FEBIOFEST vyvrcholil předáním cen – pokračuje v krajských městech

Předáním cen Kristián a Grand Prix Febiofestu  filmu Rozbitý svět včera večer vyvrcholil dvacátý, jubilejní ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – FEBIOFEST. Ocenění za mimořádný přínos světové kinematografii převzala Geraldina Chaplinová a producent filmových Beatles Richard Lester.

“Všichni se mě ptali, jestli jsem už byla v Praze, v tom nádherném městě. Teď jim konečně mohu říci, že ano,” řekla usměvavá Geraldine Chaplinová.

Geraldine Chaplinová (foto: V. Jedlička)

Geraldine Chaplinová (foto: V. Jedlička)

Vzpomněla také na zážitek z roku 1968, kdy Československá pošta vydala známku s jejím otcem Charliem Chaplinem.

csr_1728_m

Známka, která Ch. Chaplinovi prodloužila život.

“Bylo to zrovna v době, kdy natočil Hraběnku z Hongkongu, kterou všichni kritizovali. Blížily se jeho osmdesátiny a on upadl do deprese. Pak vyšla ta známka, kterou nám někdo poslal. Přijal to jako velký kompliment a doslova ožil. Pak byl pozván do Ameriky, kde převzal čestného Oscara, anglická královna ho povýšila do šlechtického stavu. A to všechno kvůli obyčejné známce za korunu čtyřicet. Žil pak ještě devět let – a za ně bych vám ráda poděkovala,” řekla Geraldine Chaplinová.

Geraldine Chaplinová (foto: V. Jedlička)

Geraldine Chaplinová (foto: V. Jedlička)

Richard Lester prozradil, že chtěl přijet už dříve, ale nedorazil kvůli zdravotním problémům své ženy. Dalšími Kristiány byli v průběhu festivalu oceněni Giancarlo Giannini, Jeremy Thomas a Jerzy Stuhr.

Richard Lester (foto: V. Jedlička)

Richard Lester (foto: V. Jedlička)

Grand Prix soutěže Nová Evropa získal britský film o dospívání jedenáctileté diabetičky ROZBITÝ SVĚTRežisér Rufus Norris pozdravil diváky Febiofestu ve videopozdravu.“To, že jsem vzal za srdce vás, je mi potěšením,” uvedl režisér.

Febiofest vyhlásil také výsledky soutěže středometrážních snímků. Ta se letos konala poprvé a dostala název Tři oříšky pro Popelku. Třemi nejlepšími filmy jsou afghánsko-americký film Buzkashi Boys, americký film Zatímco a slovenský snímek Výstava.

20. Febiofest začal 14. března a pokračuje “OZVĚNAMI” v krajských městech.

připravil: Totalfilm.cz
Foto/Video: MFF PRAHA – FEBIOFEST

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.