Recenze | Křtiny

Polský film se v běžné distribuci často neobjevuje a nutno dodat, že je to zřejmě škoda. Na Febiofestu se loni v předpremiéře objevil snímek Křtiny a získal cenu Grand Prix. Rozhodně oprávněně.

P7231092 Natalia Rybicka_Wojciech Zieliński _ Tomasz Schuchardt

Příběh ze současné Varšavy popisující syrovost a velmi drsný způsob vyřizování účtů v rámci místní mafie.
To však není úplně nejdůležitější. Celou dobu sledujeme osud Michala (Wojciech Zieliński), který má vše, o čem kdy snil: rodinu, svou vlastní firmu a luxusní byt ve Varšavě. Jeho idylický život se však začne rozpadat, když se jeho starý přítel Janek (Tomasz Schuchardt) objeví mezi dveřmi. Michal požádal Janka, aby šel za kmotra jeho nově narozenému synovi. Ti dva však nesdílí jen společnou minulost, ale také temné tajemství, které brzy donutí Janka se rozhodnout: vybrat si mezi dobrem a zlem. Vybrat si mezi životem a smrtí.

P7220818 Natalia Rybicka i Mikołaj Kałucki

Především přátelství, jeho síla a prověření dalo základní téma celému filmu. Fascinující přehlídka velmi husté a gradující atmosféry přetvařování, lží a strachu vás nenechá na pochybách, že se před vámi na malém prostoru odehrává velmi temný a nervy drásající thriller.

Trailer k filmu Křtiny © Film Europe / Totalfilm.cz 2012

Režisér Marcin Wrona rozumí své práci, výborně vedl i kameramana, skvělá je i hudba jako i výkony všech hlavních představitelů. Syrovost s jakou je naznačena současná atmosféra Varšavy vytváří určitou předpojatou představu o tomto jistě jinak zcela standardně příjemném městě. Ale ve filmu to velmi funguje. A dotváří to celkovou ponurou a fatální atmosféru snímku.

P8053727 Adam Woronowicz i Tomasz Schuchardt

Křtiny mají výborný scénář. Takhle má thriller vypadat. Vyprávění postupně graduje až k mírně šokujícímu, i když možná i naznačenému závěru, který nutí přemýšlet i po dojezdu závěrečných titulků. Nutno dodat, že mě film velmi upoutal, ale po zážitku z Perfect Sense, který jsem viděl před Křtinami jsem si říkal, že si snad na projekce od distributora FILM EUROPE budu muset nosit placatku s něčím ostřejším, abych to psychicky ustál a neměl depresivní dojezd.

P8176717 Wojciech Zieliński

Každopádně KŘTINY jsou skvělý film, který je narozdíl od podobných amerických thrillerů zcela čistým a dokonalým představitelem svého žánru.

hodnocení křtiny

Alex, totalfilm.cz

KŘTINY (CHRZEST)
PREMIÉRA: 23. února 2012 (FILM EUROPE)
Drama Polsko, 2010, 86 min
Režie: Marcin Wrona
Hrají: Tomasz Schuchardt, Wojciech Zielinski, Natalia Rybicka, Krzysztof Czeczot, Iwona Bielska, Andrzej Franczyk, Robert Jurczyga, Michal Koterski, Adam Woronowicz

A1_KRTINY_CZ

Info o filmu KŘTINY pro vaši mobilní QR čtečku

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.