CESTA SNU PETRA KOUKALA je opravdový příběh o síle a vytrvalosti

Na podzim roku 2010, v době kdy Petr Koukal hrál nejlepší badminton v životě a porážel nejlepší světové hráče, přišla zlá zpráva. Byla mu diagnostikována rakovina a musel okamžitě podstoupit operační zákrok a následnou chemoterapii…Další z dokumentů HBO, které se nebojí točit o kontroverzních a závažných tématech měl toto pondělí svou kinopremiéru v pražském kině Aero. Petr Koukal rozdával úsměvy a osobní sílu i na slavnostním večeru.  Svůj pozitivní pohled na svět ukázal všem divákům slavnostní premiéry.

Premiéra Cesty snů (foto: © Josef Dvořák)

Málokdo z nás si dovede představit, že by se mu život kvůli nemoci otočil o 360 stupňů. O to těžší je tuto skutečnost přijmout v mladém věku aktivního a úspěšného sportovce. Film ale ukazuje jeho nesmírnou osobní sílu a statečnost , kterou v sobě  Koukal nosí.
Proto nepřekvapí, když sám říká: “Přál bych si, aby tento dokument měl motivační efekt. Aby nemocní nebo jinak nepříjemným osudem postižení lidé uvěřili ve slovo NÁVRAT. Nejen návrat ve smyslu uzdravení, ale také navrácení se do plnohodnotného života ještě silnější, než byli předtím. A ti šťastnější, kteří jsou zdraví a spokojení, snad po shlédnutí tohoto dokumentu získají ještě větší chuť do života!”

Když začal režisér a střihač Vladimír Barák film točit, ještě nikdo netušil jaký materiál a s jakým koncem nakonec vznikne. Jak sám badmintonista v dokumentu prozrazuje: “Doktor mi řekl, že tam něco nahmatal a já si říkal, že se to přinejhorším bude muset nějak operativně odstranit, ale doktor mi najednou říká: Ale vy mi pane Koukale nerozumíte, já vám tady říkám velmi špatnou zprávu, máte rakovinu a ještě dnes Vás budu operovat!” V prvních chvílích a možná i týdnech si Koukal neuvědomoval dopad toho, s čím se bude muset v následujících měsících a letech poprat.

CESTA SNU (foto: HBO)

Dokument Cesta snu má několik vzájemně propletených rovin. Rozhovory s Petrem Koukalem, ale také s jeho rodiči, trenérem a spoluhráči, poodhalují mechanismy vrcholového sportu, kde o triumfu nad soupeřem často rozhodují zdánlivě zanedbatelné náhody či psychické nuance. Prolíná se s kronikou o příkladné vytrvalosti, jež je jedním ze základních předpokladů úspěchu v jakémkoli oboru lidského snažení. Mozaika, která svým ostrým tempem a prudkými střihy připomíná badmintonové zápasy, je také sugestivním svědectvím o překonávání zdravotních handicapů a psychických propadů.

CESTA SNU (foto: HBO)

Autentický portrét těžící z protagonistových upřímných zpovědí začal vznikat několik dnů po jeho operaci. Vrací se také ke Koukalově účasti na olympiádě v Pekingu v roce 2008, kterou připomíná jeho tetování na ruce. Film zpestřují výpovědi Koukalovy matky, otce a dalších bližních tohoto výjimečného sportovce, jehož badmintonové dětství ilustrují záběry z rodinného archívu.

Vladimír Barák (foto: © Josef Dvořák)

Dokument – podmalovaný hudbou Petra Ostrouchova a frázovaný odpočítáváním času do londýnské olympiády – natočil zkušený český střihač Vladimír Barák, jenž spolupracoval na řadě úspěšných filmů (například Pelíšky, Želary, Občanský průkaz a další). Dokument Cesta snu je jeho první rozsáhlejší režijní prací.

Dokument uvidíte na HBO: neděle 18. 11. 2012 ve 21:30, čtvrtek 22. 11. 2012 ve 21:40, pátek 23. 11. 2012 v 05:00, neděle 16. 12. 2012 ve 13:55, pondělí 24. 12. 2012 v 08:00

Dokument v kinech: Praha – MAT: pondělí 19. 11. 2012 v 17:00, úterý 20.11. 2012 v 17:00, středa 21. 11. 2012 v 17:00, pondělí 26. 11. 2012 v 19:00, úterý 27. 11. 2012 v 19:00

Režie: Vladimír Barák, Námět: Ivan Křenek, Dramaturg HBO: Martin Mareček, Kamera: Tomáš Sysel, Vladimír Barák, Hudba: Petr Ostrouchov, Střih: Vladimír Barák, Zvuk: Petr Kapeller, Michal Holubec, Ondřej Gášek, Lukáš Martina, Výrobci: HBO Europe, Total Help Art T.H.A., Výkonný producent THA: Michaela Syslová Kuchynková, Producent HBO Europe: Tereza Polachová, Kreativní producent HBO Europe: Hanka Kastelicová, Producent THA: Ondřej Trojan, Účinkují: Petr Koukal, Ivan Křenek, Petr Koukal starší,Zuzana Koukalová, Peter Hoeg Gade, Martina Benešová a další 

Článek jsme oštítkovali takto:
 1. Zdravíme z Radotína !!!

  Reagovat na tento komentář
 2. Já nemám to há bé óóó :(

  Reagovat na tento komentář
 3. Tomáš Váňa 16.11.2012, 11:24

  Tolar: se uzdravil ty vemeno! Na olympiádě nes vlajku

  Reagovat na tento komentář
 4. Martina Válková 16.11.2012, 10:48
 5. Nevím jestli se zrovna chci koukat na to jak někdo skoro umře:(((

  Reagovat na tento komentář
 6. Martina Válková 16.11.2012, 10:37

  Souhlas! Byla jsem na premiéře a Petr je fakt frajer. Měli jsme v rodině podobný příběh ale bihužel neskončil tak dobře:(

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.