Recenze | LINCOLN je jen lepší historické drama, nic víc

Steven Spielberg je tvůrce, kterému patos jde a jeho snímkům sluší. Vše je tomu v případě Lincolna přizpůsobeno. Téma, příběh jednoho z největších velikánů americké historie, kamera, hudba, bezchybné obsazení, které už vyneslo jeden Zlatý globus a slušný scénář. Ale dvanáct nominací na Oscara®? 

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln začíná na bojišti, setkáním prezidenta s vojáky v poli. Prezident Spojených států si zde vyměňuje zkušenosti s černošskými vojáky, bojujícími na jeho straně. Vstřícnost a velkorysost obdivovaného amerického státotvorce  přímo prýští z plátna. Potud byla má očekávání splněna, aby byla po pár minutách naprosto nabourána.

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln (foto: Bontonfilm)

S přívažkem dvanácti oscarových nominací jsem byl připraven na velkolepý historický epos, který by opodstatnil takové množství potencionálních sošek i v technických profesích.  Těšit se na velkou filmařinu bylo zbytečné. Lincoln je v podstatě jen studiové drama, výtečné napsané a skvěle vypointované. Velmi připomíná klasické právnické thrillery, které nám do poslední chvilky nedávají vydechnout. Navíc oslavná gloriola a patos se podařilo ukočírovat, takže neruší.

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Přestože je divákovi, který zná alespoň základní historická fakta jasné, jak celý příběh dopadne, povedlo se Spielbergovi celou dobu udržet divákovu pozornost s nezbytnou dávkou napětí. Ta je totiž hlavní devizou celého snímku. Nic dalšího tu nenajdete. Žádné velkolepé rekonstrukce zásadních bitev občanské války, žádné velké exteriéry. Lincoln stojí na vynikajících výkonech hlavních představitelů, jimž vévodí především Daniel Day Lewis (Abraham Lincoln), Sally Field (prezidentova žena Marry Todd Lincoln) a Tommy Lee Jones (Thadeus Stevens).

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Cenné pro diváka kdekoliv na světě je především zjištění, že se v politice během staletí nemění vůbec nic. Lobing i korupce jsou tu od dob starého Říma a nemění na tom nic ani změna režimů či státních zřízení. Znepokojující je, jakým způsobem je ve filmu omlouvána korupce na “té správné straně”. Ani dodatek ústavy USA o zrušení otroctví se bez podobné “pomoci” evidentně neobešel.

Filozofickou otázkou tedy i nadále zůstává, zda je v pořádku bojovat stejnými zbraněmi jako protistrana. Kapitolou samostatnou je nominace na 12 Oscarů. Pro americké akademiky je zpracování tohoto tématu od tak renomovaného režiséra jistě stěžejní událostí roku. Pro zbytek světa tomu tak samozřejmě není.

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln rozhodně není nejlepším filmem uplynulého filmového roku. Takže věřím, že svědomí akademiků zvítězí a Lincoln v drtivé většině nominací ostrouhá.

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Lincoln (foto: Bontonfilm)

Pokud ne, bude se opakovat podobná situace, kdy národní hrdost a politika vítězí. Nemusíme chodit daleko. Stačí svou pozornost obrátit ke Kathryn Bigelow a jejímu Zero Dark Thirty a především k ocenění za SMRT ČEKÁ VŠUDE před třemi lety. Uvidíme.
V každém případě je Lincoln nadstandardní historické drama pod taktovkou zkušeného režiséra. Pokud budete očekávat vypointovanou konverzačku, určitě si ho naplno užijete.

hodnocení 70

-AC-, totalfilm.cz
foto/Video: BONTONFILM © 2013, YouTube kanál Totalfilm

Lincoln
icon_csfd Životopisný / Historický / Drama / Válečný
USA, 2012, 150 min
Režie: Steven Spielberg
Hudba: John Williams
Hrají: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, John Hawkes, Hal Holbrook, James Spader, Tim Blake Nelson, Bruce McGill, Joseph Cross, David Strathairn, Walton Goggins, David Costabile, Gloria Reuben, Dakin Matthews, Jeremy Strong, Boris McGiver, Lee Pace, Jackie Earle Haley, David Oyelowo

Lincoln plakát

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.