Nepřehlédněte

Dokument HLEDÁ SE PREZIDENT se v kinech objeví dva týdny po inaugaraci Miloše Zemana

Mimořádný celovečerní dokument Hledá se prezident dokončuje v těchto dnech režisér Tomáš Kudrna. Snímek zobrazuje zákulisí volební kampaně prezidentských kandidátů a přináší netradiční a unikátní pohled do „kuchyně“ první přímé volby hlavy státu. Do kin film vstoupí 21. března, dva týdny po uvedení nového prezidenta do úřadu. Exkluzivní sestřih nepoužitých scén z dokumentu s Jiřím Dienstbierem, Janou Bobošíkovou, Tomiem Okamurou, Milošem Zemanem, Janem Fischerem, Karlem Schwarzenbergem a dalšími kandidáty při jejich výjezdech do regionů, přípravě kampaní, ve chvílích před debatami a dokonce i v soukromí je uvnitř článku.

Miloš Zeman

Miloš Zeman

Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta.

Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií.

Tomáš Kudrna a Jiří Dientsbier

Tomáš Kudrna a Jiří Dientsbier

Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém. Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.

Koproducenty filmu Hledá se prezident, který má distribuční premiéru 21. března, jsou Česká televize, UPP, Soundsquare a Petros Michopulos. Hlavním partnerem filmu je společnost BigMedia, distributorem Aerofilms.

ROZHOVOR S REŽISÉREM TOMÁŠEM KUDRNOU

Jakým způsobem se vyvíjela struktura filmu během natáčení? Lišil se nějak významně průběh natáčení od toho, co jste si s producenty vytýčili?
Struktura se ani tolik neměnila, spíše se upřesňoval styl. Zpočátku jsme si mysleli, že budeme líčení událostí prokládat postřehy a úvahami různých politologů, komentátorů, novinářů nebo odborníků na ústavní právo, ale nakonec se po několika natáčecích dnech ukázalo, že to, co natáčíme během kampaně v blízkosti kandidátů, je natolik atraktivní a dramatické, že by filmu padal řemen, kdybychom jeho tah rozbíjeli statickými rozhovory. Ale nechtěli jsme na ty názory „zvenčí“ úplně rezignovat, a tak jsme je natáčeli ve chvíli, kdy se odborníci přirozeně baví mezi sebou. Jako například Karel Hvížďala s Jaquesem Rupnikem, kteří si povídali o volbě prezidenta na oslavách narozenin Karla Schwarzenberga.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

Kdo z kandidátů vás příjemně překvapil a čím? A šokoval vás někdo v průběhu natáčení?
Mě osobně jako voliče překvapila Zuzana Roithová. Rozhledem, moudrostí, schopností formulovat zajímavé postřehy a statečností. Naopak jistým zklamáním pro mě bylo působení Vladimíra Franze. Jeho iniciativa si ho vybrala jako občanského kandidáta, který měl být pravým opakem stranických kandidátů a který měl být reprezentantem úplně jiného pojetí politiky, než jak ji reprezentoval například Miloš Zeman. A Franz nakonec oznámil, že bude volit právě Zemana.

Jana Bobošíková

Jana Bobošíková

V jakém okamžiku jste ukončili natáčení? Nechá vás nový prezident nakouknout ještě do zákulisí inaugurace? 
Ve střižně jsme zjistili, že nám jako konec vystačí okamžik po vyhlášení výsledků volby. Cokoli navíc už by bylo jen opakováním téže emoce.

Táňa Fischerová

Táňa Fischerová

Při zpracovávání tématu prezidentských voleb a obzvláště ve vyhroceném druhém kole volby s tak silnými protikandidáty se člověk jen těžko ubrání nezávislému pohledu. Jak se to dařilo vám? Museli jste někdy bojovat s tím, abyste někomu z kandidátů nechtěně „nenadržovali“ a naopak?
Nikomu jsme nenadržovali a ani jsme nikoho nepotápěli. Ona to totiž naše metoda práce ani moc neumožňovala. Vždycky jsme se snažili být u nějaké situace a tu věrně zaznamenat bez ohledu na to, jestli se nám ten kandidát líbí nebo ne.

Režisér Tomáš Kudrna (vpravo)

Režisér Tomáš Kudrna (vpravo)

Věřím tomu, že každá situace, kterou máme ve filmu, nese o svých protagonistech silnou a jasnou výpověď, ke které by bylo zbytečné cokoli přidávat. Ať už přímo při natáčení třeba nějakou konfrontační otázkou, nebo pak ve střižně nějakým návodným střihem.

připravil: totalfilm.cz

Hledá se prezident plakát

Článek jsme oštítkovali takto:
  1. Jak vznikal časosběrný dokument o prezidentské volbě? Přečtěte si rozhovor s Tomášem Kudrnou a Kateřinou Černou zde: http://www.dokrevue.cz/clanky/odrekli-jsme-si-investigativni-pristup

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: