Recenze | Není nic prázdnějšího než závěrečný TWILIGHT

Novorozená upírka Bella a její manžel Edward mohou být konečně navždy spolu a šťastní, ale příchod jejich pozoruhodné dcery Renesmee uvede do pohybu nebezpečný řetězec událostí, které pro ně mohou skončit katastrofou. Rodina Cullenových se ale rozhodne bojovat a kontaktuje přátele z celého světa, aby spojili své síly a postavili se vládnoucímu rodu Volturiových. Velkolepá bitva, kde vítězství může vše změnit, právě začíná. Zde musím oficiální text distributora narušit a okomentovat šířeji poslední větu: Napínavé a romantické pokračování filmu Rozbřesk vám připomene proč se Twilight sága stala fenoménem a ukradla srdce dívkám a ženám po celém světě.
Nic takového vám poslední Twilight rozhodně nepřipomene. A pokud ano, musel bych si myslet, že ony dívky a ženy po celém světě jsou úplně nesvéprávné.

Twilight saga: Rozbřesk – 2. část (foto: Bontonfilm)

Scénář posledního dílu je slušně řečeno úplně debilní. Takhle silná slova se v recenzích běžně nepoužívají, ale pokusím se je obhájit. Dialogy jsou naprosto bezobsažné. Plátno nám příliš často ukazuje detailní záběry vybledlých obličejů, které na sebe unyle hledí. Herci nemají co hrát, aby taky ano, když jim scénáristka nic nenapsala. A tak na sebe koukají, Pattinson se nesčetněkrát bolestně / šťastně  usměje a Stewart se chová úplně stejně. V ději je několik nelogičností a pitomostí. Absolutní prázdnota, absence čehokoliv, nad čím by bylo možné zamyslet se. I když, byl bych nespravedlivý, Bella se rozčílí a Jacoba zmlátí za jeho otisk do Renesmee… Nechápete? Přečtěte knihy a pusťte si předchozí filmy. Proč se Jacob, který léta o Bellu bojoval s Edwardem, teď chová jako se vším smířená chůva jsme se vlastně dověděli minule.

Twilight saga: Rozbřesk – 2. část (foto: Bontonfilm)

Na projekci se ve vypjatých chvílích několik jedinců smálo. Lautnerovo nemístné svlékání do slipů ponechám stranou. Vlastně to bylo docela vtipné.
Film má poměrně vysoký rozpočet. Kam ale ty peníze šly? Všechny triky působí nesmírně lacině. Digitální potomek Cullenových Renesmee vypadá spíše jako z hororu a trhání upířích hlav je velmi směšné. V True Blood by to jistě pojali jinak.

Napadá mne: poslední dva díly Harryho Pottera byly na hraně, ale tvůrci je nakonec zvládli, i když jim místy chybí tempo. Ale roztažení jedné knihy do dvou částí v případě Twilight už je za hranou čehokoliv. Je to totální hrůza. Tempo se objeví pouze při běhu aktérů závěrečné bitvy. Dialogy přiživovaná osudovost tu prostě není. Nikdy nebyla a nikdy nebude. Že by nás mrazilo? Maximálně z nevytopeného sálu kina.
Navíc to jediné, co se ve filmu epicky stalo, se vlastně nakonec nestalo. Pochopíte, pokud to uvidíte.

Twilight saga: Rozbřesk – 2. část (foto: Bontonfilm)

A nakonec je bohužel velmi jasně naznačeno, že nás zřejmě čeká pokračování. Ostatně i šílená autorka předlohy už smolí další upíří buřtguláš.
Ne, předlohu jsem skutečně nečetl a ani ji číst nehodlám. Stačí mi varování, které jsem dostal, když jsem první z knih držel v ruce.
Četl jsem recenze některých svých kolegů. Někteří tvrdí, že ve filmu je spousta nelogičností, ale dá se to…
Nedá se to! Poslední díl Twilight je nejvíc otupující béčko tohoto roku. Špatný scénář, špatné triky, špatné herce a špatnou režii nevytrhne ani dobrá kamera.

