Nepřehlédněte

Recenze | KNOFLÍKOVÁ VÁLKA

V březnu 1944 otřásají celým světem události vrcholící 2. světové války. V malé francouzské vesnici si na válku hrají děti. Odjakživa spolu nemilosrdně bojují chlapci ze dvou sousedních vesnic – Longeverne a Velrans. Jenže tentokrát jejich zápolení nabere nový směr. Všem zajatcům jsou uřezány knoflíky z oblečení. Je to výraz potupy a poražení. Spor dostává nový impuls a jméno KNOFLÍKOVÁ VÁLKA. Kdo zvítězí? Pochopitelně ta strana, která bude mít víc knoflíků.

Knoflíková válka

Režisér Christophe Barratier rozhodně neznásilnil původní film ze 60. let. Děj, zasazený na konec 2. světové války s další postavou navíc, židovskou dívkou Violette, kterou nelegálně schovává svůdná Simone (Laetitia Casta) je rozhodně zajímavým nápadem.

Nejedná se jen o dětské bitvy a šarvátky, ale v příběhu se objeví i důležitý aspekt zrady a hrdinství. Učitel (Guillaume Canet) se v tomto zpracování dokonce stane hrdinou a pomáhá Simone. Nezalekne se ani bývalého žáka, který nyní působí v milicích a svoje nové vysoké postavení si velmi užívá.

Knoflíková válka

Armáda dětských herců v čele s naprosto skvostným Clémentem Godefroyem (ŽIBUSÍK) a Jeanem Texierem (LEBRAC) je největším kladem celého filmu.
Všichni dětští herci jsou naprosto přirození, je vidět, že si castingový tým dal velkou práci s výběrem.
Navíc se tentokrát povedl i český dabing, který filmu rozhodně neubližuje.´

Knoflíková válka

Příběh z francouzské vesnice svou hravostí a malebností připomíná seriál či knihu BYLO NÁS PĚT. Nejen časovým umístěním, (Poláčkův příběh se odehrává za první republiky), ale především naznačenými a fungujícími vztahy mezi souputníky, popisem zákeřných i smířlivých momentů. Důrazem na rodinné hodnoty a především na dosah některých činů, když ponížený a z party vyhozený syn starosty v rozčilení napráská milicím vše co ví o Violette. Nedomýšlí důsledky. V tu chvíli se semknou obě znesvářené party a vše směřuje k usmíření v zájmu vyššího cíle.

ivio zdarma

Knoflíková válka

KNOFLÍKOVÁ VÁLKA je mix dramatického a komediálního dobrodružného filmu pro celou rodinu, který ve vás rozhodně zanechá stopu, stejně jako před časem skvělé MIKULÁŠOVY PATÁLIE, které doporučuji, pokud jste dosud neviděli. Vynechat byste neměli ani původní Knoflíkovou válku z roku 1962.

-AC- (© totalfilm.cz) Sdílet text můžete s uvedením zdroje: totalfilm.cz
Foto: HCE, Zákaz kopírování fotografií bez vědomí redakce © 2011

KNOFLÍKOVÁ VÁLKA (La Nouvelle guerre des boutons)

PREMIÉRA: 19. DUBNA 2012 (Hollywood Classic Entertainment)
Dobrodružný
Francie, 2011, 100 min
Režie: Christophe Barratier
Hrají: Jean Texier, Guillaume Canet, Laetitia Casta, Kad Merad, Gérard Jugnot, François Morel, Ilona Bachelier, Marie Bunel, Clément Godefroy

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.