Recenze | JOHN CARTER: MEZI DVĚMA SVĚTY

E. R. Burroughs, světoznámý autor Tarzana napsal na začátku 20. století i předlohu k tomuto filmu. Proto se tentokrát nejedná o žádnou adaptaci komiksu či něco podobného. Zajímavé je především to, že z této předlohy postupem času vycházelo několik dalších světoznámých příběhů, jako například Hvězdné války, k čemuž se George Lucas s hrdostí přiznal.

Hvězdná loď ve filmu JOHN CARTER: MEZI DVĚMA SVĚTY

John Carter (Taylor Kitsch) se koncem 19. století jako americký voják naprostou shodou náhod teleportuje na planetu Barsoom (Mars), kde se zaplete do konfliktu velkých rozměrů mezi obyvateli této planety, kde se seznámí s Tarsem Tarkasem (Willem Dafoe) a okouzlující princeznou Dejah Thoris (Lynn Collins). V tomto naprosto odlišném světě, díky nově získaným schopnostem způsobeným odlišnou anatomií a gravitací zjistí, že je předurčen k jeho záchraně.

JOHN CARTER: MEZI DVĚMA SVĚTY

Režisér Andrew Stanton vzal klasickou sci-fi předlohu a dle vlastních slov z ní vybral to nejlepší. Nemohu to posoudit, protože jsem ji nečetl. Nicméně pro mne osobně bylo velmi zajímavé podívat se na planetu Mars sice jako nehostinnou poušť bez vody, ale jinak stále oplývající bohatým životem.

Nejzajímavější je nápad s nově nabitými Carterovými schopnostmi, které jsou úžasně zábavné a používá jich přesně tam kde jsou nezbytně nutné.

CARTER při boji v aréně

John Carter v mnohém připomíná STAR WARS, jak už jsem řekl na začátku, hvězdná sága z této předlohy vychází. Jelikož nepatřím k velkým zastáncům SW, tak pro mne je John Carter “ze Země”  mnohem přitažlivějším hrdinou než Luke Skywalker.

JOHN s domácím mazlíčkem. Na fotce vidíte "pejska z Marsu":)

Co se týká výpravy není o nic méně skvělá než ta Lucasova, světu na Barsoom (Mars)  ale chybí určitá podrobnější propracovanost a přesah. Mám na mysli dopodrobna promyšlený svět Star Wars či skvěle propracovaný L.O.T.R. od Tolkiena. Kdybych si ale měl vybrat zda vyrazím na obnovenou premiéru Hvězdných válek, určitě raději zvolím JOHNA CARTERA. Jednoznačně.

Princezna (vlevo) je zároveň velká vědátorka...

Pokud bude film úspěšný a tvůrci budou v natáčení pokračovat, dalším částem by prospěl větší prostor pro jednotlivé rasy či civilizace.
Technicky je střih, hudba, kamera i režie na špičkové úrovni a dokonce i konvertované 3D má v některých scénách své opodstatnění, což u některých posledních 3D filmů není pravidlem.

JOHN CARTER: MEZI DVĚMA SVĚTY

Celé obsazení je velmi dobré. Všichni herci odvádějí slušné výkony. Krom hlavního představitele vyčnívá v pozitivním slova smyslu také představitel Mataie Shanda v podání Marka Stronga. Z něj jde v některých scénách skutečně strach a respekt.

Ztracen ve svém světě, nalezen v jiném… To je podtitul snímku. A tentokrát skutečně sedí. Vyrazte do kina, chcete-li si užít nefalšované hollywoodské zábavy a poznat klasiku, ze které vychází vše co už znáte.

Alex, totalfilm.cz
foto: Falcon/Disney (zákaz kopírování bez vědomí redakce) 

JOHN CARTER: MEZI DVĚMA SVĚTY (JOHN CARTER)
PREMIÉRA: 8. BŘEZNA 2012 (FALCON)
Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční
USA, 2012, 137 min
Režie: Andrew Stanton
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Taylor Kitsch, Mark Strong, Willem Dafoe, Lynn Collins, Samantha Morton, Dominic West, Polly Walker, James Purefoy, Thomas Haden Church, Daryl Sabara, Bryan Cranston, Guy C.A., Ciarán Hinds, Don Stark, Arkie Reece

Zajímavosti: KDO JE TAYLOR KITSCH?

TAYLOR KITSCH (John Carter) zahájil svou kariéru v roce 2002, kdy se přestěhoval do New Yorku, aby studoval herectví u renomované učitelky Sheily Grey. Následujícího roku získal svou první významnou roli v celovečerním filmu a od té doby je stálicí filmové i televizní tvorby.

            Jeho pravděpodobně nejznámější rolí je ta v úspěšném seriálu stanice NBC Friday Night Lights, kde si s břitkostí a zranitelností sobě vlastní zahrál Tima Rigginse, který se na střední škole pokouší najít sám sebe a bojuje se svými démony prostřednictvím alkoholu.

            V průběhu první letní pauzy seriálu natočil Kitsch celovečerní snímek Gospell Hill po boku Julie Stiles, Dannyho Glovera, Angely Bassett a Samuela L. Jacksona. Snímek v režii Giancarla Esposita se zabývá příběhem dvou lidí, jejichž osudy se neustále protínají a kteří jsou stále pronásledováni událostmi starými několik desetiletí.

            V poslední době se Kitsch objevil například ve filmu Stevena Silvera Bang Bang Club, kde ztvárnil fotografa Kevina Cartera, jehož práce v severní Africe přispívá ke zdolání apartheidu.

            Mezi jeho další filmy patří například hororový snímek Rennyho Harlina Síly temna, kultovní klasika Richard Ellise Hadi v letadle, komedie Betty Thomas John Tucker musí zemřít, a především scifi akční dobrodružný snímek Gavina Hooda X-Men Origins: Wolverine, kde si po boku Hugh Jackmana a své kolegyně z filmu John Carter: Mezi dvěma světy Lynn Collins zahrál roli mutanta Gambita.


Článek jsme oštítkovali takto:
Novější článek
  1. […] JOHN CARTER: MEZI DVĚMA SVĚTY 2. PROMETHEUS 3.  SNĚHURKA 4. TEMNÉ STÍNY 5. SVATÁ ČTVEŘICE 6. KOZÍ PŘÍBĚH SE SÝREM 7. […]

    Reagovat na tento komentář
  2. […] Recenze John Carter: Mezi dvěma světy John Carter je největším propadákem historie […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: