Recenze | JEDEN MUSÍ Z KOLA VEN

Autor předlohy John le Carré byl původně také členem britské rozvědky, takže rozhodně ví o čem píše. To je na filmu vidět. Rovněž i díky precizní režii Tomase Alfredsona a opravdu skvělých výkonů celého obsazení.

Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman), důležitým pomocníkem mu je Peter Guillam (Benedict Cumberbatch). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu.

Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí?

V tomto případě, v rámci neprozrazování spoilerů výjimečně film zhodnotím pouze krátce, ale výstižně.
Snímek je opravdu precizní filmařinou s temnou tísnivou atmosférou. Hlavním hrdinou je téměř každá postava filmu, ale stěžejní je samotný Smiley, který se snaží navrtanému “krtkovi” přijít na kobylku.

Jeden musí z kola ven každopádně stojí především na vynikajících hereckých výkonech protagonistů. Minimalistické herectví, gesta, tísnivá atmosféra, výborná hudba a celé filmařské pojetí budí dojem, že film byl snad opravdu natočen v autentické době před 40 lety.

Přestože příběh je vyprávěn velmi zvolna, nedovolí vám díky kombinaci skvělé režie, technické stránce, příběhu a hercům ani na chvíli vydechnout. Tak to vypadá, když žánrovka funguje. Dá se říci, že špionážní filmy dokonale zdiskreditovalo 40 let s Jamesem Bondem. Takže, pokud chcete vidět reálný příběh a reálnou tajnou službu a hustou atmosféru studené války, film je přesně pro vás.

Režisér, herci, scénárista a celý tým knižní předlohu vyšperkovali, nezničili. A to se málokdy podaří.

PS: Důležitá role Petera (Benedict Cumberbatch) podtrhuje herecké mistrovství tohoto mladého herce. Znát ho můžete i ze série BBC SHERLOCK (2010, 2012), kterou uvedla a pokračování i letos uvede Česká televize.

Alex, totalfilm.cz

Foto: Aerofilms (c) 2012, Video: Aerofilms/Totalfilm (c) 2012

Tinker Tailor Soldier Spy
3 nominace na OSCARA (herec – G. Oldman, scénář, hudba)
Premiéra: 2. února 2012, AEROFILMS
Thriller / Mysteriózní / Drama
Velká Británie / Francie / Německo, 2011, 127 min
Režie: Tomas Alfredson
Hudba: Alberto Iglesias
Hrají: Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, Mark Strong, Ciarán Hinds, Stephen Graham, Benedict Cumberbatch, Simon McBurney, Roger Lloyd – Pack, Kathy Burke, Christian McKay, David Dencik, Toby Jones, John Hurt

 1. […] autor stejnojmenné knihy, brit John Le Carré. Jistě budete mít v živé paměti skvělý film Jeden musí z kola ven (2011) s Gary Oldmanem. Podle Carrého knihy ho v roce 2011 natočil Tomas […]

  Reagovat na tento komentář
 2. […] autor stejnojmenné knihy, brit John Le Carré. Jistě budete mít v živé paměti skvělý film Jeden musí z kola ven (2011) s Gary Oldmanem. Podle Carrého knihy ho v roce 2011 natočil Tomas […]

  Reagovat na tento komentář
 3. […] moderního televizního seriálu. To je ale v konkurenci Skyfall nebo takových skvostů jako Jeden musí z kola ven zoufale málo. A závěrečná scéna s prezidentem? Směšná, jako celý tento […]

  Reagovat na tento komentář
 4. Benedict, nikoliv Dominic.
  Jinak souhlas, naprosto dokonalý film, s úžasnými hereckými výkony. Skvělé obsazení.
  Od Královy řeči jsem neviděla tak dobrý film. Mám ho na DVD a už jsem ho shlédla 3x.
  Britové prostě válí a švédský režisér T. Alfredson odvedl perfektní práci.
  Za zmínku stojí i výborná hudba A. Iglesiase.
  A roztomilé cameo Johna le Carrého při vánoční špionské oslavě.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: