Karlovarský festival dnes poodhalil program

O Křišťálový globus pro nejlepší film se utká například Román o jednom masakru italského režiséra Marca Tullia Giordany. Snímek je strhující rekonstrukcí smutně proslulého a dosud neobjasněného teroristického útoku v Miláně z roku 1969. Předchozí filmy respektovaného tvůrce získaly ocenění při soutěžním uvedení na festivalech v Cannes a v Benátkách.

Režisér Jan Jakub Kolski

Zkušenost s benátskou soutěží má také ceněný polský filmař Jan Jakub Kolski. Hrdinu jeho nového filmu Zabít bobra poznamenala válečná zkušenost natolik, že se uzavřel před světem. Z  paranoidních stavů jej vytrhne až neznámá dívka.

Polski film (Foto: Aerofilms)

Český zástupce, Polski film Marka Najbrta překvapí žánrem, unikátním nejen v rámci soutěžní sekce, ale i středoevropských kinematografií. Rozpustilá úvaha o hranicích reality a fikce, ve které známí čeští herci hrají sami sebe, nabídne návod, jak se vyrovnat s vlastní slávou i nástrahami při natáčení filmu.

Repro z filmu CHLAPEC POJÍDAJÍCÍ PTAČÍ ZOB

Netradiční způsob filmového vyprávění zvolili i tvůrci ze zemí těžce postižených ekonomickou krizí. Bressonem ovlivněné existenciální drama debutanta Ektorase Lygizose Chlapec pojídající ptačí zob patří mezi radikální alegorické filmy z Řecka, které aktuálně patří k nejzajímavějším fenoménům představovaným na světových festivalech. Spojení nadčasových myšlenek amerického moralisty Henryho D. Thoreaua z knihy Občanská neposlušnost s půdorysem tradičního westernu zvolil ve filmu Na slaměné cestě Portugalec Rodrigo Areias. Navzdory zasazení do doby před sto lety nabízí nejen uhrančivý styl, ale i mimořádně aktuální paralely se současností.

Vedle řeckého filmu jsou debuty též rakouský zástupce Tvoje krása nemá cenu…, japonská existenciální balada Obchod na konci světa a mexický snímek Nashledanou tati, jehož režisérka se proslavila jako scenáristka filmu Přestupný rok (2010) oceněného v Cannes Zlatou kamerou pro nejlepší debut.

Režisér a herec Ali Mosaffa (Foto: KVIFF)

Do karlovarské soutěže se letos vrací íránský režisér a herec Ali Mosaffa, v jehož novém filmu Poslední krok exceluje představitelka hlavní role Leila Hatami (Rozchod Nadera a Simin). Producentem španělsko-francouzského snímku Ukamenování svatého Štěpána režiséra Pera Vily Barceló je Luis Miñarro, v jehož produkci vznikl též nedávný karlovarský vítěz Moskytiéra. Po zkušenosti se soutěžní sekcí Fórum nezávislých v roce 2009 se tentokrát hlavní soutěže zúčastní Kanaďan Rafaël Ouellet s dramatem Kamion. Druhý snímek Martina Lunda Henrik (Norsko) navazuje na sérii pozoruhodných skandinávských titulů představených na MFF KV v minulých letech.

Bližší informace o programu najdete ve speciálu Karlovy Vary festival, který pro vás Total Film chystá od 15. června.
Přichystali jsme pro vás i soutěž o několik festival passů a DVD s filmy, které jste mohli vidět na festivalu v uplynulých letech. 

připravil: Film Servis Festival Karlovy Vary, Totalfilm.cz
Foto/Video:
Archiv Total Filmu, KVIFF, Reuters , Aerofilms

Článek jsme oštítkovali takto:
Novější článek

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.