FEBIOFEST | Třetího Kristiána včera převzal Jerzy Stuhr

Včera večer obdržel polský režisér, herec a pedagog Jerzy Stuhr cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Febiofest uvádí čtyři jeho filmy, včetně legendární, zdigitalizované Sexmise z 80. let. Kristiána v dalších dnech převezmou autor filmů s Beatles Richard Lester a americká herečka Geraldine Chaplinová.

Jerzy Stuhr (foto: V. Jedlička - MFF Praha - Febiofest)

Jerzy Stuhr (foto: V. Jedlička – MFF Praha – Febiofest)

V Sexmisi ztvárnil jednoho z dobrovolníků, kteří se po umělém zmrazení těla probouzejí později, než jak to plánoval vědecký experiment. Ocitnou se v 21. století, kdy žijí pouze ženy. Muži totiž na Zemi vymřeli a ženy se staly soběstačné, “silnější pohlaví” je pro ně nepřítelem.

Ve filmu i v televizi ztvárnil Stuhr 52 rolí, v polovině 90. let debutoval jako režisér. “Herectví je dobrodružstvím srdce, zatímco režie je dobrodružstvím rozumu,” prohlásil tento filmař v roce 1995, když v Česku představil svůj první projekt Seznam cizoložnic. Chtěl se postavit za kameru, aby nesl větší díl zodpovědnosti za filmové dílo.

Jerzy Stuhr (foto: V. Jedlička - MFF Praha - Febiofest)

Jerzy Stuhr (foto: V. Jedlička – MFF Praha – Febiofest)

Stuhr se předloni počtvrté zúčastnil karlovarského festivalu, když tam uvedl italskou komedii o volbě papeže Habemus papam, v níž ztvárnil mluvčího Vatikánu.

připravil: totalfilm.cz
foto: V.  Jedlička, V. Lacena

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.