Světoznámá režisérka Agnieszka Holland v Praze představila svůj seriál pro HBO ČR

Třídílná série HOŘÍCÍ KEŘ o událostech kolem upálení Jana Palacha vznikne v produkci HBO Česká republika. Jak řekl na dnešní tiskové konferenci generální ředitel HBO Ondřej Zach, HBO celosvětově podporuje vlastní tvorbu jako stěžejní pro rozvoj svých kanálů, i těch regionálních. 

(aktualizováno 18:23) – Režisérkou první české minisérie HBO bude věhlasná Agnieszka Hollandová, která získala řadu mezinárodních cen a v neděli se dozví, jestli získá Oscara za svůj nejnovější film (IN DARKNES, 2011).
“Studovala jsem v Praze a na FAMU v době, kterou popisuje scénář. Dost jsem byla angažovaná do studentského hnutí a byla jsem i ve vězení. Tyto události mě určitým směrem nasměrovaly k tomu, co si o lidech myslím,”dodala Hollandová.

Agnieszka Holland na tiskové konferenci HBO

Hlavní role v novém projektu ztvární Táňa Pauhofová, Karel Roden, Miroslav krobot, Vojtěch Kotek, Petr Stach, Igor Bareš, Ivan Trojan či Martin Huba.
Scénář napsal debutant Štěpán Hulík (1984), který ale zároveň vystudoval FFUK a je i filmovým historikem. Režisérka o jeho scénáři prohlásila, že je opravdu vynikající.

Táňa Pauhofová

Příběh  není primárně o Janu Palachovi, ale spíše o událostech, které se stanou posléze a lidech, na které má Palachův čin dopad. Hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová, která byla polistopadovou první ministryní spravedlnosti. Tu právě, ztvární Tatiana Pauhofová, která se na tuto roli velmi těší a prozradila, že když vše dobře dopadne, tak bude mít brzy i možnost setkat se se skutečnou Dagmar Burešovou.

Režisérka Agnieszka Holland (nar. 1948), jež pochází z Polska, vystudovala pražskou FAMU a v současné době působí v USA, pro HBO nepracuje poprvé. Podílela se na natáčení kriminálního seriálu The Wire – Špína Baltimoru, spolupracovala také na seriálu Treme, jehož druhou řadu právě uvádí filmový kanál Cinemax. Je držitelkou řady prestižních uznání a festivalových cen. Její drama Bittere Ernte (1985) bylo nominováno na Oscara, další oscarovou nominaci obdržel její scénář k dramatu Evropa, Evropa (1990), jež získalo Zlatý glóbus za nejlepší neanglicky mluvený film. K autorčiným dalším známým titulům patří Julie na cestě domů (2002) a historická freska Jánošík: Pravdivá historie (2009), kterou režírovala spolu se svou dcerou Kasiou Adamik. Hrdinou autorčiny novinky In Darkness (V temnotách, 2011) je skutečně existující muž, jenž za války pomáhal Židům v okupovaném Lvově. Film je jedním z kandidátů na oscarové nominace, které budou vyhlášeny v lednu 2012.

HBO logo

Děj série začíná Palachovým upálením. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Holého, který Palachovo sebeobětování zlehčil na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o tkzv. studeném ohni.
Při psaní scénáře byla dle scénáristy i jeho poradců velmi akcentována přesnost a nezkreslenost historických souvislostí a událostí.

Natáčení začíná počátkem března a na obrazovce HBO se série objeví v průběhu roku 2013.

totalfilm.cz

Fotogalerie z tiskovky:

Štěpán Hulík, autor scénáře

Tatiana Pauhofová

Agnieszka Hollandová; Antony Root (šéf HBO Central Europe); Tatiana Pauhofová

Ondřej Zach (generální ředitel HBO ČR; Tereza Polachová (dramaturg); Antony Root

(totalfilm.cz)

Novější článek
Starší článek

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.