Nepřehlédněte

V Praze dnes začíná JEDEN SVĚT – festival filmů o lidských právech

V Praze dnes začíná už 15. ročník festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Od 4 do 13. března nabídne v Praze, v několika sálech více než 100 filmů. Mnohé z nich doprovodí diskuse s tvůrci. Z Prahy se festival přesune do 40 dalších měst Česka. Slavnostní zahájení se odehraje dnes večer v kinech Světozor a Lucerna.

Norský dokument Statečná srdce přiveze jeho producentka Tone Grøttjord. Původně to měl být dokument o přípravě na školní volby a měl zachytit, proč bývá norská společnost označovaná za nejkultivovanější demokracii světa. V průběhu natáčení ovšem zasáhla jeho hrdiny tragická událost v podobě teroristického útoku Anderse Breivika.

Statečná srdce (foto: Jeden svět)

Statečná srdce (foto: Jeden svět)

Téma filmu se tak posunulo ještě blíže tomu letošnímu festivalovému, které se snaží upozornit na rostoucí netoleranci ve společnosti. Nenásilná reakce Norů na extremismus i traumatickou situaci po letních událostech v roce 2011 je inspirující. I proto bude film Statečná srdce letošní festival zahajovat.

„Netolerance a vymezování se vůči odlišnostem jakoby se stávaly normou, kterou sebevědomě šíří politické špičky, jak jsme tomu byli naposledy svědky během vyhrocené prezidentské kampaně. Stejně nebezpečné jsou ale také věty typu „já nejsem rasista, ale…“, které často slýcháme kolem sebe, nebo je říkáme sami. Letošním festivalem se diváků ptáme – bojíte se snášet? A naše odpověď je jasná. Není potřeba se bát, protože respektem a otevřeností nemáme co ztratit. Naopak,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Radioman (foto: Jeden svět)

Radioman (foto: Jeden svět)

Řada z více než stovky filmů festivalového programu ukazuje příběhy všedních, ve shonu běžného života neviditelných hrdinů. Zmiňme například dokument Radioman, který je výjimečný vysokým počtem hollywoodských hvězd, jež v něm vystupují. S hrdinou filmu, bývalým bezdomovcem, si tykají herci od George Clooneyho přes Meryl Streepovou po Johnnyho Deppa.

Zachovat si tvář (foto: Jeden svět)

Zachovat si tvář (foto: Jeden svět)

Film Zachovat si tvář, který promítáme v kategorii Panorama, získal v roce 2012 Oscara za zobrazení příběhů pákistánských žen – obětí útoků kyselinou. Dokument Příběh Hacktivistů mapuje málo známé pozadí internetového hnutí Anonymous. Autory výjimečného filmu Mimo příbalový leták o testování léků na lidech jsou slavní filmaři Michael Palmieri a Donal Mosher, známí i díky své práci pro reklamu nebo jako tvůrci hudebních klipů.

Příběh Hacktivistů (foto: Jeden svět)

Příběh Hacktivistů (foto: Jeden svět)

Festival nabízí také možnost setkání a debat s více než stovkou hostů – filmařů, ale i hrdinů uváděných dokumentů. Kratší debaty po většině projekcí doplňuje desítka večerních panelových debat v kině Francouzského institutu.

  • Festivalový infopoint bude pro publikum Jednoho světa připravený v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny jsou Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna (velký sál), Ponrepo a Evald.
  • Kompletní festivalový program najdete na na www.jedensvet.cz.
  • Předprodej vstupenek pro pražskou část festivalu začíná 26. února. Cena jednorázové vstupenky je 90,- Kč, divácká akreditace zlevnila na 440,- Kč a umožňuje vidět dva filmy a o víkendu až tři filmy denně.

jeden svět plakát

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: