Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Začíná Festival francouzského filmu, po patnácté a stále má co nabídnout

Už po patnácté připravilo francouzské kulturní zastoupení v České republice festival pro milovníky kinematografie země galského kohouta. Přehlídka nejnovějších distribučních předpremiér, připomenutí velkých filmových hitů, pocty světoznámým francouzským tvůrcům a hosty, kteří některé snímky osobně uvedou. To vše nabídne Festival francouzského filmu v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Začíná dnes a potrvá až do středy 28. listopadu.

FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU

Festival francouzského filmu bude slavnostně zahájen v pražském kině Lucerna ve čtvrtek 22. listopadu zvláštním uvedením filmu Thérèse Desqueyroux, který je posledním snímkem francouzského režiséra Clauda Millera. V hlavních rolích historického dramatu excelují Audrey Tautou, Gilles Lellouche a Anaïs Demoustier. Festival projekcí tohoto snímku na slavnostním zahájení vzdá poctu významnému tvůrci, který zemřel letos v dubnu. Projekce filmu Thérèse Desqueyroux se pro veřejnost koná 26. listopadu ve 20.30 v kině Světozor.

Nejpřitažlivější je už tradičně sekce předpremiér distribučních titulů. Letos jich bude dokonce deset. 

LÁSKA (Amour) se jmenuje poslední film režiséra Michaela Hanekeho. Intimní drama oceněné Zlatou palmou z Cannes vypráví příběh stárnoucího manželského páru profesorů hudby, ve kterém excelují Emmanuelle Riva a Jean-Louis Trintignant. Film uvede v ČR v lednu 2013 distribuční společnost Artcam.

Láska (režie: Michael Haneke)

QUI, ŠÉFE! (Comme un chef) je komedie z kulinářského prostředí s Jeanem Renem a Michaëlem Younem. Jean Reno se předvede v roli slavného, nicméně momentálně vyhořelého šéfkuchaře. Společnost 35MM uvede tento film na plátna českých kin 6. 12. 2012.

CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ (Et si on vivait tous ensemble) stojí na skvělých výkonech hereckých ikon Pierra Richarda, Guye Bedose, Géraldine Chaplin a Jane Fonda v režii Stéphana Robelina. Stárnoucí přátelé spojí nápad vzepřít se domovům důchodců a v sedmdesáti pěti letech začít žít v komunitě. Film uvede do české distribuce 29. 11. 2012 společnost Cinemart.

HAŠIŠBÁBA (Paulette) je sociální komedie režiséra Jêroma Enrika, který do hlavní role pekařky v důchodu, posléze drogové dealerky, obsadil slavnou francouzskou herečku Bernadette Lafont. Společnost 35MM uvede tento film do českých kin v roce 2013.

Hašišbába (režie: Jerome Enrik)

HOLY MOTORS (Holy Motors) je snímek, kterým se slavný Leos Carax po třináctileté pauze vrací do světa filmu. V tomto díle, který měl podle mnoha názorů získat v Cannes Zlatou palmu, režisérův dvorní herec Denis Lavant ztvárnil tajuplného pana Oscara. Ten na sebe v průběhu jednoho dne bere nejrůznější identity dnešního zběsilého světa – Caraxem obdivované Paříže. Distributor v ČR: Aerofilms, premiéra 29. 11. 2012.

KUŘE NA ŠVESTKÁCH (Poulet aux prunes) je nejnovější počin tvůrců úspěšného animovaného filmu Persepolis Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda. Hraná adaptace stejnojmenného komiksu s Mathieu Amalrikem a Mariou de Medeiros diváky zavede do Teheránu v roce 1958 a vypráví pohádkový příběh úžasné lásky. Artcam premiéru plánuje na 29. 11. 2012.

Kuře na švestkách (režie: Marjane Satrapi a Vincent Paronnaud)

MINISTR (L’Excercice de l’Etat) je Césary oceněné drama Pierra Schoellera z prostředí vysoké francouzské politiky. Film získal v Cannes cenu FIPRESCI. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která Ministra do českých kin uvede 29. 11. 2012.

PAŘÍŽ-MANHATTAN (Paris-Manhattan) vypráví příběh mladé a stále svobodné lékárnice, která obdivuje tvorbu Woodyho Allena s Alicí Taglioni a hercem a populárním zpěvákem Patrickem Bruelem v hlavních rolích. Do českých kin vstoupí v roce 2013 díky společnosti Film Europe.

Paříž – Manhattan (režie: Sophie Lellouche)

PROTI VĚTRU (Des vents contraires) ukazuje rodinné drama o náhlém zmizení manželky a matky dvou dětí a nových nečekaných začátcích, ve kterém se před kamerou sešli herci Benoît Magimel a Audrey Tautou. Distribuční společnost D-Cinema naplánovala premiéru na 29. 11. 2012.

Z PREZIDENTSKÉ KUCHYNĚ (Les Saveurs du palais) je snímek založený na skutečném příběhu osobní kuchařky prezidenta François Mitterranda. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která premiéru plánuje na rok 2013.

Z prezidentské kuchyně (režie: Christian Vincent)

Významné snímky, které se líbily českým filmovým kritikům, avšak do české distribuce ještě nebyly zakoupeny. V soutěžní sekci VÝBĚR ČESKÉ KRITIKY máte tak jedinečnou možnost vidět tyto snímky. Některé z nich se pak možná v české distribuci objeví, ale v tuto chvíli to ještě není jisté. Z programu této sekce vybíráme:

JEŠTĚ JSTE NIC NEVIDĚLI Alaina Resnaise vychází z divadelních her dramatika Jeana Anoulhe a zobrazuje dialog mezi divadlem a filmem, mezi modernou a klasikou. Film vybrala Eva Zaoralová.

Ještě jste nic neviděli (režie: Alan Resnaise)

U NICH DOMA je nedávný vítěz festivalu v San Sebastianu a také nejnovější film Francoise Ozóna. Šestnáctiletý chlapec dochází do domu svého spolužáka a vše, čeho je tam, svědkem, pak popisuje ve svých slohových pracích učiteli francouzštiny. Ale vzniklá situace spustí lavinu nekontrolovatelných událostí.

U nich doma (režie: Francoise Ozón)

FFF nabídne oslavu jubilea jednoho z nejproslulejších francouzských režisérů 20. století, tvůrce kultovního filmu nové vlny LONI V MARIENBADU v poctě ALAINA RESNAISE. Připomene jeho krátkometrážní i celovečerní filmy i poslední Resnaisův film JEŠTĚ JSTE NIC NEVIDĚLI, o kterém píšeme výše. 3 x LEOS CARAX nabídne u příležitosti premiérového uvedení HOLY MOTORS i promítnutí dalších dvou snímků, na nichž spolupracoval s režisérem a hercem Denisem Lavantem.

TAMBYLLES (režie: Michal Hogenauer)

Ve spolupráci s FAMU se představí i dva nejúspěšnější čeští mladí režiséři, kteří uspěli v sekci Cinéfondation festivalu v CANNES (BÁBA, TAMBYLLES),  spolu s pedagožkou a režisérkou Michaelou Pavlátovou a jejím koprodukčním česko-francouzským krátkým filmem Tramvaj.

Poslední sekcí jsou FILMOVÉ HITY, které se ohlédnou za nejlepšími distribučními tituly roku 2012.

Nebudou chybět NEDOTKNUTELNÍ, NĚŽNOST, THE ARTIST, PODIVUHODNÁ CESTA, OBCHOD PRO SEBEVRAHY a další.

Festival se koná v šesti kinech. PRAHA: KINO 35 (FRANCOUZSKÝ INSTITUT) SVĚTOZOR / LUCERNA, BRNO: ART, ČESKÉ BUDĚJOVICE: KOTVA

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. Vstupné: 90,- Kč
Oficiální stránky festivalu zde 

Festivalu se budeme rozsáhleji věnovat.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast