ANIFILM začíná už v pátek, myslí i na děti

Kromě hlavní soutěže a doprovodných programů pro dospělé diváky je nedílnou součástí Anifilmu i bohatý program pro děti. Spolu s ČT nabídne nejzdařilejší večerníčky, počátky animace ve filmech Bořivoje Zemana či Hermíny Týrlové. Nebudou chybět ani retrospektiva Břetislava Pojara a Vladimíra Jiránka, kteří nás před časem opustili. Festival dětem nabídne také nejnovější hity Norman a duchové, Rebelka, Madagaskar 3 a Piráti!

Večerníček (foto: archiv)

Večerníček (foto: archiv)

Program sekce Animo TV vzniká již tradičně ve spolupráci s Českou televizí. Dětští diváci se mohou těšit na nejzdařilejší díly z kultovních večerníčků, jako jsou Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence, O zvířátkách pana Krbce, O človíčkovi, Káťa a Škubánek, O loupežnickém synku Cipískovi a další.

Pohádky z mechu a kapradí (foto: ČT)

Pohádky z mechu a kapradí (foto: ČT)

Nabídku doplní i večerníčky nejnovější. Ze zahraniční produkce jistě stojí za pozornost seriál pro nejmenší německého animátora Ralfa Kukuly Skřítci Písečníci, jež využívá techniku pískové animace, a americký dobrodružný seriál pro teenagery, pracující také s prvky komedie a fantasy, Čas na dobrodružství Larryho Leichlitera.

Hermína Týrlová (foto: archiv)

Hermína Týrlová (foto: archiv)

Počátky animované tvorby u nás dětem přiblíží první černobílé i barevné filmy. Připravený je snímek Podniká-li někdo cestu, který je reklamou na margarin Vittelo (do továrny na jeho výrobu se vydávají kráva, slepice a později i kokosová palma), kreslená groteska ze čtyřicátých let o lásce dvou malých rybiček, ohrožovaných zlou chobotnicí – Svatba v korálovém moři či pohádkový příběh Vánoční sen (režie Bořivoj Zeman a Karel Zeman), v němž ožívá hadrový panáček.

anifilm banner dlouhý

Grotesku z období Velikonoc přináší Neposlušný zajíček, kterého rozhodně nebaví přípravné práce na svátky jara. A chybět nebude ani legendární loutkový Ferda Mravenec (režie Hermína Týrlová a Ladislav Zástěra) či Hurvínek v osvětovém snímku o rozhlasovém vysílání Všudybylovo dobrodružství. Snímky budou promítány z původních 35mm filmových kopií!

V Retrospektivě věnované Břetislavu Pojarovi a Vladimíru Jiránkovi nebudou chybět medvědi z Potkali se u Kolína, neposedná parta z televizního seriálu Zahrada, Bob a Bobek, králíci z klobouku či Pat a Mat.

Dětským divákům je určen i Bojarův celovečerní kombinovaný film (hraný a animovaný) Motýlí čas. Přehlídka filmů Adolfa Borna uvede kromě oblíbené Opičky Žofky či Macha a Šebestové i celovečerní film Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku.

Bilance pak přináší pro dětské diváky hned čtyři trháky loňského roku (Norman a duchové, Rebelka, Madagaskar 3 a Piráti!).

Děti si budou moci pod dohledem zkušených tvůrců a pedagogů v tradičních Dílnách animace vyrobit svůj vlastní animovaný film nebo se zapojit do „budování“ světa evropského hradu a jeho podhradí v rámci workshopu Most napříč dějinami pod vedením ilustrátorky Renáty Fučíkové, která má na svém kontě např. kritiky i veřejností oceňovanou knihu Historie Evropy – Obrazové putování.

Anifilm 2012 (foto: Danica Kovacevic)

Anifilm 2012 (foto: Danica Kovacevic)

Pro malé návštěvníky a milovníky divadla jsou nachystány čtyři pohádky. Herci z řad studentů a absolventů KALD DAMU a především nepřeberná řada dřevěných loutek dětem zahrají příběh O Panáčkovi a Panence, v němž musí Panáček podstoupit řadu dobrodružství, aby přemohl všechny špatné síly, našel svoji ztracenou Panenku a přivedl ji zpět. Přivezou i zbrusu novou inscenaci na motivy Erbenových pohádek BYLO nebo NEBYLO nebo BYLO… Spolek třeboňského loutkového divadla uvede příběh s názvem Naše krásná zahrádka a Perníkovou chaloupku.

připravil: Totalfilm.cz, -AC-
foto/Video: archiv, ČT, Totalfilm.cz, Anifilm © 2013

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.