Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | TAMBYLLES

Absolventský snímek Michala Hogenauera TAMBYLLES, který uspěl v širokém výběru několika set snímků z celého světa nakonec hlavní cenu v sekci Cinéfondation v Cannes nezískal. Dočkal se ale vřelého přijetí od diváků na projekci tototo nejprestižnějšího festivalu na světě.

TAMBYLLES (Ivan Říha)

Zvláštní název TAMBYLLES je vlastně složenina tří českých slov, za kterou si dle režiséra každý divák v souvislosti s filmem může představit co sám chce.

Tvůrci vyprávějí příběh mladistvého vraha své vrstevnice, který se vrací z výkonu trestu do vesnice za svými rodiči. Je zcela jasné, že jeho přijetí na malé obci pro něj nebude zrovna procházkou růžovou zahradou. Sledujeme jeho osud, potýkání se s minulostí, komplikované navazování sociálních kontaktů a především reakce jeho okolí. Ty mají na jeho další konání  a stav mysli pochopitelně vliv. Ať už se jedná o jeho poměrně alibistické rodiče, současné zaměstnavatele nebo dívku se kterou chodí.

Režisér divákům předkládá nestandardní mix dokumentu a hraného filmu. Než pochopíme, že se jedná o hrané drama, které si ze začátku na dokument pouze hraje, chvíli to potrvá. Tak dobře je první část filmu natočena. Dokonce i profesionální herci se snaží působit velmi civilně a jsou v dokumentární části poměrně hodně uvěřitelní. Pozorný divák ale dokáže rozklíčovat už během první části, že dokument je vlastně fiktivní.

TAMBYLLES

O to zajímavější je chvíle, kdy se snímek bez jakéhokoliv varování přepne na plnokrevný dramatický útvar. První část nám vlastně odhalovala základní fakta, mohli jsme se seznámit jak s hlavní postavou, tak jeho bezprostředním okolím. V dramatické části najednou TAMBYLLES získává nový nádech a především atmosféru, kterou plně dotváří jak režisérova vize, kamera, použitá hudba, tak především výborný herecký výkon Ivana Říhy v hlavní roli mladistvého delikventa.

TAMBYLLES

Jeho úsporný projev dokonale dotváří představu o chlapcově komplikované povaze. Marně se vlastně domáháme pochopení, kde nastala základní chyba. Co vlastně dohnalo kluka z poměrně dobře situované rodiny k takovému činu. Na začátku se nám na tyto otázky snaží odpovědět fiktivní tvůrce dokumentu, ale jeho “tvůrčí” kroky vymykající se dokumentární a novinářské etice mají za následek nezájem delikventa pokračovat ve spolupráci s dokumentaristou. Přirozeně se nám tak v příběhu tvůrce dokumentu ztratí z očí a jeho dokument vlastně nedokoukáme. Je to dobře. Druhá část, kterou trávíme s hlavním hrdinou je mnohem přirozenější a dokáže nás zcela vtáhnout do situace a děje.

TAMBYLLES

Nedá se říci, že by scénář byl napsán jako klasický dramatický příběh, nekoná se zde žádný zvláštní vývoj postav ani dějový oblouk. Spíše sledujeme sled scén, které nás nevyhnutelně dovádějí až k závěrečnému fatálnímu a dramatickému vyvrcholení.
Působivé je, že Ivan Říha hraje tuto postavu v podstatě jako sympatického drsňáka, kterému jeho okolí vážně míněnou nápravu neumožňuje. Místo toho, abyste jeho nepochopitelný čin odsoudili a dívali se na něj z patra, přistihnete se, že mu vlastně fandíte. Mluvím pochopitelně za sebe.

Delegace k filmu TAMBYLLES v Cannes (Michal Hogenauer třetí zleva, Ivan Říha druhý zprava)

Hogenauer možná i tento aspekt resocializace předkládá divákům k zamyšlení. Ne vždy totiž dokážeme přemýšlet o tom, co k takovým odsouzeníhodným činům lidi vlastně vede. Dá se těmto tragickým událostem zabránit výchovou? Jiným chováním okolí vůči jedinci? Nebo se neovladatelný pud zabít probouzí v člověku na základě jeho vrozených dispozic?

Všechny tyto otázky jsem si kladl, když jsem se na TAMBYLLES podíval.


Pochválit musím každopádně práci režiséra, střihače, nápad a téma. O hereckém výkonu Ivana Říhy už jsem mluvil. Nicméně je tak dobrý, že si zaslouží i tuto závěrečnou větu.
TAMBYLLES si nenechte ujít, budete-li mít možnost ho zhlédnout. Vysoké hodnocení si zaslouží krom jmenovaných kladů i za to, že i snímek dělaný na koleně s minimálním rozpočtem dokáže generovat smyslupný zážitek.

-AC- (totalfilm.cz)
Foto/Video: FAMU © 2012, Totalfilm.cz (trailerový kanál) © 2012

Tambylles
Drama
Česko, 2011
Režie: Michal Hogenauer
Hrají: Ivan Říha, Lucie Trmíková, Jan Šantroch, Tomáš Turek

Psali jsme také:

Licence Creative Commons
Recenze Tambylles, jejímž autorem je Totalfilm.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.totalfilm.cz

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast