Nepřehlédněte

V CANNES bude soutěžit český zástupce, drama TAMBYLLES

Na prestižním filmovém festivalu v Cannes se letos opět objeví český snímek. V konkurenci dvou tisíc dalších uchazečů uspěl absolvent FAMU Michal Hogenauer s působivým dramatem, absolventským filmem TAMBYLLES. Výsledky v sekci Cinéfondation budou známy 25. května. Hogenauer tak navazuje na úspěch režisérky Zuzany Špidlové, která před třemi lety ve stejné kategorii vyhrála s filmem Bába a na úspěch režiséra Aramisova, který byl nominován ve stejné kategorii v minulém roce.

TAMBYLLES (Ivan Říha)

Příběh mladého delikventa, který si po návratu z vězení postupně uvědomuje dopad svého činu je velmi působivou studií jeho povahy a okolí. Obnažuje také duševní pochody rodičů a osvětluje dopady jeho činu na postiženou rodinu.

TAMBYLLES

“Chtěl jsem natočit film o cestě mladého člověka za uvědoměním si vlastního selhání a provinění. Myslím, že programové oddělení v Cannes zaujalo aktuální téma a naléhavost otázky o trestu a vině, které film klade a filmařsky střídmé pozorování mladistvého delikventa, který se snaží začít nový život,“ říká o filmu sedmadvacetiletý režisér.

TAMBYLLES

„Bylo to náročné natáčení, proto mám z nominace v Cannes velkou radost. Celý film byl velkým riskem, tematicky i formálně. Bylo nutné všechny zúčastněné přesvědčit, že přísný audiovizuální koncept filmu má vzhledem k příběhu smysl a to bylo místy těžké, “ dodává režisér.“


TAMBYLLES (2012) HD trailer vám přináší totalfilmvideo

Film vznikl v dílně Petra Marka (Nic proti ničemu), který o úspěchu svého studenta říká: „Michal Hogenauer se ve své tvorbě kontinuálně věnuje tématu nejasně motivované agrese teenagerů. A současným kinematografickým jazykem, za pomoci střídání prvků odstupu a přímé identifikace, zkoumá pole napojení diváka na těžko rozklíčovatelné psychologické pozadí postav páchajících násilí. Vypravěčská i formální lakoničnost, a určitý na sebe neupozorňující minimalismus, získává postupně v jeho filmech svou paradoxní emocionální sílu.“

TAMBYLLES

Rozhovor TOTALFILMU s režisérem Michalem Hogenaurem

Přiznám se, že první co mne napadlo po zhlédnutí TAMBYLLES bylo, zda jste se inspiroval případem nezletilého vraha z Kmetiněvsi?

Ne. Během psaní scénáře jsme všeobecně studovali delikvenci mládeže, sexuální deviace, výchovné ústavy a v té spojitosti i načetli řadu případů, které se staly nejen v Čechách, ale i v Německu, Francii či Británii, ale žádný z nich nebyl inspirací. Všechny tyto případy totiž spojuje diagnóza těchto delikventů, agresivita, pocházejí z rozvrácených rodin. Mají podprůměrný intelekt, což bylo něco, čemu jsme se chtěli v našem scénáři vyhnout.

MICHAL HOGENAUER

Jak těžké bylo vést herce k výkonům, které jsou v jisté části filmu stylizací dokumentu?

Byla to výzva. Pracovat s neherci, s lidmi z ulice, a poté na stejné úrovni mít promluvy skutečných herců. Přiznávám se, ale že mnohem těžší než balancování mezi herectvím v dokumentu a v hrané části, bylo dostat všechny herce na stejný styl filmového herectví, každý z nich vycházel z jiné herecké školy, z jiného hereckého prostředí Někdo hraje v alternativním divadle, jiní naopak jen v komerčních představeních, hlavni představitel vystudoval sice hereckou konzervatoř, ale herectví se nevěnuje, hlavní představitelka je naopak neherečka, která však pracovala v divadle Komedie. Ano, bylo to těžké.

Co by pro vás znamenalo případné vítězství v Cannes?

Už účast v soutěži je pro nás úspěch a zadostiučinění. Případné vítězství by nam zaručovalo mít další film v hlavní soutěži, což by bylo samozřejmě příjemné.

TAMBYLLES. Co vlastně název znamená?

…jsou to tři česká slova spojená dohromady, význam ať si kazdý dosadí sám po shlédnutí filmu.

Co chystáte dál?

Teď se připravuju na cestu do Cannes, pracuji na dvou videoklipech a připravuju scénář k celovečernímu filmu. Detaily ale ještě nechci prozrazovat.

Vyhlášení výsledků sekce Cinéfondation MFF CANNES 2012 se uskuteční za měsíc, 25. května. Film by se měl na podzim objevit i v českých kinech.

připravil: Totalfilm.cz © 2012 Citovat z textu můžete s uvedením zdroje.
Foto/Video: FAMU © 2012, print scren z filmu © Total film 2012
Zákaz kopírování fotografií bez vědomí redakce.

Článek jsme oštítkovali takto:
 1. Těším se až ho uvidím :) Mimochodem Ivan Říha je bratr naší třídní profesorky :DD

  Reagovat na tento komentář
 2. Depresivní téma, ale zajímá mě to

  Reagovat na tento komentář
 3. Karel Krušina 23.4.2012, 15:52

  Do čehos to duši dal… hraje vraha, hlavně že to je hezkej kluk

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.