Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Zemřela dáma divadla, filmu a televize Jiřina Jirásková

Divadelní a filmová herečka Jiřina Jirásková zemřela dnes v Praze po dlouhé nemoci ve věku 81 let. Celý její život byl spjat s Divadlem na Vinohradech, jehož členkou byla od roku 1951. Ve filmu zazářila ve Světácích či Sestřičkách a také nespočtu televizních filmů a seriálů. Zpráva o jejím úmrtí zarmoutila politiky i řadu jejích hereckých kolegů.

Povodeň (režie: Jiří Strach) - foto: ČT

Povodeň (režie: Jiří Strach) – foto: ČT

Režisér Jiří Strach, který ji obsadil do role Abatyše ve filmu Anděl páně, televizního filmu Povodeň i do Vrásek z lásky říká: „Budu na ni vždycky vzpomínat i pro její laskavo-ironický humor.  Popřel zprávy některých zpravodajských serverů o tom, že Jirásková spáchala sebevraždu, když se předávkovala léky. Podle něj byl její stav takový, že nebyla schopna vzít si život. Lékař na místě určil, že příčinou úmrtí bylo stáří a nenařídil pitvu, řekl později mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Zámek v Čechách (foto: ČT)

Zámek v Čechách (foto: ČT)

Jejím nejvýraznějším televizním hereckým koncertem byla příležitost, kterou jí na tělo napsal dramatik Jiří Hubač ve filmu ZÁMEK V ČECHÁCH, který bude na počest herečky uveden dnes večer na ČT1. Jen málokterý český herec byl tak výrazně spjat se jménem scény, na jejímž jevišti vystupoval, jako právě Jirásková.

Členkou Divadla na Vinohradech byla šest desítek let. Po listopadu 1989 tam deset let působila jako jeho ředitelka. Během kariéry tam ztvárnila 115 postav. Naposledy jí diváci poděkovali loni 4. října, kdy se objevila v menší roli v inscenaci Mocná Afrodité – od té doby byla v domácím ošetřování.

Jiřina Jirásková se svým oblíbeným buldočkem

Jiřina Jirásková se svým oblíbeným buldočkem

Mezi nejslavnější hry patří Strindbergova Královna Kristýna, Shawova hra Caesar a Kleopatra, Komu zvoní hrana od Hemingwaye či inscenace Kohoutovy hry August August, august. Byla Úrsulou v inscenaci Sto roků samoty, Isabelou v Šotolově Cestě Karla IV. do Francie a zpět i Helenou v Grumbergově Krejčovském salonu.

Se stejnou vervou se však pouštěla se i do práce filmové a televizní. Ještě loni 24. listopadu alespoň telefonicky pozdravila posluchače 300. rozhlasového Tobogánu Aleše Cibulky. Ten ztvárnil moderátora v inscenaci Sonáta pro lžíci, v níž herečka excelovala spolu s Danou Syslovou v Divadle Bez zábradlí. Za své umění získala v roce 1998 cenu Thálie, prezident republiky ji vyznamenal medailí Za zásluhy a byla uvedena do Dvorany slávy ankety TýTý.

(audio) Jiří Strach o Jiřině Jiráskové [haiku url=“http://www.totalfilm.cz/wp-content/uploads/A201301070581301.mp3″ title=“Jiří Strach o J. Jiráskové“]

Poprvé v Divadle na Vinohradech vstoupila už koncem 40. let, kdy ji oslovil tehdejší šéf Jiří Frejka k hostování v roli Aničky Hoškové z Veselých paniček windsorských. Jejími posledními pracemi byly například role harfenistky v jevištní verzi filmu Federika Felliniho Zkouška orchestru a vděčná role babičky v italské komedii Famílie.

připravil: Totalfilm.cz

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast