Recenze | COSMOPOLIS

Město New York, blízká budoucnost: Eric Packer (Robert Pattinson) je osmadvacetiletý nekorunovaný král Wall Street. Během jeho vyjížďky po městě dojde v ulicích Manhattanu k záhadné explozi a propukne peklo. Navíc zjišťuje, že se mu hroutí finanční impérium. Kontakt se skutečným světem, i když jen přes okna limuzíny, ještě prohlubuje jeho paranoiu. V průběhu čtyřiadvacetihodinové odysey začíná k smrti vyděšenému Ericovi  docházet, že se jeho život blíží ke konci.

Cosmopolis (Foto: HCE

Děj snímku zachycuje vlastně jediný den v životě bohatého a unuděného mladého finančníka, který projíždí kolonami metropole, aby se mohl na druhém konci nechat ostříhat. Nic víc, nic míň. V průběhu jízdy, kterou několikrát přeruší se stávají drobné epizodky, či lépe řečeno rozhovory s dalšími aktéry.

Cosmopolis (Foto: HCE)

Problém Cosmopolisu je jeho těžká divácká stravitelnost. Dialogy jsou víceméně nesrozumitelné. Přestože jsem se na film podíval dokonce třikrát (věřte, bylo to fakt peklo) a konzultoval jsem jeho obsah s dalšími diváky, nenašli jsme na něm společně nic smysluplného. Něco co by mělo přesah mu rozhodně chybí. Vizuálně je Cosmopolis velmi zajímavý, Pattinson mu možná tentokrát i trochu prospěl, je určitě tím nejzajímavějším, co se na filmu dá najít. Trochu si u mě vylepšil reputaci z Miláčka.

Cronenberg si zřejmě myslel, že je jednoduché přetavit knižní kritiku kapitalismu ve změť nic neříkajících dialogů a doplnit zajímavou vizuální stránkou. Žvatlání o ničem tenhle film ale rozhodně sráží na kolena. Menší angažmá hvězd typu Binoche, Giamatti nebo Almaric jsou alespoň malým oživením.

Cosmopolis (Foto: HCE)

Cronenberg natočil opravdu stupidní a prázdný film s obsahem, kterému rozumí zřejmě jen on a autor knižní předlohy. Neviděl jsem ukecanější film, který by mi na pár hodin vzal radost z mojí práce filmového kritika.


Dekadentním dílkem je pro mne něco úplně jiného. Cosmopolis určitě ne. Podle jiných je film nekompromisní absurdní komedií na jejíž vlnu se musíte naladit a vybroušenou absurdní kritikou současného světa. Nenaladil jsem se, nepochopil, nechci chápat.

-AC-, totalfilm.cz
Foto/Video: Hollywood Classic Entertainment © 2012

Cosmopolis
Premiéra: 9. srpna 2012 (HCE)
Drama
Kanada / Francie / Portugalsko / Itálie, 2012, 108 min
Režie: David Cronenberg
Hudba: Howard Shore
Hrají: Robert Pattinson, Paul Giamatti, Jay Baruchel, Kevin Durand, Juliette Binoche, Samantha Morton, Sarah Gadon, Mathieu Amalric, Emily Hampshire

 

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.