Recenze | ZEMĚ BEZ ZÁKONA

Lepší dobu uvedení do kin si distributoři snímku Země bez zákona /Lawless/ ani nemohli přát. Příběh filmu se totiž odehrává na přelomu 20. a 30. let minulého století, v americké Virginii. Ano, tušíte správně, v době prohibice. Skutečné 15 let trvající prohibice, nikoliv její odmocněné české verze, která už víc než půl měsíce zabírá čas a prostor v tuzemských médiích, diskusích na sociálních sítích či při nekonečných debatách u piva a vína, které nám nezakázali. Srovnání americké prohibice a české prohibičky je ale pouze třešničkou na dortu, která vám film zajímavě zaktualizuje. Ve skutečnosti v něm jde o mnohem víc. Ale nepředbíhejme.

Země bez zákona (Foto: Bontonfilm)

Země bez zákona /původní název filmu měl být The Wettest County in the World/ vznikla podle skutečné události. Scénář vychází z knihy Matta Bonduranta, vnuka jednoho ze tří hlavních hrdinů snímku, který se pokusil věrně zachytit životní osudy svých předků. Bratři Bondurantovi jsou tvrdí hoši. Nejstarší z nich, Howard /Jason Clark/ přežil 1. světovou válku, prostřední Forrest /Tom Hardy/ zas málem zemřel, když se spolu s rodiči nakazil španělskou chřipkou. Narozdíl od nich přežil a tato zkušenost v něm hluboce zakořenila pocit vlastní nesmrtelnosti, se kterým měl v budoucnu jít do celé řady drsných situací, ze kterých by většina z nás, kteří máme pud sebezáchovy, vycouvala.

Země bez zákona (Foto: Bontonfilm)

Nejmladší z bratří, Jack /Shia LaBeouf/ je jiný: citlivější a vnímavější. A právě na jeho proměně, která ho nakonec přinutí překonat sebe sama a postavit se zlu, asi nejvíc vynikne zrůdnost doby, ve které všichni tři žijí. Nutno ale říct, že sourozencům se daří. Neprovozují totiž jen bistro a malou benzínovou stanici, ale především načerno pálí alkohol. Vše klape. Až do doby, kdy do města přijede zkorumpovaný zástupce šerifa Charlie Rakes /Guy Pearce/. Zatímco většina obyvatel města se podvoluje teroru, hrdí Bondurantové vzdorují…

Nechci tady odvyprávět celý děj filmu. Nechci ani popisovat všechny násilné scény, kterými se to v něm jenom hemží. Důležité je, že nejsou samoúčelné. Jen takový naturalistický popis nás totiž může dokopat k tomu, abychom si se vší tvrdostí uvědomili, o co tehdy – a nejen tehdy – šlo. Jednu scénu ale přece jen považuju za klíčovou a tak se o ní zmíním.

Země bez zákona (Foto: Bontonfilm)

Představte si že vám ti, kteří se stavějí do role státních ochránců práva a spravedlnosti a ve skutečnosti jsou zkorumpovaní až na kost, brutálně zabijí kamaráda, který by sám neublížil ani mouše. Co uděláte? Jack Bondurat vstal, překonal sám sebe a šel Cvrčka /Dane DeHaan/, kterého Charlie Rakes zmasakroval, pomstít. Ruku na srdce: kolik z nás by to dokázalo. A vůbec nejde o pomstu, ale o odvahu postavit se zlu, bezpráví a korupci, i když si při tom s velkou pravděpodobností rozbijeme hubu.

Země bez zákona (Foto: Bontonfilm)

A to je taky důvod, proč tu scénu zmiňuji. A proč na Zemi bez zákona jít. Ten film totiž zdaleka není jen skvělá žánrovka s vynikající hudbou Nicka Cavea a skvělou kamerou /moc se mi líbily třeba detailní záběry během klíčových dialogů bratří Bondurantových/. Je to především nadčasový příběh, kde ti formálně dobří jsou ve skutečnosti mnohem zkorumpovanější a brutálnější, než ti, které byste měli bez znalosti věci tendenci považovat za padouchy.

Protože tihle padouši mají čest /Jsem Bondurant a my se nehrbíme před nikým. Chci svůj podnik provozovat svobodně a otevřeně/ a navíc: tu pokřivenou dobu si nevybrali dobrovolně, ale přivedl je do ní stát.

Jiří Václavek (autor je moderátor ČT)
© Totalfilm.cz
The Weinstein Company Entertainment. All rights reserved.
Foto: Bontofilm © 2012

Země bez zákona


Premiéra: 20. září 2012 (Bontonfilm)
Lawless
Krimi / Drama / Western
USA, 2012, 115 min

Režie: John Hillcoat
Hudba: Nick Cave
Hrají: Tom Hardy, Shia LaBeouf, Jessica Chastain, Jason Clarke, Gary Oldman, Mia Wasikowska, Guy Pearce, Dane DeHaan, Lew Temple, Tom Proctor, Noah Taylor, Alex Van, Bill Camp

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.