Nepřehlédněte

Recenze | ZATÍMCO SPÍŠ

Představte si rezidenční dům, denní recepci a domovníka, který vás ráno pozdraví, věnuje vám úsměv, pomůže vám, když vám kape kohoutek a projeví účast, když nemáte dobrou náladu. César s úsměvem otevírá nájemníkům dveře a vyřizuje jejich stížnosti, ovšem pod plachetkou usměvavého a klidného domovníka se skrývá netvor.

LUIS TOSAR (CÉSAR)

V domě žije i Clara, bezstarostná mladá žena, která se na svět dívá vždy jen pozitivně. Její veselý přístup k životu nahání Césarovi husí kůži. Nebude šťastný, dokud nesmaže úsměv z její tváře navždy, neboť César žije z utrpení druhých. Vyžívá se v jejich neštěstí a utrpení a nejraději rozsévá semeno bolesti a sleduje, jak klíčí. V Claře našel perfektní cíl a půjde až do extrému, aby jí udělal ze života peklo. César však začíná být příliš suverénní a brzy se jeho pečlivě promyšlené plány pomalu hroutí…

CLARA (MARTA ETURA) A CÉSAR (LUIS TOSAR)

Pokud máte chuť na skutečný, nefalšovaný a chytrý thriller s prvky hororu a chcete vidět chytrého a minimalistického psychopata je pro vás tento film tím pravým ořechovým.
Postava Césara, kterou ztvárnil výborný španělský herec Luis Tosar (psali jsme o něm zde) je opravdu monstrum, krutá postava užívající si svá malá vítězství a čekající na svou chvíli.

Pomalu a systematicky se připravuje na vyvrcholení svého snažení. Pomáhá mu a živí ho neštěstí druhých. Originální to možná není, ale to nevadí. Originální je režie Jaume Balagueróa, opravdu vynikající je krom hlavního představitele Luise Tosara i hudba Lucase Vidala.

CLARA SE SVÝM MILENCEM

Nechci příliš prozrazovat jakým způsobem César dosahuje svých zvrácených cílů, ale stačí se zamyslet nad titulem filmu. Clara je totiž útoku psychopata vystavena ve chvílích kdy spí. Představte si situaci, že ležíte ve své ložnici a pod vaší postelí čeká na svou chvíli váš domovník… Pochopitelně o tom nevíte, ale uznejte představa je to děsuplná.

ZATÍMCO SPÍŠ

Pro diváka je důležité, že kroky hlavní postavy jsou celkem nečitelné, vždy když se zdá, že to už prostě musí prasknout, podaří se z toho Césarovi vybruslit. Díky tomu se napětí jenom stupňuje.

ZATÍMCO SPÍŠ

Spousta nápadů, originální zpracování, čistota žánru, perfektní hlavní představitel, atmosféra která by se dala krájet střídána s chvilkami úlevy. Mrazivý a velký zážitek.

Martin Staněk, totalfilm.cz
Foto: Film Europe © 2012 Video: Film Europe/Total Film © 2012

ZATÍMCO SPÍŠ (Mientras duermes)
PREMIÉRA: 5. DUBNA 2012 (FILM EUROPE)
Horor / Thriller
Španělsko, 2011, 102 min
Režie: Jaume Balagueró
Hudba: Lucas Vidal
Hrají: Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan, Carlos Lasarte, Iris Almeida, Petra Martínez

OBÁLKA KNIHY ZATÍMCO SPÍŠ

Autor scénáře filmu, Alberto Marini, se rozhodl podle svého námětu napsat knihu.
Kniha byla uvedena na český trh začátkem dubna 2012.
Objednat si ji můžete zde.

Krátká ukázka:

Probudil se ve čtyři hodiny ráno. Zapomněl vypnout budík. Polštář byl celý mokrý, led se mezitím rozpustil. Migréna byla pryč, viděl jasně. Přepadl ho však záchvat paniky. Úzkost ho zaskočila s neobvyklou silou, a navíc ve chvíli, kdy na ni nebyl připravený. Musel okamžitě pryč z bytu, neměl ani čas se obout. Naštěstí usnul aspoň oblečený.

Zase se ocitl v roli provazochodce šedesát metrů nad chodníkem. Bosé nohy opět nepříjemně zábly na studeném kovovém zábradlí. A červené auto stálo přímo pod ním na ulici.

Po krátkém oddechu posledních dnů byla hra opět hodně, až teatrálně nebezpečná. „Důvody, proč se vrátit do postele: Clara se brzy vrátí.“

Přemýšlel o dalších důvodech, ale nic ho nenapadalo. Pravidlo minimálně tří důvodů mu najednou připadlo jako nesmírná pitomost.

„Důvody, proč skočit: nic z toho, co jsem udělal, jí nijak neotrávilo život… musím s ní začít úplně od začátku… za pár dní mě vyhodí z práce… je tu Ursula… dědek z desítky B… má matka si zaslouží trpět…“

Rozevřel ruce. Pochopil však, že neskočí. Navzdory tomu všemu stejně neskočí.

Byl to sprostý podvod. Jinak si to nedokázal vysvětlit. Zaskočila ho vlastní ztráta morálky a nedisciplinovanost. Váhy se jasně vychýlily na jednu stranu. Podle pravidel, která věrně dodržoval řadu let, by měl stisknout spoušť. Ale v tu chvíli věděl, že to neudělá.

