Nepřehlédněte

V Praze začíná Festival japonských filmů a kultury

6. ročník festivalu japonských filmů a kultury Eigasai se koná 22. – 28. ledna 2013 v pražském kině Lucerna. Na diváky čeká nejen bezmála 20 filmů, ale i bohatý doprovodný program. Po skončení pražské části festival dorazí v ozvěnách také do Plzně (7. – 10.2.), Opavy (12. – 16.2.) a Hodonína (8. – 10.3.)
Největší pozornost letošní ročník festivalu věnuje jedinečné osobnosti, kterou je režisér Shōhei Imamura. Ten jako jediný Japonec získal dvakrát Zlatou palmu na festivalu v Cannes – nejprve za proslulou Baladu o Narajamě,  o 14 let později pak za brilantní snímek Úhoř (Unagi, 1997).

Megane (Brýle) - úvodní film

Megane (Brýle) – úvodní film

eigasai-2013-logo-circle„Jeho retrospektiva bude mít rozsah, který dosud v Evropě neměl obdoby. Sehnat kopie některých filmů byl přitom opravdu husarský kousek,” říká Robin Shōen Heřman z pořádající Česko-japonské společnosti. imamuru fascinuje vztah mezi realitou a fikcí ve filmu i v životě, vazby mezi kulturně spoutanou a pudovou složkou lidské osobnosti, reflexe viny, magická role symbolů a řada dalších bytostně univerzálních témat, která ovšem dokáže podat s okouzlujícím jemně ironickým nadhledem a kulturním přesahem.

Úhoř

Úhoř

Další výrazná programová sekce přináší sérii nenapodobitelných komedií, volně sdružených pod titulem Smích prochází žaludkem. „Určitě z nich pochopíte, jak osudový je vztah Japonců k jídlu, jeho přípravě a podávání – ale třeba i k etiketě proslulých kjótských čajoven s tajuplnými gejšami,” dodává Robin Shōen Heřman.

Díky dlouhodobé spolupráci s japonskou nadací the Japan Foundation se na festivalu objeví i několik vzácných pokladů japonských filmových archivů, v čele se snímkem Mlhavá noc (Oboroyo Onna) z roku 1936, jehož režisérem je GoSho Heinosuke, známý jako autor vůbec prvních japonských zvukových filmů. Všechny filmy festivalu budou v původním znění s českými a většinou i paralelními anglickými titulky.

Kuplíř

Kuplíř

Z bohatého doprovodného programu za mimořádnou zmínku stojí Den japonské kuchyně v neděli 27. 1., dvojjazyčné představení klasických japonských frašek Kjógen v sobotu 26. 1. nebo závěrečná Japan alternative party v Lucerna music Baru v pondělí 28. 1. na festivalu nebudou chybět ani výstavy (velkoformátové fotografie, kaligrafie, ikebana), dílny pro malé i velké, tradiční hudební happening s bubny taiko a další akce.

Vstupné na jednotlivé filmy je velmi vstřícných 80 Kč a vstupenky lze kupovat i na internetu. Zvýhodněných permanentek jsou dva typy: V.I.P. permanentka stojí 600 kč (zahrnuje vstup na všechny festivalové akce vč. zahajovací recepce a závěrečného koncertu v lucerna music Baru), permanentka Student (pouze na filmové projekce, bez rezervace konkrétního místa k sezení) přijde na pouhých 300 kč. na některé projekce jsou speciální slevy pro seniory.

Organizátory akce jsou Česko-japonská společnost, velvyslanectví Japonska v ČR, nadace the Japan Foundation a Palác Lucerna, festival podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. města Prahy. Hlavním partnerem akce je firma Yamaha Motors Czech.

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.