HOŘÍCÍ KEŘ | Poslanec Nový zpochybňuje Palachův čin

Pokračuje náš speciál o nové minisérii HBO Hořící keř. V neděli 19. ledna Jan Palach zemřel a jeho pohřeb se změnil v masovou demonstraci. V novinách se objeví zpráva o skandálním prohlášení Viléma Nového (Martin Huba). Palachova matka a bratr se kolaborantského poslance rozhodnou zažalovat pro urážku na cti. Doktorku Burešovou osloví, aby je zastupovala. Ta je však zprvu odmítne s tím, že nemají šanci na úspěch. Nakonec se obhajoby ujímá. Příběh obhajoby je hlavním motivem této minisérie Agnieszky Holland.

Vilém Nový
Komunistický novinář a politik Vilém Nový prožil velké pády i vzestupy. V meziválečném období působil jako stranický funkcionář
na Moravě. V letech 1939–1945 byl v londýnském exilu. Po návratu do vlasti byl do roku 1946 vedoucím tajemníkem Krajského výboru KSČ v Ostravě. Postupně se dostal mezi členy stranického vedení. V listopadu 1945 byl kooptován za člena ÚV KSČ. V letech 1946–1948 byl poslancem Ústavodárného Národního shromáždění a v letech 1948–1949 poslancem Národního shromáždění ČSR. Od roku 1948 byl také šéfredaktorem deníku ÚV KSČ Rudé právo. V listopadu 1949 politickou kariéru Viléma Nového zastavilo zatčení Státní bezpečností. Vězněn byl až do roku 1954.

HOŘÍCÍ KEŘ LOGO SPECIÁLVe vyšetřovací vazbě byl jako konfident s krycím jménem „Nechleba“ nasazován na spoluvězně (například na bývalého ministra zemědělství Josefa Smrkovského). Po rehabilitaci působil v letech 1963–1968 jako rektor Vysoké školy politické ÚV KSČ. V letech 1964–1968 byl poslancem Národního shromáždění a v letech 1969–1976 poslancem Federálního shromáždění. V roce 1966 se vrátil do širšího stranického vedení, když byl na XIII. sjezdu KSČ zvolen členem ÚV KSČ. Dva roky předtím byl Vilému Novému udělen Řád republiky, v roce 1973 Řád Vítězného února a v roce 1974 Řád Klementa Gottwalda.

Třídílné drama HBO Hořící keř, jež pro HBO realizovala Agnieszka Holland, je dosud nejnákladnější a nejrozsáhlejší projekt v historii evropské HBO. První část minisérie o následcích činu Jana Palacha a nastupující normalizaci přinese HBO v neděli, 27. ledna ve 20:00 na HBO a HBO HD.

Hořící keř (foto: HBO)

Hořící keř (foto: HBO)

Po srpnové okupaci patřil Vilém Nový k hlavním kritikům reformního hnutí a obhájcům kolaborace se sovětskou stranou. Podle nedávno zpřístupněných ruských dokumentů byl jedním z informátorů sovětského velvyslanectví v Praze. Po sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969 nechvalně proslul jako rozšiřovatel lživé teze o údajném studeném ohni.
Dcerou Viléma Nového je bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková, která se s otcem po srpnové okupaci názorově rozešla a později se stala signatářkou Charty 77.

zdroj: HBO Europe, janpalach.cz, vernyzustanu.cz
připravil: totalfilm.cz

příště: Obsazení a tvůrci

  1. Martina Nováková 22.1.2013, 08:56

    Přijde mi obrovsky statečný postoj Kamily Moučkové. Málokdo má tu sílu postavit se vlastnáí rodině, i když s ní nesouhlasí. Bravo.

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.