HOŘÍCÍ KEŘ uvede HBO už na konci ledna

Po Terapii se HBO rozhodlo realizovat první velkou evropskou hranou minisérii. Dramaturgové vybrali renomované režisérce Agnieszce Hollandové jedno z nejvýznamnějších témat novodobých českých dějin – události po smrti Jana Palacha. Student se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci Československa. Příběh třídílného filmu HOŘÍCÍ KEŘ se točí kolem mladé právničky, která zastupuje matku Jana Palacha ve sporu s významným komunistickým funkcionářem a sleduje proměnu ČSSR od tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem, po rostoucí rezignovanost a nastupující normalizaci.

Hořící keř (foto: HBO)

Hořící keř (foto: HBO)

“S filmem Hořící keř nastavujeme vysokou laťku v žánru hraného dramatu, který produkujeme. Tento neuvěřitelný příběh z počátku boje za svobodu v Československu, který geniálně zrežírovala Agnieszka Holland, je předchůdcem dalších vysoce kvalitních děl.

HOŘÍCÍ KEŘ LOGO SPECIÁLBohatství úžasných příběhů, které v našem regionu objevujeme, zajišťuje společnosti HBO mnoho dalších příležitostí k natočení filmů tohoto druhu, díky nimž je značka HBO synonymem ambiciózní a osobité filmové zábavy,“ říká Antony Root, viceprezident pro originální program a produkci, HBO Europe a producent dramatu Hořící keř.

Hvězdně obsazené drama, jehož scénář napsal Štěpán Hulík, vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR. Jeho hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), která zastupovala Palachovu matku Libuši (Jaroslava Pokorná) a bratra Jiřího (Petr Stach) ve zdánlivě beznadějné soudní kauze. Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového (Martin Huba).

Hořící keř (foto: HBO)

Hořící keř (foto: HBO)

Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném „studeném ohni“. Film, rozčleněný do tří samostatných kapitol, připomíná i sebeobětování Jana Zajíce z února 1969. Zobrazuje také dění ve studentských kruzích a kolaborantské aktivity příslušníků StB, již se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí.

Hořící keř (foto: HBO)

Hořící keř (foto: HBO)

Uvedení minisérie doplňuje internetový projekt vernyzustanu.cz, který obsahuje unikátní rozhovory s pamětníky. Součástí tohoto projektu je časová osa s významnými historickými milníky a originální rozhovory. K osobnostem, jež pro HBO Europe poskytly svá svědectví o konci šedesátých let, husákovské normalizaci i o přelomovém roce 1989, patří Madeleine Albright, Kamila Moučková, Jiří Stránský, Olbram Zoubek, Dana Němcová, Ivan M. Havel, Vlasta Chramostová, Stanislav Milota, či Věra Čáslavská. Na Palachův statečný čin a jeho ohlasy zavzpomínají také jeho spolužáci.

Dramatu Hořící keř se budeme věnovat rozsáhleji, až do jeho premiéry na konci ledna 2013.

Foto: HBO © 2012

čtěte také:

Agnieszka Holland dotočila Hořící keř
Světoznámá režisérka Agnieszka Holland představila svůj seriál pro HBO
Agnieszka Holland natočí drama o Janu Palachovi

Článek jsme oštítkovali takto:
  1. Hrozně moc se na tohle teším!

    Reagovat na tento komentář
  2. Zajímave ze se HBO pouští do takových nekomerčních latek

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: