VRÁSKY Z LÁSKY | O natáčení, trailer HD, fotky

Film podle scénáře Marka Epsteina, vyprávějící o dojemném i humorném setkání dvou lidí, kteří navzdory svému věku chtějí užít podzim života naplno, natočil režisér Jiří Strach v produkci společnosti BUC-film Jaroslava Boučka v koprodukci s Českou televizí a Barrandov studiem. V hlavních rolích se po mnoha letech setkávají dvě legendy českého filmu Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý.

Ti si zahráli bývalou herečku a penzionovaného učitele, kteří vyrazí na dobrodružnou cestu za splněním jednoho snu. V dalších rolích uvidíme Ivana Trojana, Lenku Vlasákovou, Jiřinu Jiráskovou, Aňu Geislerovou, Taťjánu Medveckou, Viktora Preisse a další.

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová

Natáčení probíhalo na různých místech v jižních a západních Čechách a v Praze. Točilo se v Sušici, zámeček Lázeň v Chudenicích na Klatovsku se proměnil v domov seniorů, kde žije hlavní hrdinka příběhu, část filmu se rodila v barrandovských ateliérech, bytové interiéry pak našli tvůrci v Praze, úvodní záběry byly pořízeny nedaleko České Lípy. A hned začátek mohl být dramatický, protože zdejší vrakoviště, kam veze hlavní hrdina k likvidaci své stařičké auto, krátce před natáčení zachvátil požár. Naštěstí byl spolehlivě a včas zlikvidován a natáčecí plán to nijak neovlivnilo.

Přestože děj příběhu není zasazen na Šumavu, velká část snímku vznikla právě tam. „Šumavu mám rád, mám to tady nakoukané,“ svěřuje se režisér Jiří Strach. „Vzhledem k tomu, za jakých okolností film vznikal, se tohle nakonec ukázalo jako obrovská výhoda. Byl jsem přesvědčen, že sehnat peníze na film s takovými legendami, bude hračka. A byl to velký omyl. Nebýt vytrvalosti producenta Jaroslava Boučka a podpory České televize, asi bychom to nikdy nedali dohromady. A když se to nakonec podařilo, muselo se začít točit velmi rychle. Díky tomu, že zdejší kraj znám, to bylo mnohem jednodušší,“ říká režisér.

Taťjana Medvecká a Viktor Preiss

V hlavních rolích se po mnoha letech setkávají dvě legendy českého filmu Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. Ti si zahrají bývalou herečku a penzionovaného učitele, kteří vyrazí na dobrodružnou cestu za splněním jednoho snu. I v dalších rolích této hořké komedie uvidíme přední domácí herce jako Ivana TrojanaLenku VlasákovouAňu GeislerovouJiřinu Jiráskovou,Viktora Preisse a řadu dalších. S nápadem pozvat po čtyřech desetiletích do hlavních rolí dvě české herecké legendy přišel režisér Jiří Strach, který s Jiřinou Bohdalovou natáčel televizní snímek Povodeň a s Radoslavem Brzobohatým rovněž pro Českou televizi filmBrainStorm. Poté, co oba herci souhlasili se společným návratem před kameru, požádal Marka Epsteina, aby jim napsal scénář přímo na tělo.

Jiřina Jirásková a Miriam Kantorková

„Vím, že všichni budou chtít vědět, jak se mi to povedlo,“ usmívá se režisér Jiří Strach a hned dodává. „Předem říkám na férovku, že to neřeknu. Nechám si to jako režijní tajemství.“
Scenárista Marek Epstein přiznává, že zadání nebylo lehké. Je pro scenáristu jednodušší psát pro konkrétní osoby nebo je to naopak svazující?„Pro mě osobně to byl spíš závazek,“ přiznává Marek Epstein. „Věděl jsem, pro koho píšu. Věděl jsem, že oba půjdou jen do látky, které budou věřit. Obyčejně čekám, až si mě příběh najde, v tomto případě jsem musel hledat já jeho. Snad jsme se nakonec našli…“

Radoslav Brzobohatý s Ivanem Trojanem

Navíc, jak autor říká, není zcela jednoduché psát pro dva starší herce, protože si na jedné straně uvědomujete jisté limity, jako jsou náročné fyzické akce, na druhé straně máte dva herce, kteří vás pobízí, abyste se neohlížel. Vzpomíná například, jak na jedné schůzce Radek Brzobohatý nesměle upozornil na fakt, že už nemůže dělat kliky na jedné ruce, protože má cosi s ramenem… „Je to příběh dvou lidí, kteří se dostali na konec svých cest, ale rozhodnou se z téhle konečné jet ještě jednu zastávku navíc,“ charakterizuje příběh snímku Vrásky z lásky scenárista Marek Epstein. „ Je to film o naději,“ doplňuje jej Jiří Strach. „O tom, že v každém věku lze najít něco či někoho, pro co má smysl žít. A že vrásky nemusejí být jen vlivem stáří, ale důsledkem úsměvu.“

Vrásky z lásky

Tím, že i tento příběh musel urazit poněkud dramatickou cestu od nápadu k realizaci, měl ale text scénáře zase šanci dozrát. „Scenáristovi je odměnou, když lidi, kterých si váží, řeknou, že to chtějí dělat a udělají to rádi,“ přiznává autor. Když Marek Epstein pracoval na scénáři jednoho z dalších filmů, který bude zanedlouho uveden do kin, detektivky Ve stínu, tak s hlavním představitelem Ivanem Trojanem na stavbě postavy spolupracoval. Jak to bylo zde u hlavních představitelů – probíral jste s nimi, jak by měli jejich hrdinové vypadat a jak by se měl jejich vztah vyvíjet? „Měli jsme první verzi, nad kterou jsme se všichni sešli a trochu nejistě pokyvovali hlavami. Padlo dost připomínek a dobře míněných rad. Myslím ale, že tyhle první facky byly přínosem a pomohly na svět dalším verzím, kde už jsme všichni věděli, co vyprávíme a proč. Spolupráce s panem Brzobohatým i s paní Bohdalovou byla profesionální a obdivuhodná. Jak říká jedna z postav (a je to motto paní Bohdalové): …na stáří je hezké jenom to, že už člověk může říkat, co si myslí. A to říkala i mně,“ vzpomíná Marek Epstein.

Ivan Trojan a Radoslav Brzobohatý

Také představitelka hlavní ženské role, Jiřina Bohdalová přiznává, že scénář byl jedním ze zásadních momentů v jejím rozhodování, zda roli přijmout. „Marek Epstein píše velmi dobře, s jemným humorem. Navíc je to příjemný mladý muž. Když se rozdával talent, charakter a sympatie, určitě si šel několikrát,“ chválí autora herečka, pro niž psaly filmové příběhy takové legendy jako Jan Procházka nebo Jiří Hubač.
Jinak ovšem herečka o své úloze mluvit nechce: „Ráda mluvím o práci, ale nerada mluvím o roli, nechci diváky navádět, jak se mají na film dívat. Pro mě je důležité, aby si sami v příběhu našli tu pravdu, kterou bych jim ráda sdělila.“
Byl to právě film BrainStorm z dílny dvojice Epstein–Strach, který svedl dohromady jako otce a syna Radoslava Brzobohatého a Ivana Trojana. Ve Vráskách z lásky si tohle rodinné pouto opakují. Měl Marek Epstein konkrétní představu i o hercích dalších rolí – konkrétně právě Ivana Trojana jako syna Radka Brzobohatého?

Jiří Strach spolu s Jiřinou Bohdalovou

„O vedlejších postavách jsme při psaní nehovořili, ale mít Ivana Trojana v jakékoliv roli, je pro film vždy ohromné štěstí a já jsem moc rád, že roli přijal. Sám jsem překvapený, jak se naše pracovní cesty protínají. Doufám, že tomu tak bude i nadále,“ říká Epstein a Jiří Strach vysvětluje: „Tuhle souhru jsem si vyzkoušel ve svém televizním filmu BrainStorm. Zafungovala skvěle, film vyhrál čtyři Elsy. A dobrý trenér přece nemění sestavu, když se vyhrává. Ta chemie lidskosti a vzájemnosti je mezi nimi nevídaná. Vznikla už kdysi v divadle na Vinohradech, kde oba hráli. Ivan je takřka jako Radkův syn i v reálném životě.“

Radoslav Brzobohatý (zdroj: ČT24)

Ivan Trojan dokonce doplňuje, že jde již o třetí spolupráci, v podobné kombinaci se vyskytli již okrajově v roce 90. „Náš vztah jako otce a syna je v tomto filmu poněkud napjatý, protože já jej potřebuji dostat na poměrně závažnou operaci s očima, on se tomu brání a mně v podstatě celý film trvá, abych pochopil proč,“ popisuje vzájemný vztah Ivan Trojan a dodává: „Pro mne je tou nejdůležitější myšlenkou celého příběhu to, že je třeba si naslouchat, opravdu naslouchat, abychom i v těch nejabsurdnějších situacích uměli poznat, co toho druhého trápí nebo proč se tak chová.“

Lenka Vlasáková, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová a Ivan Trojan (zdroj: ČT24)

Manželku Ivana Trojana, která je také předmětem kritiky svého tchána, hraje Lenka Vlasáková. „Přestože nejde o velkou úlohu, jsem ráda, že jsem na tomhle natáčení mohla být. Scénář Marka Epsteina se mi moc líbil a během práce na place vládla příjemná atmosféra,“ říká Lenka, kterou na natáčení doprovázel sedmiměsíční syn Johan.
„Jsem rád, že i malé role, často s jedním natáčecím dnem nebo jen pár větami, přijaly osobnosti. Myslím, že je to z jejich strany i určitá poklona těmto legendám. Kromě toho vedle takových hráčů, jako jsou Jiřinka a Radek, stejně prakticky nikoho jiného než zase špičku postavit nemůžete, na tomhle koncertu nesmí zaznít jediný falešný tón,“ říká režisér Jiří Strach a vyjmenovává zvučná herecká jména, která neváhala přijet na jediný natáčecí den nebo třeba na jedinou větu – Josef SomrRadek HolubOldřich NavrátilMartin Stropnický a další.

Jiřina Bohdalová (zdroj: ČT24)

Do domova seniorů se na jediný den vypravili i Miriam Kantorková nebo Jan Skopeček. „To víte, mladé role už hrát nemohu a ani mi je nenabízejí,“ směje se herečka. „Už jsem se přehrála do postav babiček, tetiček, kmotřiček, ale i tyhle úlohy mají své kouzlo a já je hraji ráda a snad i dobře,“ dodává Miriam Kantorková. „Jen tam napište, že já jsem to původně dělat nechtěl,“ žertuje Jan Skopeček. „Ale pak jsem si řekl, že se všechno má zdražovat, nájem voda, plyn, taky milenky budou hodně drahé a když je třeba zaplatit milenku, není malých rolí,“ dodává šibalsky.

Taťjana Medvecká vytvořila ve filmu jednu z větších rolí – vrchní sestru v domově seniorů. „Na první pohled by možná mohla připomínat Velkou sestru z Přeletu nad kukaččím hnízdem, ale tahle paní pod drsnou slupkou skrývá laskavost a Táňa ji má v očích,“ vysvětluje režisér.„Mám především strašnou radost, že jsem byla oslovena a u tohoto projektu mohla být,“ svěřuje se Taťjana Medvecká. „Jiřina Bohdalová, Radek Brzobohatý, ale i třeba Jiřina Jirásková – to jsou mé idoly mládí a já jsem ráda, že se můžu tohodle krásného natáčení účastnit.“ A je její postava opravdu z rodu „velkých sester“? „Je to taková přísná holka, která by ráda, aby její klienti odpočívali a moc toho nedělali. Ona ji ta její práce trošku frustruje, takže když vyžaduje, aby pacienti odpočívali, tak by vlastně nejraději odpočívala hlavně ona sama. To by ovšem mezi pacienty nesměla mít takovou paní, jakou hraje Jiřina Bodalová…“ dodává Taťjana Medvecká.
„Pracovat s Jirkou je skvělý. Je rychlej, je chytrej a je strašně vtipnej. Nikdy se nestalo, že by nevěděl, co chce, a to mám strašně ráda. A odpouštím mu i to, že má role je opravdu z kategorie štěků, ale kdo by si nechtěl štěknout vedle hvězd těch největších,“ přiznává Aňa Geislerová, která si zahrála sestřičku v Domově sociální péče. A má i jedno přání: „Scénář mě při první přečtení dojal i pobavil a zasnila jsem se, že doufám, že až budu jednou zralá na tenhle typ role, bude někde nějaký Epstein po ruce a takovou skvělou postavu napíše. Strašně se na výsledek těším, protože pro herečku je tam tolik scén k hraní. A tím se dostávám ke zlatému hřebu – k Jiřině Bohdalové… Ta ženská je prostě raketa. Její energie je neuvěřitelná, její autorita nediskutovatelná a její humor vražedný. Byl to pro mě obrovskej zážitek a jeden ze splněných snů. Sice jsme spolu kdysi hrály vězenkyně, ale jen jsme se spolu střídaly na cele. A jeden z překvapujících momentů byl, když jsem se šla rozloučit k ní do karavanu, tak otevřu dveře a Jiřinka tam sedí s iPadem a cigaretkou, vyřizuje maily a já žasnu jak moderní a šikovná ta naše Bohdalka je! A těším se, až jí v květnu zase budeme gratulovat k jejím narozeninám!“

Film je natočen. Jaké bylo to dobrodružství posledního měsíce a půl a jsi rád, že ses do něj pustil, směřuje logická otázka na režiséra Jiřího Stracha.

Jiří Strach s klapkou a svými herci

„Když jsme 31. 8. dostali grant, měli jsme v ruce jen scénář, jednu vybranou lokaci a dva hlavní herce. Nic víc. Sedli jsme si s Jardou Boučkem a položili si otázku: dokážeme to za pět neděl celé připravit? Dokážeme to za další měsíc natočit? A protože máme oba houževnaté bojovné povahy (tedy nejsme žádní přizdisráči :-), řekli jsme si, že to dáme. Bouček umí z dostihů riskovat, já zas mám v zádech Pánaboha a navrch štáb výjimečných profesionálů. V této sestavě jsme neporazitelní. …Pravda, nikdy bych se do takového dobrodružství nepustil, kdybych neměl zkušenost z filmů televizních. Za to patří velký dík České televizi, která mně umožnila dvanáct let trénovat filmařské řemeslo,“ říká Jirka Strach.

„Když jsem se před deseti lety pustil do produkce filmu Babí léto, jednou z hlavních myšlenek bylo mimo jiné zaznamenat velké herecké mistrovství nejlepších českých herců na sklonku jejich kariéry. Spousta lidí mne tehdy varovala, že v době, kdy návštěvnost kin tvoří mladí lidé, je nesmysl točit snímek o důchodcích. Jako obvykle jsem to risknul. Film získal bezpočet cen, včetně čtyřČeských lvů, dostal se do americké distribuce a Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková a Stanislav Zindulka v něm tehdy sehráli doslova herecký koncert. Když se naskytla možnost získat pro film Vrásky z lásky další české herecké legendy – Jiřinu Bohdalovou a Radka Brzobohatého – šel jsem do toho znovu. Byla by věčná škoda tuhle šanci – dát je dohromady po čtyřiceti letech – promarnit. Věřím, že to diváci budou cítit stejně a rádi se přijdou podívat na tyhle Herce s velkým H.,“ říká producent Jaroslav Bouček.

zdroj: Česká televize, FALCON, Totalfilm.cz, ČT24

  1. Tomáš Kadrnka 29.2.2012, 09:25

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.