Nepřehlédněte

Recenze | Nadějné vyhlídky – slušná Dickensovka, ale zapomenutelná

Zpracovávat předlohu Charlese Dickense do filmové nebo televizní podoby je stejný evergreen jako adaptovat A. C. Doylea nebo Agathu Christie. Už teď mají Nadějné vyhlídky na kontě nespočet televizních, rozhlasových, divadelních i filmových zpracování. Stojí film na motivy Dickensova románu z roku 2012 za návštěvu kina?

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Nadějné vyhlídky vypráví příběh jedenáctiletého Pipa, který vyrůstá u své přísné sestry.
Jediným jeho skutečným přítelem je sestřin manžel, který má Pipa velmi rád. Pip jednoho dne náhodou pomůže uprchlému trestanci.  Ten bude mít na jeho život později velký vliv. Později si Pipa vyžádá bohatá slečna Havishamová. Pip má za úkol dělat společníka slečnině dvanáctileté chráněnce Estelle. Zamiluje se do ní, ale Estelle jeho láskou pohrdá.

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Uplyne deset let a Příp odjíždí do Londýna, neznámý dobrodinec mu totiž odkázal velkou sumu peněz. V Londýně se zanedlouho promění ve velkého snoba a jako perspektivní gentleman se znovu začne ucházet o svou dětskou lásku Estellu.
Ale pravda o dobrodinci a záhadně získaném bohatství muže zničit vše.
Režisérem nejnovější adaptace jednoho z nejznámějšich románů Charlese Dickense je Mike Newell (Harry Potter a ohnivý pohár).
Děj je trochu zjednodušen a osekán, ale “to zásadní” scénář obsahuje. Nekonala se ale žádná výrazná zjednodušení a znalci předlohy se mohou uklidnit i z jiného důvodu: žádné výrazné postavy nechybí ani nepřebývají.

Problém zpracování poměrně tlusté knížky nastává v okamžiku, kdy scénárista musí rozmělnit čas věnovaný zásadním postavám či řekněme “hybatelům” děje.
V Nadějných vyhlídkách má tento rébus nepříliš šťastné řešení. Film má na počátku příliš pomalé tempo. Po Pipově příjezdu do Londýna se už nenudíme, setkáme se s několika dalšími postavami.

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Jejich charakter a důležitost je ale jen lehce “naťuknuta”. V závěru dojde k výbuchu emocí i rychlému dějovému sledu, který celkovému romantickému vyznění filmu příliš neprospívá. Nebyl ani dostatek času identifikovat se, nebo alespoň získat sympatie k ústřední dvojici.

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Obsazení je přitom přitažlivé. Roli Pipa má na kontě Jeremy Irvine (Válečný kůň), Estelle hraje Holliday Grainger (Miláček), Ralph Fiennes hraje uprchlého trestance, Helena Bonham Carter slečnu Havishamovou. Nepřehlednutelnou roli Popová advokáta ztvárnil Robbie Coltrane.

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Nadějné vyhlídky (foto: Bioscop)

Jak se na podobnou romantickou dobovku sluší, kameraman John Mathieson je velkolepě rozmáchlý a autor hudby Richard Hartley dostatečně tklivý. Řemeslně je to velmi slušný snímek. Ale chybí mu “duše”. A tak se tentokrát kolegyně na novinářské projekci příliš nedojímaly. Nebo to alespoň nebylo slyšet.

hodnocení 60
Nadějné vyhlídky jsou příjemným ukrácením volné chvilky. Ale pokud chcete svou přítelkyni nebo přítele rozněžnit a dostat do kolen, nevím, zda se to podaří pomocí tohoto snímku.

-MS-, Totalfilm.cz
Foto/video: Bioscop © 2013, YouTube kanál Totalfilmu

Nadějné vyhlídkyicon_csfd
Great Expectations
Drama
Velká Británie / USA, 2012, 128 min

Režie: Mike Newell
Hrají: Jeremy Irvine, Holliday Grainger, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Jason Flemyng, Robbie Coltrane, Sally Hawkins, Ewen Bremner, David Walliams, Jessie Cave, Tamzin Outhwaite, Olly Alexander, Toby Irvine, Helena Barlow, William Ellis, Ben Lloyd-Hughes

Licence Creative Commons
Recenze NADĚJNÉ VYHLÍDKY, jejímž autorem je TOTALFILM.CZ, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported .

nadejne_vyhlidky_A3_00058-2.indd

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.