Recenze | KRONIKA

Filmů či seriálů podobného typu je víc. Všechny mají jedno společné, běžní lidé získají nějakou shodou náhod, většinou “z hůry” nebo “radiací” zvláštní schopnosti.
Co se ale stane, když k tomu přijdou jak slepí k houslím tři teenageři , chystající se pomalu na vysokou?

Na to odpovídá filmový debut režiséra Joshe Tranka KRONIKA, který přichází do kin už tento čtvrtek. Nutno dodat hned na začátku, že v tomto případě je to režisérská premiéra povedená.

(NE)OBYČEJNÍ KLUCI

Kronika vypráví příběh tří chlapců, z nichž jeden je typický školní hezoun Steve, třídní přemýšlivý vědátor Matt a v kolektivu neoblíbený Andrew.
Tito obyčejní sedmnáctiletí kluci se v ničem zásadním neliší od ostatních teenagerů až do chvíle, kdy shodou okolností v lese naleznou záhadnou substanci a tím získají nadpřirozené schopnosti. Díky nim mohou dělat věci, o kterých se jim předtím ani nesnilo. Své schopnosti ale neumí rozumně využít a slouží jim pouze jako nástroj pro zábavu a krácení dlouhé chvíle, a tak svou nadlidskou sílu testují sami na sobě a na lidech ve svém okolí.

Svědky jejich nadpřirozených schopností můžeme být díky Andrewově kameře, která původně měla sloužit pro záznam týraní jeho opileckého otce. Postupem času se ovšem životy hlavních hrdinů začínají zamotávat, nadpřirozené schopnosti přestávají zvládat a probouzí se v nich temnější stránky jejich osobnosti. Jejich žerty už nejsou zábavné, ale spíš nebezpečné. A teprve když začnou hazardovat i s lidskými životy, začínají si naplno uvědomovat, že si se svou silou nemohou tak snadno zahrávat.

ORIGINÁLNÍ SCÉNÁŘ

Film je celou dobu prokládán amatérskými záběry zmíněné kamery spolu s “létající” kamerou Andrewa, který ji ovládá pomocí telekineze a proto se mu daří dělat “jeřábové efektní záběry. I v tom je scénář celkem originální.
Na začátku recenze jsem mluvil o tématu, které není nijak objevné. Jedinečným tento snímek činí právě to, že se těmto předchůdcům ani zdaleka nepodobá, pokud nemluvíme o speciálních efektech, které jsou opravdu perfektní.
Naši tři hrdinové vůbec nepoužívají své schopnosti k něčemu výjimečně prospěšnému, ale ani se je nesnaží zneužívat, dokud jeden z nich…
A víc neprozradím, nehodnotím to jako spoiler, protože by vás to určitě napadlo během prvních 30 minut stejně jako mě.

IDEÁLNÍ DÉLKA
Film jednoznačně pozvedla jeho devadesátiminutová délka, která děj jednoznačně zhušťuje a vy nemáte šanci ani chvíli “nebavit se”.
Velkou jistotu režisérovi poskytli i představitelé hlavních rolí Alex Russell (Matt), Michael B. Jordan (Steve) a Dane Dehaan (Andrew). Celá klukovská parta je naprosto přirozená, podává skvělé herecké výkony a není směšná, což je pro děj samotný a sympatii s nimi velmi důležité.
Scény s vizuálními efekty jsou opravdu skvělé, nepřehnané a postupně diváka připravují na závěrečné finále, které se opravdu velmi povedlo.
Pokud nepomohla debutujícímu režisérovi náhoda, dá se očekávat že se tu možná zrodil další, neotřelý filmový tvůrce, na jehož další dílka budeme velmi zvědavi.

Kronika je jednoznačně povedeným thrillerem, který plní všechny atributy filmu, který si zaslouží plný kinosál. Stoprocentní doporučení s 90 procentním hodnocením. 10% méně za to, že si myslím, že se už pak nedá doma pustit na videu, pokud jste již jednou shlédli. Kvůli momentu překvapení, které je ke konci šokující a skvostné.

Martin Staněk, totalfilm.cz


THE CHRONICLE (KRONIKA)
Premiéra: 2. února 2012 (BONTONFILM, a.s.)
Akční / Drama / Horor / Sci-Fi
Velká Británie / USA, 2012, 84 min
Režie: Josh Trank
Hrají: Dane DeHaan, Alex Russell, Michael B. Jordan, Michael Kelly, Ashley Hinshaw, Anna Wood

Článek jsme oštítkovali takto:
  1. Jana Prokopová 3.2.2012, 22:46

    Fakt skvělý! Dlouho jsem neviděla tak dobrý film

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.