Nepřehlédněte

Recenze | ÚTĚK Z MS-1

Luc Besson tentokrát spojil své síly s producenty úspěšného thrilleru 96 hodin a vymyslel příběh, který nepostrádá napětí a kupodivu i humor. V režii Jamese Mathera a Stephena St. Legera vznikl thriller, který ovládl svalnatý   a vtipný hrdina Guy Pearce.

Útěk z MS-1 (Tohle nejsou zrovna velcí intelektuálové)

Lidstvo totiž našlo způsob, jak planetu ochránit před těmi nejhoršími zločinci. Ve vesmíru postavilo vězení, ze kterého není úniku. Dcera prezidenta USA Emilie (Maggie Grace) vyráží na humanitární misi. Kam jinam než právě do onoho zmiňovaného vězení. Chce totiž zjistit, jestli se tam s vězni zachází řádně.
Shodou náhod propukne vzpoura a prezidentova dcera se pochopitelně stane cennou rukojmí.

Útěk z MS-1 (Je libo jablíčko v pytlíčku?)

Dostat ji odtamtud má bývalý špičkový vládní agent Snow (Guy Pearce), který je velmi svéhlavý, arogantní a nekompromisní. Jeho současná pozice není nejlepší, je totiž obviněn ze spiknutí proti USA. Od prezidenta tedy dostává jedinečnou nabídku: zachrání mu dceru a výměnou dostane nový život a svobodu.

Luc Besson je něco jako Jerry Bruckheimer. Filmy pod jeho producentskou hlavičkou jsou přinejmenším akční a někdy i originální. Střílí se tam, utíká se, zachraňuje se a občas něco vybuchuje, padá či destruuje.
Zápletka v tomto případě celkem prostinká, ale zpracování  přitažlivé. Vesmírné vězení má svou atmosféru, ansámbl těch nejhorších zločinců je vskutku bohatý, různorodý a mnohdy i děsuplný. (Ostatně prohlédněte si fotky, z těch zvláštních pánů jde opravdu strach).

Útěk z MS-1 (Muž roku z toho chlapce asi nebude...)

Guy Pearce je jako akční hrdina srovnatelný, co se týče typu s Bradem Pittem nebo Markem Wahlbergerem. Díky scénáři se podařilo i do akční sci-fi dostat pár vtipů, které působily skvěle, byly naprosto přirozené a pro odlehčení atmosféry naprosto perfektní. Pearce je pronáší přirozeně a s lehkostí, věříte mu nejen jeho záchranářskou povahu, ale i rozpolcenost pramenící z dalšího zájmu, který na vesmírné lodi má.

Útěk z MS-1 (Tohle tetování je originální asi už přespříliš)

V těchto typech filmů bývají hlavní postavy většinou velmi ploché. Běhají se zbraní v ruce, prohodí pár slov, zapálí si cigaretu nebo maximálně utáhnou obinadlo kolem rány. Nejen postava Snowa, ale i prezidentovy dcery Emilie ale taková není. Emilie v podání Maggie Grace je poměrně statečná holka od rány, které sarkasmus také není cizí.
Scénáristi konečně pochopili, že se ne vždy musí brát všechno vážně. V případě Útěku z MS-1 tenhle komedio-dramaticko-akční sci-fi nátěr skvěle sedí.

Útěk z MS-1

Nový francouzský akčňák Útěk z MS-1, v hlavních rolích s anglicky mluvícími herci lze jen doporučit. V tomto žánru se určitě jedná o nadprůměr.

-AC- (totalfilm.cz) © 2012
Foto/Video: BIOSCOP © 2012

ÚTĚK Z MS-1 (LOCKOUT)
PREMIÉRA: 24. KVĚTNA 2012 (
BIOSCOP)
Akční/Thriller/Sci-fi/Komedie
Francie, 95 minut, do 15 let nevhodné
Režie: James Mather, Stephen St. Leger
Hrají: Guy Pearce, Maggie Grace, Peter Stormare, Vincent Regan a další
Internetová stránka: Bioscop, Oficiální stránka filmu  CSFD 
Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.