FEBIOFEST | 1. den | Co se dělo?

První den festivalu nabídl 48 filmů ve 12 sálech kina Cinestar Anděl. Febiofest vzdal poctu Nannimu Morettimu. Ve svém snímku Máme papeže! ztvárnil psychoanalytika povolaného k novému papeži, který se po nechtěné volbě psychicky zhroutil.
“Vymyslel jsem si svůj vlastní Vatikán a vlastní kardinály, chtěl jsem překvapit diváky,” uvedl filmař, který letos bude předsedou poroty festivalu v Cannes.

Nanni Moretti na tiskovce

“V posledních měsících jsem kupodivu dostal množství nabídek na hraní ve filmech. Některé jsem odmítl, další ještě zvažuji. Dostat nabídku na hereckou roli je výhodnější než současně hrát a režírovat,” svěřil se Moretti, jehož účast na letošním Febiofestu domlouvali italští diplomaté.

Vedle herectví a režie je i významným producentem a distributorem, který před dvaceti lety otevřel vlastní kino. Rád si prý ze sebe dělá legraci a je k sobě dokonce i rád krutý. “A to nejenom ve filmech, ale i v životě,” řekl Nanni Moretti.

Echo Febiofestu – 2. díl

Sandrine Bonnaire na tiskovce

Na tiskové konferenci Sandrine Bonnaire prozradila o filmu Jmenuje se Sabine, který natočila jako portrét scé autistické sestry.
“Natočila jsem ho především z politických důvodů, abych pohnula lidmi, kteří se na oficiální úrovni zabývají tímto problémem. A abych ovlivnila ty, kteří při podobných příležitostech odvracejí pohled.”

Vidět jste dnes mohli mimo jiné i skvělý snímek s Glen Closeovou ALBERT NOBBS.

Albert Nobbs

  • TIPY Z DNEŠNÍHO PROGRAMU:

KONEČNÁ UPROSTŘED CESTY

Konečná uprostřed cesty

Ve svém posledním snímku ukazuje Dresen téma z nejcitlivějších – proces umírání. Vyhýbá se sentimentu i cynismu a realisticky nahlíží do života muže středního věku, který se právě dozvěděl neradostnou diagnózu. Rakovina v konečném stadiu převrací život nejen pacientovi, ale i celé jeho rodině a dokumentaristický přístup umožňuje ukázat více, než by kdy bylo myslitelné v klasickém dokumentu. Civilní snímek se nebrání ani černému humoru, ale nikdy ho nevyužívá ke zlehčování situace. Ve výsledku se jedná o jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků loňského roku.

BITVA O ALŽÍR

Bitva o Alžír

Pontecorvův třetí celovečerní film zachycuje krvavý průběh alžírského boje za nezávislost. Povstalecký vůdce Ali La Pointe je vyzrazen a jeho skrýš je obklíčena francouzskými elitními parašutisty. Následný děj se vrací do minulosti a popisuje to, jak se z Aliho stal jeden z vůdců boje proti kolonialní nadvládě. Vojenskými pochody inspirovaný hudební doprovod složil Ennio Morricone. Film oceněný Zlatým lvem a cenou FIPRESCI na MFF v Benátkách je i po více než čtyřiceti letech aktuální výpovědí o vztahu západního světa k jeho méně vyspělým sousedům.

V ZEMI KRVE A MEDU

V zemi krve a medu

Režijní debut herečky Angeliny Jolieové se soustřeďuje na to, jak válka ovlivňuje morální a emotivní stránku jedinců. Danijel a Alja jsou milenci, bosenský konflikt je však rozdělil na opačné strany. Zatímco Danijel slouží jako důstojník v srbsko-bosenské armádě, Alja se ukrývá v bytě se svou sestrou. Pod vlivem konfliktu projde jejich vztah změnou, co je dříve spojovalo, se pod tíhou okolností vytrácí. Milenci se opět setkají, když Danijel velí jednotce, která Alju odvleče do zajateckého tábora. Snímek byl v letošním roce nominován na Zlatý glóbus a uveden na filmovém festivalu v Berlíně.

 

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.