nejen kvůli dobrému scénáři, režii a hercům, ale především proto, abychom si sami uvědomili jak se s námi jako voliči manipuluje.Politika je totiž jen odrazem nás samých.

Alex (totalfilm.cz)

Foto: EEAP (Po najetí na obrázek uvidíte popisek fotky) (c) 2012

SERVIS:
IDES OF MARCH
Drama USA, 2011, 101 min
Režie: George Clooney
Hrají: Ryan Gosling, George Clooney, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Paul Giamatti, Philip Seymour Hoffman, Max Minghella, Jeffrey Wright, Danny Mooney

PREMIÉRA: 9. února 2012 –  EEAP Film Distribution


Zajímavosti:

„Osobně bych tenhle film označil za politický thriller. Nemám sklony považovat ho nezbytně za politický film,“ říká George Clooney, který snímek Den zrady režíroval, produkoval, podílel se na scénáři a navíc si v něm i zahrál. Jelikož se film zaměřuje spíše na procesy než na konkrétní události, míní Clooney, že by mohl oslovit příznivce obou politických stran. „Pokud jste demokrat, pak se vám patrně bude zamlouvat hlavně začátek filmu, a pokud jste republikán, pak zase spíše konec. Náš film stojí na pomezí a nešetří nikoho. Pokud to je politický film, pak je to politický film, který se nesnaží prosazovat nějakou konkrétní ideologii a to pro nás bylo velice důležité.“ Politika slouží jako pozadí pro příběhy jednotlivých postav a změn motivace hlavního hrdiny, idealistického Stephena Meyerse (v podání Ryana Goslinga).

Ve filmu Den zrady Meyersův idealismus ustupuje politickým machinacím a manipulativním hrátkám. Počátky jeho příběhu se datují až do léta 2004. Právě tehdy Beau Willimon – mladý spisovatel, který před nedávnem skončil jako člen prezidentského týmu Howarda Deana v Iowě – napsal první rukopis své hry Farragut North. Willimon se při psaní příběhu plného politikaření a zrady v zákulisí prezidentské kampaně inspiroval vlastními zkušenostmi.
„Podílel jsem se na řadě politických kampaní a hra v sobě shrnovala vše, co jsem v politickém světě zažil,“ říká Willimon. „Postavy jsou fiktivní směsicí stovek osob, které jsem přitom potkal. Ale všechno, co se ve hře objevuje – a v jistém ohledu i ve filmu – související s porušováním zákonů, manipulace s demokratickými postupy, hrátky v pozadí, intriky – to vše je pravdivé. Je děsivé, nakolik jsou politici schopni manipulovat děním, aby mohli dosáhnout na nejvyšší úřad v této zemi. Hraní podle pravidel vás prezidentem nezvolí.“
Hra měla premiéru v New Yorku v roce 2008 a poté se v roce 2009 přesunula do Los Angeles. Nakonec se ocitla v rukou zaměstnanci společnosti Smokehouse Pictures, produkční společnosti George Clooneyho a Granta Heslova. Ti spolu v minulosti spolupracovali například na filmech Dobrou noc a hodně štěstí, Tvrdé palice, Muži, co zírají na kozy a Američan.

Článek jsme oštítkovali takto:
Starší článek

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.