Recenze | MANIAK je povedenou studií psychopatovy nemocné duše

Vyšinutý mladík sleduje bezbranné oběti a bez kompromisu je vraždí a skalpuje. Domů si odnáší trofeje – skalpy. Ty pak instaluje na hlavy figurín, jež porůznu aranžuje po svém bytě. Mezitím potkává ženu kterou ale zabít nechce…

MANIAK (foto: HCE)

MANIAK (foto: HCE)

Maniak není úplně klasický thriller ani horor. Přestože zobrazuje nepokrytě násilí, vraždy, dokonce skalpování obětí, není to úplně samoúčelné.
Vzhledem ke způsobu vyprávění a snímání, kdy se na podstatnou část děje díváme přímo očima vraha, se spíše jedná o jeho psychologickou studii.

V první chvíli jsem byl ze zobrazovaných scén poměrně dost znechucen, až se mi dělalo fyzicky špatně a odvracel jsem zrak. Myslím, že jsem jinak velmi otrlý divák. Postupem času jsem ale pochopil že v tom je významný záměr.
Tvůrcům se pomocí jakési vrahovy “reality show” podařilo zážitek diváka více zesugestivnit. Je to velmi zvláštní zážitek.

MANIAK (foto: HCE)

MANIAK (foto: HCE)

Na rozdíl od jiných snímků stejného zrna, kde se prostě jenom děje “zlo”, máme u Maniaka možnost pochopit jeho konání. Film je svou stylizací navíc částečně podobný oceňovanému thrilleru Drive s Ryanem Goslingem. (Můžete posoudit níže – video Prvních 6 minut filmu MANIAK). A to především nočními scénami v autě a použitou hudbou. Žádné další podobnosti ale nečekejte.
Elijah Wood hraje skvěle. Vypadá nezdravě, je nevypočitatelný a velmi nebezpečný. Vše podtrhuje již zmíněný způsob snímání který navíc podtrhuje Woodovo přerývané dýchání a pohled na jeho špinavé ruce a nehty.

Režisér Franck Khalfoun měl vše pečlivě promyšleno. Film má skvělou kameru hudbu a střih v čele se scénářem Alexandra Aji.

hodnocení 70
Místy snímek působí halucinogením dojmem. Dostáváme se do choré mysli maniaka a jeho očima vnímáme pokřivenou a děsivou realitu.
Maniak je určitě zajímavým thrillerem s prvky hororu. Pro někoho může být problém explicitně zobrazované násilí.

-AC-, Totalfilm.cz
Foto/Video: Hollywood Classic Entertainment © 2013

Maniakicon_csfd
Maniac
Krimi / Horor / Thriller / Mysteriózní
Francie / USA, 2012, 89 min

Režie: Franck Khalfoun
Hudba: Rob
Hrají: Elijah Wood, Liane Balaban, America Olivo, Nora Arnezeder, Sammi Rotibi, Morgane Slemp

Maniak_plakat_fin_A3_HR

 

  1. […] druhou stranu je třeba ocenit právě režii a atmosféru. Ta místy připomíná nedávného Maniaka a velmi (velmi) vzdáleně Drive. Hodně tomu pomáhá kromě kamery i hudba Jamese Newtona […]

    Reagovat na tento komentář
  2. To je tam jako vidět jak jim řeže hlavy?

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.