Twilight saga: Rozbřesk – 2. část (foto: Bontonfilm)

Takže: za kameru 20%, dalších 20 bych dal v případě, že by to byl skutečný závěr. Obávám se ale, že nebude.
Pokud rádi zcela vypínáte mozek, milujete Lautnerovy svaly, bělostnou kůži upírů a zaťaté pěsti na prostěradle při milování hlavních hrdinů, určitě půjdete. Návštěvu kina vám ale za sebe doporučit nemůžu.

Martin Staněk, totalfilm.cz
Foto/Video: Bontonfilm © 2012

Twilight sága: Rozbřesk – 2. část

Twilight Saga: Breaking Dawn: Part Two, The
Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický
USA, 2012, 115 min

Režie: Bill Condon
Hudba: Carter Burwell
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Maggie Grace, Taylor Lautner, Dakota Fanning, Ashley Greene, Jackson Rathbone, Kellan Lutz, Nikki Reed, Peter Facinelli, Elizabeth Reaser, Billy Burke, Anna Kendrick, Booboo Stewart, Michael Sheen, Jamie Campbell Bower, Christopher Heyerdahl, Cameron Bright, Chaske Spencer, Julia Jones

 

 

 1. Prosím o pokračování Twilight ságy 5,6, 7…… Prosím :)
  Please sequel of Twilight 5.6, 7 …… Please :)

  Reagovat na tento komentář
 2. Perfektní recenze, ale příliš vysoké hodnocení. Kdyby se peníze použité na natočení filmu rozdali bezdomovcům, světu by to prospělo a o nic by nedošel.

  Reagovat na tento komentář
 3. Pro ty, kterým se stmívání líbí a chtějí si užít trochu zábavy je na http://www.cwapa.net/hrajete-6218-online-hru-zdarma-Twilight-Breaking-Dawn-Makeover.html hra, kde si můžete všechny hlavní postavy z posledního dílů stmívání upravit dle svého. Takže i pokud je nesnášíte můžete jim udělat pořádnou ťafku.

  Reagovat na tento komentář
 4. Dokonale vystiženo! A to jsem velkým fanouškem Twilight ságy. Poslední díl je opravdu nepochopitelná nicneříkající slátanina s polonahým Taylorem.

  Reagovat na tento komentář
 5. Taky jsem byla na noční premiéře a bylo to naprosto dokonalé! Je to úžasný film,jeden díl vedle druhého!! Nelíbí se vám,tak se na něj nedívejte. Debilní ?! Kde žijete? Každý má svůj názor,ale to neznamená,že tady budete vulgárně napadat film a také prohlašovat o lidech,které vůbec neznáte, že jsou ..cituji:nesvéprávní. V této rádoby odborné recenzi je více uráže než-li objektivního soudu a také dle všech reakcí vidíte, že se film zjevně líbil, takže příště se možná radši zdržet recenze! ;)

  Reagovat na tento komentář
  • Souhlasím se vším, co jste napsala. Hlavně s částí : ” Nelíbí se ? Nedívej se na to. ” Pokračování bych přivítala je a bylo by to aspoň trochu jiné a osvěžující mezi nekonečnými seriály a telenovelami. Aspoň měla autorka snahu o nějakou změnu.

   Reagovat na tento komentář
 6. A bylo to super A je jedno co tady pisete

  Reagovat na tento komentář
 7. Za hodku jdem a bude to super!!!!

  Reagovat na tento komentář
 8. Tákže! za prvý, za druhý i za třetí! Když teda nemaj krev a nic z nich nestříká dyž jim trhaj hlavy, tak jak teda splodili to dítě? To se mu jako postaví když nemá krev???? WTF!!!!

  Reagovat na tento komentář
 9. Mucinka tajná 16.11.2012, 10:39

  Mi na to jdeme dneska večer s našima a tohle mi neodradí!!!!

  Reagovat na tento komentář
 10. Jste hrozně zlý! Vůbec nic o to nevíte, asi ste neviděli všechny předchozí díly byla sem na noční premiéře a bylo to super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.