Nepřehlédněte

MEZIPATRA po zahájení – tipy z programu

Včera byl v kině Lucerna zahájen už 13. Queer Film Festival MEZIPATRA. Úvodní projekce MÍSTY OBLAČNO otevřela maraton promítání queer filmů. Předkládáme vám několik tipů z dnešního programu. Indonéský snimek MILÁČEK je zástupcem v hlavní soutěži festivalu, v ní soutěží také belgicko-francouzský snímek ZA ZDMI. Večer můžete v hotelu Fusion v Praze navštívit Party: Spin 360°.

Tipy z dnešního programu:

MILÁČEK (20:30 / Kino Světozor – velký sál)

Miláček (foto: Mezipatra)

Oddaná devatenáctiletá muslimka Cahaya přijíždí do Jakarty hledat otce, který jí celý život posílá peníze (od útlého dětství ho neviděla). Když se ho dopátrá, zjišťuje, že její otec Saiful je teď transvestitní prostitutka Ipuy. Prvotní šok dcery rychle nahrazuje snaha o sblížení, kterému se Saiful/Ipuy urputně brání, a následuje drama vyvracející nejedno očekávání. Kromě překvapivého setkání se obě musejí vypořádat se svými nepříliš šťastnými rozhodnutími z nedávné minulosti, přičemž celý intimní herecký koncert se odehrává během jediné dlouhé noci v ulicích Jakarty.

Donny Damara si za šarmantní Ipuy vysloužil na letošním Asijském filmovém festivalu ocenění pro nejlepšího herce. Mladinká Raihaanun Soeriaatmadja v roli spořádané dívky skrývající vlastní trable za cudný úsměv však za ním vůbec nezaostává. Miláček je o znovunacházení rodinných pout silnějších než jakékoliv jiné závazky, a přestože jde o dramatický příběh, režisér v něm nešetřil ani drsně vtipnými dialogy.

Kompletní program na stránkách festivalu zde

ZA ZDMI (20:30 / Kino Lucerna)

ZA ZDMI (foto: Mezipatra)

Začalo to sladce a nevinně, když barman Ilir odnesl pod obraz zpitého Paola nahoru po schodech až do své postele, aby se tam do rána prospal z alkoholového bezvědomí. Tak se potkal živelný potomek albánských imigrantů a hudebník, který vyznává filozofii carpe diem, s mladinkým, lehce neurotickým blonďákem, který žije u své přítelkyně, po nocích doprovází na piano němé filmy a všechny své sexuální fantazie teprve začíná, avšak o to intenzivněji, realizovat.

Uprostřed jednoho takového experimentu však Ilir zmizí v zdánlivém nenávratnu, a když ho zoufalý Paolo nakonec objeví, už nikdy nic nebude jako dřív. Vášeň, konflikty, touhy i drsná realita nekompromisně vpadávají do idyly fatální zamilovanosti v debutu Davida Lamberta, který každou scénu koření svěžími režijními nápady a precizně střídá humor s exaltovaným dramatem a překvapivými zvraty. Na dřeň jdoucí intimita v kombinaci s nevulgární totální otevřeností příběhu jedné lásky přinesly filmu uvedení na Týdnu kritiky v Cannes.

připravil: Totalfilm.cz/Mezipatra

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.