Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | COSMOPOLIS

Město New York, blízká budoucnost: Eric Packer (Robert Pattinson) je osmadvacetiletý nekorunovaný král Wall Street. Během jeho vyjížďky po městě dojde v ulicích Manhattanu k záhadné explozi a propukne peklo. Navíc zjišťuje, že se mu hroutí finanční impérium. Kontakt se skutečným světem, i když jen přes okna limuzíny, ještě prohlubuje jeho paranoiu. V průběhu čtyřiadvacetihodinové odysey začíná k smrti vyděšenému Ericovi  docházet, že se jeho život blíží ke konci.

Cosmopolis (Foto: HCE

Děj snímku zachycuje vlastně jediný den v životě bohatého a unuděného mladého finančníka, který projíždí kolonami metropole, aby se mohl na druhém konci nechat ostříhat. Nic víc, nic míň. V průběhu jízdy, kterou několikrát přeruší se stávají drobné epizodky, či lépe řečeno rozhovory s dalšími aktéry.

Cosmopolis (Foto: HCE)

Problém Cosmopolisu je jeho těžká divácká stravitelnost. Dialogy jsou víceméně nesrozumitelné. Přestože jsem se na film podíval dokonce třikrát (věřte, bylo to fakt peklo) a konzultoval jsem jeho obsah s dalšími diváky, nenašli jsme na něm společně nic smysluplného. Něco co by mělo přesah mu rozhodně chybí. Vizuálně je Cosmopolis velmi zajímavý, Pattinson mu možná tentokrát i trochu prospěl, je určitě tím nejzajímavějším, co se na filmu dá najít. Trochu si u mě vylepšil reputaci z Miláčka.

Cronenberg si zřejmě myslel, že je jednoduché přetavit knižní kritiku kapitalismu ve změť nic neříkajících dialogů a doplnit zajímavou vizuální stránkou. Žvatlání o ničem tenhle film ale rozhodně sráží na kolena. Menší angažmá hvězd typu Binoche, Giamatti nebo Almaric jsou alespoň malým oživením.

Cosmopolis (Foto: HCE)

Cronenberg natočil opravdu stupidní a prázdný film s obsahem, kterému rozumí zřejmě jen on a autor knižní předlohy. Neviděl jsem ukecanější film, který by mi na pár hodin vzal radost z mojí práce filmového kritika.


Dekadentním dílkem je pro mne něco úplně jiného. Cosmopolis určitě ne. Podle jiných je film nekompromisní absurdní komedií na jejíž vlnu se musíte naladit a vybroušenou absurdní kritikou současného světa. Nenaladil jsem se, nepochopil, nechci chápat.

-AC-, totalfilm.cz
Foto/Video: Hollywood Classic Entertainment © 2012

Cosmopolis
Premiéra: 9. srpna 2012 (HCE)
Drama
Kanada / Francie / Portugalsko / Itálie, 2012, 108 min
Režie: David Cronenberg
Hudba: Howard Shore
Hrají: Robert Pattinson, Paul Giamatti, Jay Baruchel, Kevin Durand, Juliette Binoche, Samantha Morton, Sarah Gadon, Mathieu Amalric, Emily Hampshire

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast