Nepřehlédněte

Festival francouzského filmu: Soutěž vyhrálo drama Francoise Ozona U NICH DOMA

Film U nich doma nejvíce zaujal publikum v sekci Soutěž – Výběr české kritiky 15. ročníku Festivalu francouzského filmu. Čeští filmoví novináři vybrali do soutěže sedm titulů z dosud nezakoupených filmů pro český trh. U nich doma zvolila filmová kritička Mirka Spáčilová z Mladé Fronty Dnes. Poslední film režiséra Françoise Ozona zaujal nejenom české diváky, ale také porotu na festivalu v San Sebastianu 2012, kde získal Zlatou mušli za nejlepší film. Snímek byl oceněn také na festivalu v Torontu 2012 Cenou FIPRESCI. 

Připravujeme recenzi, přineseme o víkendu

U nich doma (režie: Francoise Ozon)

Těsně za vítězným filmem U nich doma se umístil snímek Jméno (režie Mathieu Delaporte, Alexandre de la Patellière). Komedie s dokonale vybroušenými dialogy a excelentními hereckými výkony Patricka Bruela, Charlese Berlinga a Valérie Benguigui.

Jméno (režie: Mathieu Delaporte, Alexandre de la Patellière) (foto: archiv)

Třetí místo v divácké soutěži patří filmové adaptaci stejnojmenného románu Láska trvá tři roky Frédérica Beigbedera, který byl volbou novináře Jana Šmída z Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál.

Láska trvá tři roky (režie: Frédéric Beigbeder) (foto: FFF)

Výsledky 15. ročníku Festivalu francouzského filmu překročily úroveň z předcházejících ročníků. Ve všech třech městech festival navštívilo celkem 20 497 diváků (loni byly návštěvnost festivalu 18 079 návštěvníků), jejichž účast byla rozdělena následovně:

Praha: 16747 diváků

Regiony celkem: 3750 diváků (Brno 1989 diváků, České Budějovice 1761 diváků)

15. ročník Festivalu francouzského filmu v České republice představil ve spolupráci s českými distributory deset filmů, které budou po skončení festivalu uvedeny do běžné kinodistribuce. Hned po skončení festivalu se diváci mohou vydat na Holy Motors, Proti větru (přineseme recenzi) a Co kdybychom žili společně?. Zbylých sedm snímků vstoupí na plátna českých kin v několika nadcházejících měsících. Během festivalového týdne bylo uvedeno celkem 40 celovečerních a 15 krátkých filmů a uspořádáno 100 představení.

Filmové premiéry od 29. listopadu

Na 15. ročník Festivalu francouzského filmu dorazila delegace tvůrců a filmových profesionálů z Francie. Většina z nich osobně uvedla projekce svých filmů. Francouzský režisér Stéphane Robelin představil v české předpremiéře nový celovečerní film Co kdybychom žili společně?, který uvádí do kin 29. listopadu distribuční společnost Cinemart. Režisér, scénárista a herec Pierre Schoeller uvedl svůj poslední film Ministr (připravujeme recenzi), který do kinodistribuce uvádí 29. listopadu společnost Film Europe.

Pierre Schoeller, režisér filmu MINISTR (foto: Jiří Václavek, totalfilm.cz)

Třetí předpremiérou, kterou do Prahy doprovodil její tvůrce, režisér Daniel Cohen byla komedie z kulinářského prostředí Oui, šéfe! s Jeanem Renem v hlavní roli. Na tento film společnosti 35MM se mohou diváci těšit v českých kinech od 6. prosince. Snímek Z prezidentské kuchyně divákům představil jeho režisér Christian Vincent a společnost Film Europe ho uvede do kin v roce 2013. Film Kdybych nevyhrál Zlatou palmu v Cannes ze sekce Výběr české kritiky podpořil její režisér Renaud Cohen.
Projekce svých snímků v sekci Večer krátkých filmů uvedli režiséři Sofia Babluani a Lewis-Martin Soucy.

připravil: totalfilm.cz/FFF
foto: archiv, Festival francouzského filmu, Jiří Václavek 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.