Recenze | SHERLOCK HOLMES: HRA STÍNŮ

Když se chystal první díl Sherlocka v roce 2009 do kin, bál jsem se katastrofy a byl jsem mile překvapen. Dočkal jsem se tehdy velmi nadprůměrného, leč Hollywoodem nasáklého příběhu s nejslavnějším detektivem v historii. Úspěch filmu a pokladničky producentů žádaly pokračování,  na které jsem se osobně velmi těšil právě kvůli souboji Holmese a jeho legendárního soka profesora Moriartyho.
Byla má očekávání, navzdory rozporuplnému traileru naplněna?

MUSÍ TO BÝT LEPŠÍ NEŽ JEDNIČKA – AŤ TO STOJÍ, CO TO STOJÍ…

Tvůrci se dušovali, že nový holmes bude vtipnější, akčnější a velkolepější než první díl.
Hra stínů je protkána úsměvnými momenty, které v podání Roberta Downey jr. (Holmes) a Jude Lawa (Dr. Watson) působí skutečně. Fantastický je i Stephen Fry (Mycroft Holmes), detektivův starší bratr, který háže divákům do sálu jednu perlu za druhou, kdykoliv se objeví na plátně.

Představme si popisovanou vtipnou složku jako jeden z pilířů, který by měl udržet podobný blockbuster pohromadě. Ze všech dalších pilířů jako je akce, zápletka a podobně funguje právě onen vtip bezchybně. Ostatní „pilíře“ zůstaly na půli cesty a to je obrovská škoda.

HOLMES, SHERLOCK HOLMES !

„Hollywoodský trhák bez akce, nemůže být trhák.“ říkal si nejspíš režisér filmu Guy Ritchie spolu se scénaristy.
A skutečně, v novém Sherlockovi se akce dočkáme. Je jí opravdu hodně, otázkou zůstává zdali je to v tomto případě to pravé ořechové. Už samotné akční pasáže v prvním díle vzbuzovaly jisté rozčarování, ale překvapivě se na to koukat dalo (rvačka s přerostlým Francouzem, kde se v akční scéně bavíte tupostí „Goliáše“ a důvtipem „Davida“).

Druhý díl nezůstává pouze u pěstních soubojů. Dočkáme se také střelby z kanónů, kulometů, házení granátů, destrukce, vybuchujících projektilů a tajemných explozí, na kterých je z větší části postaven příběh. Ten se točí kolem Profesora Jamese Moriartyho (Jarred Harris), matematického génia, který má za lubem mnohem větší lumpárnu než Holmesův předešlý sok Lord Blackwood.

PŘÍLIŠ MNOHO AKCE ŠKODÍ

Jestli má být Profesor Moriarty jako Holmesův Nemesis č.1, proč se film až zbytečně věnuje akci, která je plná tzv. super zpomalených záběrů, které jsou tak typické pro Guye Ritchieho?

Vždyť ta přehnaná Bondovitost, která je cítit z každé třetí scény, je naprosto zbytečná. Místo ní se mohli scénáristé zaměřit na zápletku a konflikt dvou nepřátel, který nepostrádá napětí.
Když se totiž tyto dvě postavy setkají osobně, tak to prostě funguje a je radost se na ně dívat.

Problémem je snaha o megalomanskou velkolepost.

Druhý díl oproti sterilnější jedničce, odehrávající se pouze v Londýně, střídá v lokacích několik zemí, a tím působí strašně chaoticky – nedovolí divákovi, aby si užíl detektivní atmosféru.
Chápu že šlo tvůrcům o to aby se vyvarovali stereotypu prostředí, ale proč to tak přehánět? Film spíše v tomto případě připomíná cestopisný dokument konce předminulého století, který vám ovšem o dané lokalitě  nic neřekne a neprozradí.
Postavy zmateně přebíhají z bodu A, kde se zdrží 5 minut, do bodu B,ze kterého se náhle přesunou do bodu C, aby byly co nejdříve v bodě D.

HUDBA

Hans Zimmer jako vždy nezklamal. Hudební složka filmu šlape za všech okolností. Soundtrack Sherlocka stojí opravdu za to.

HERCI

Nutno přiznat, že herci i přes celkem ne zrovna nápaditý scénář, hrají svoje postavy výborně a dokázali jim propůjčit duši. Mám tím na mysli hlavně charismatického Roberta Downey jr. a elegána Jude Lawa, oba vytvořili vtipnou a skvěle fungující dvojici. Pozadu ovšem není ani Jarred Harris, i přes to, že hraje Holmesova arcinepřítele – nelze mu odepřít eleganci a určité sympatie. Stejně jako Stephen Fry představitel Mycrofta, kterého si jednoduše zamilujete.

Bohužel u Noomi Rapace (cikánka Sim) cestující s Watsonem a Holmesem, prezentovaná v traileru jako posila do týmu,  působí spíše jako třetí kolo u koloběžky a v samotném filmu nevede řeč delší než pár vět. Spíše plní funkci „BOND GIRL, která je konkrétně u tohoto snímku postradatelná.

NENÍ TO ŠPATNÉ

Nový Sherlock Holmes: Hra stínů není špatným filmem, za návštěvu určitě stojí, ale nečekejte promyšlenou detektivku. Vše bohužel shazuje rozporuplný scénář, kdy na začátku hltáte každé slovo, v půlce se dostaví nuda a ke konci vás naopak strhne závěrečný souboj  mezi Holmesem a Moriartym.

Akce je zbytečně moc a celkově máte pocit, že chvílemi sledujete Bondovku z konce 19. století.
Tyto neduhy však zachraňují vtipné pasáže a výkony celého castu. Doufejme, že třetí díl bude kompromisem mezi prvním a druhým.

Jakub Kovář, totalfilm.cz
Foto/video copyright: (C) 2011 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. – U.S., CANADA, BAHAMAS & BERMUDA (C) 2011 VILLAGE ROADSHOW FILMS (BVI) LIMITED – ALL OTHER TERRITORIES

Sherlock Holmes: Hra stínů
USA (2011)
Sherlock Holmes: A Game of Shadows
Akční / Mysteriózní / Krimi / Dobrodružný
Režie: Guy Ritchie
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, Sebastian Moran
Premiéra: 5. ledna 2012, 129 min.
Distributor: Warner Bros CZ

 1. Na cestu autobusem do Brna a zpět je to docela fajn, ale jinak na celé čáře vede seriál BBC.
  Sorry…

  Reagovat na tento komentář
 2. Cumberbatch v sérii BBC je bez konkurence, tohle je trapná slátanbina.

  Reagovat na tento komentář
 3. Moriarty přežije nebo ne?

  Reagovat na tento komentář
 4. Nezní to špatně a mě vůbec ta akčnost nevadí. Protože samotnej Sherlock v knížkách je dost nudný čtení bych řekl. Do kina rozhodně pujdu.

  Reagovat na tento komentář
 5. P.T.Kocour 3.1.2012, 20:31

  Jdu hned ve čtvrtek, trailery super, nevim co je na nich teda rozporuplnýho

  Reagovat na tento komentář
 6. Katka Válková 3.1.2012, 19:35

  Mě ta akce vůbec nevadí, vypadá to dobře!

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.