Filmový festival v CANNES dnes začíná

Dnes začíná ve francouzském CANNES jeden z nejprestižnějších a nejsledovanějších filmových festivalů na světě. Letošní ročník se koná od 16. do 27. dubna. Svá nejnovější filmová díla zde představí Wes Anderson, Alan Resnais či David Cronenberg soutěžící s filmem Cosmopolis s Robertem Pattinsonem. Na festivalu bude uvedeno 90 celovečerních snímků, z nichž 21 se bude v hlavní soutěži ucházet o Zlatou palmu pro nejlepší film. 

Letošní festival končí 27. května

Letošní hvězdný host Febiofestu, italský režisér a herec Nanni Moretti bude prezidentem hlavní soutěže. Bude tak spolu s kolegy rozhodovat o letošním držiteli Zlaté Palmy.

Nanni Moretti, prezident hlavní soutěže (Foto: Febiofest)

Moonrise Kingdom režiséra Wese Andersona bude promítnuto jako zahajovací film. Zakončovacím snímkem má být francouzské drama Thérèse Desqueyroux režiséra Clauda Millera.

V Cannes se objeví také český zástupce. absolventský snímek mladého režiséra Michala Hogenauera TAMBYLLES. Ten byl zařazen do sekce Cinéfondation v konkurenci dvou tisíc dalších snímků. Pro Hogenauera a FAMU je to další z řady úspěchů na takto prestižním áčkovém festivalu.
České barvy reprezentuje i animovaný krátkometrážní film Tramvaj od Michaely Pavlátové.

Plakát k soutěžnímu snímku Davida Cronenberga. V českých kinech se film objeví v srpnu. Uvede ho HCE.

Ve francouzském prázdninovém letovisku se objeví mimo jiné i řada světových hvězd. Krom Angeliny Jolie a Brada Pitta také Nicol Kidman či Marion Cotillard, kterou znáte z filmu Edith Piaf.
Na červených kobercích uvidíte i Kristen Stewart či Roberta Pattinsona, známou dvojici z teenagerského Stmívání.

Letošní ikonou festivalu je Marilyn Monroe, která zdobí oficiální plakáty a materiály festivalu.

připravil: Totalfilm.cz, AP (c) 2012

čtěte také:
V Cannes bude soutěžit český zástupce – drama Tambylles 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.