„Co je to s tebou, Cilliane?“ zeptal se nahlas.

Toho zimního rána došlo ke zpochybnění jeho způsobu života, nebo spíš způsobu přežívání.

„Co se to sakra s tebou děje?“

Snažil se najít odpověď.

Při životě ho dosud držela útěcha, že svá vnitřní muka může kdykoli utnout, a uložil si proto železnou kázeň. Ale jestli je teď kázeň vniveč, nemá smysl nic z toho, co kdy udělal.

„Co to s tebou do hajzlu je, vrátný?“

Netušil.

Zničehonic mu do ticha na střeše zaškrundalo v břiše. Uviděl před sebou Clařin úsměv.

„Já ti ten tvůj zkurvenej úsměv rozkopu!“ vztekle křičel a zabandážovanou rukou zuřivě mlátil do zábradlí. Tentokrát to přehnal, určitě si ji zlomil. Bolest ho vytrhla z blouznění a vrátila do reality.

„Jestli mám z tohohle světa zmizet, tak ty půjdeš se mnou!“ křičel.

Ani na chvíli se nezamyslel nad významem toho, co křičí.

Kdyby někdo stál u okna, určitě by ho slyšel. Ale jemu to bylo jedno.

Pod tekoucí horkou vodou pozoroval děsivě napuchlou ruku. S bolestí dokázal ohnout malíček a prsteníček, ale s prostředníčkem a ukazováčkem už nepohnul.

Když se trochu uklidnil, začal přemýšlet, co se vlastně před několika minutami na střeše stalo. A s postupem času nabýval přesvědčení, že se vlastně o žádný podvod nejedná.

Měl nutkání couvnout od okraje už předtím, než mu podvědomí připomnělo zrzavou dívku, a tím ho vydráždilo a rozvzteklilo. Tenhle kraťoučký okamžik byl klíčem ke všemu.

Odmítal připustit, že by celý jeho život najednou zničehonic ztratil smysl, proto si namluvil, že ho kázeň neopustila ani tentokrát. Žádná pravidla neporušil, o žádný podvod se nejedná. Jestli se nějaké chyby dopustil, musí ji hledat jinde. Vymyslil si tedy teorii, že k chybě došlo kvůli nerovnoměrnému rozložení závaží. Zapomněl uvést rozhodující důvod, ale jeho podvědomí naštěstí včas vše napravilo.

Zafungovalo to. Zatímco mu záda rudla pod stále tekoucí horkou vodou, naplnil teorii racionálním obsahem. Zásadním důvodem, který ospravedlňoval jeho zdánlivě zrádný úkrok vzad, byla představa smějící se Clary. Podíval se znovu na ruku; zlomil si ji, když křičel: „Jestli mám z tohohle světa zmizet, tak ty půjdeš se mnou!“

Silný proud vody mu masíroval tvář. Sebevražda má být úlevou, a tou nebude, dokud se nezbaví muk, jejichž příčinou je Clara. Tím by žádného míru nedosáhl, kdyby opustil tenhle svět a dovolil, aby si tu dál šťastně a vesele žila tahle zpropadená holka.

„Můžu nad Clarou vyhrát.“ To byl ten pádný, nevyřčený, opomenutý důvod. Na minulých nezdarech již vůbec nezáleželo. Hlavním terčem zůstává i nadále ona. A možnost, že nad ní zvítězí, mu musí dodávat sílu pokračovat.

Nakonec sám sebe přesvědčil a uklidnil se. Vypnul vodu. Vše bylo jasnější. Nedávná minulost i budoucnost.

Všechno skryté loutkářovo tahání za provázky ztroskotalo. Nezbývá nic jiného než přistoupit k zavrženíhodnému násilí.

„Budeš trpět, Claro, hodně trpět,“ říkal, zatímco se oblékal. Fyzická bolest. Týrání. Bude ji mučit. Vůbec se mu ta představa nelíbila, ale nebylo zbytí. Přestane být nenápadným bohem a sestoupí na zem v roli mstitele. Hra skončila.

V horké vodě mu pravá ruka napuchla jako míč a mezi ukazováčkem a palcem mu zfialověla. Clařin obličej dopadne stejně jako jeho ruka.

(Zákaz kopírování textu – (c) nakladatelství ARGO)

Článek jsme oštítkovali takto:
 1. A VY SI TO KOPÍRUJETE ODKUD, ZMRDI???
  —uživatel použil zakázané vulgarity—

  Reagovat na tento komentář
  • TOTAL FILM 14.4.2012, 15:17

   Upozorňujeme vás, že pokud zde nebudete diskutovat ve vší slušnosti, přístup do diskuzí vám bude zablokován pro IP adresu, ze které na naše stránky přistupujete.

   Reagovat na tento komentář
  • TOTAL FILM 14.4.2012, 15:19

   Ukázka z textu byla poskytnuta nakladatelstvím Argo prostřednictvím distributora FILM EUROPE.
   Zákaz kopírování textu je pochopitelný. Nejsme poskytovatelé licencí k přetisku či citacím z knihy.

   Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.