Nepřehlédněte

OKNO DO HŘBITOVA: ČT uvede horory podle Švandrlíka

Tajuplné příběhy podle předlohy Miroslava Švandrlíka Okno do hřbitova slibují napětí, humor a spád. Cyklus vznikl v brněnském studiu České televize. Populární povídky Miroslava Švandrlíka, nejčastěji se jedná o tajemné příběhy, někdy až drobné horory, inspirovaly zkušené filmové scenáristy Martina Bezoušku a Dušana Kukala k vytvoření cyklu krátkých televizních povídek.

Okno do Hřbitova (Foto: ČT)

Celý cyklus je pojmenovaný podle jedné z povídek Okno do hřbitova, ve které si středoškolský profesor na penzi cestou kolem hřbitova nahlas postěžuje. A začnou se dít věci nevídané. Podobně jako v jiných příbězích. Třeba v Mňoukavém hotelu, kde je kočka důvodem manželských rozepří, které mohou vést až k vraždě. A nebo v příběhu Milenka mrtvého, ve které mladý atraktivní lékař zastaví černě oděné stopařce…

Okno do Hřbitova (Foto: ČT)

A co teprve ve Vzkazu od nebožky, kde se bezdomovci v podání Arnošta Goldflama zdá podivný sen. Nebo nezdá? Ostatně, víra v posmrtný život a komunikace se záhrobím se prolíná i dalšími příběhy. Režisérem projektu je renomovaný tvůrce Vladimír Michálek (např. filmů Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, Posel ad.). „Doufám, že se diváci budou při sledování bát i dobře bavit,“ říká režisér. „Povídky jsou lehce úsměvné a mají rychlý spád.

Okno do Hřbitova (Foto: ČT)

Není to seriál a každá povídka je jiná. Jak formou, tak i obsahem. V každé jsou jiní herci. Pro mne to byl zajímavý tvar, jeden díl cyklu má totiž pouze 26 minut. Je celkem obtížné vtěsnat příběh do takového rozměru. Nicméně když ctíte řemeslo své profese, tak je to hlavně zábava a radost. Snad se tento nadhled vtisknul do samotných povídek,“ dodává Michálek.
Do většiny rolí až na výjimky obsadil režisér herce moravských divadel.

Okno do Hřbitova (Foto: ČT)

Například Zdeňka Dvořáka, Vladimíra Hausera, Danu Peškovou, Jaroslava Dufka, Evu Vrbkovou a další. V závěru natáčení přizval Arnošta Goldflama, Zuzanu Slavíkovou, Stanislava Zindulku a Bolka Polívku. „Obsazoval jsem tak, jak obsazuji vždy,“ upřesňuje Michálek. „Prostě jsem do jednotlivých rolí přizval lidi, o kterých jsem přesvědčený, že správně uhrají daný charakter. A když točím v Brně a jeho okolí, tak je nasnadě, že budu hledat tady.

Okno do Hřbitova (Foto: ČT)

Vím, že jsou skvělí herci, a myslím tím i ženy, například ve Zlíně, Uherském Hradišti, Olomouci, Jihlavě a také třeba v amatérských souborech a školách. Je to jenom pracnější, ale mám to tak rád a je to hlavně součástí mé práce,“ vysvětluje režisér. Za hlavní kamerou stál David Ployhar. Natáčelo se převážně v Brně, ale například také v Bílovicích nad Svitavou, Mikulově, Pavlově, Hustopečích a dalších místech jižní Moravy.

» první díl: čtvrtek 6. září ve 21.05 na ČT1

Foto: © Česká televize

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.