Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Dnes začíná Krrr! – už po čtvrté v Krnově Festival 70mm filmů

Poprvé se přehlídka 70mm filmů konala v roce 2010, její čtvrtý ročník začíná právě dnes. Přehlídka má za úkol připomenout dnes již ve střední Evropě nepoužívaný formát filmové kopie, který oslňoval návštěvníky brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem. Festival proběhne v krnovském kině Mír 70 od pátku 12. dubna do neděle 14. dubna 2013. V programu se objeví mimo jiné i Střihoruký Edward či původní kopie (bez digitálních úprav) Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů. V Krnově promítnou i 2010: Druhou vesmírnou odyseu nebo nové drama Paula Thomase Andersona Mistr.

Políčko běžného širokoúhlého filmu 35mm obsahuje 387,66 mm2 obrazu, což je 2,75 x méně, než 1068,98 mm2 na 70mm kopii. Filmy natočené na 70/65mm negativ mají proto větší hloubku ostrosti a ukazují více drobných detailů.

Hvězdné války - epizoda VI. (foto: archiv)

Hvězdné války – epizoda VI. (foto: archiv)

Krnovské kino Mír 70 je v současné době jediné v zemích Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které je schopno odpromítat 70mm formát filmové kopie s původním, až šestikanálovým magnetickým záznamem zvuku na 105 metrů čtverečních zahnutého plátna.

Název přehlídky má několik významů. KRRR! je kombinace hlásek ze začátku názvu města Krnov, která tvoří (pro cizince téměř nevyslovitelný) charakteristický zvuk, který je zároveň citoslovcem zvuku promítacího stroje.

Návštěvnící si mohou koupit vstupenku na jednotlivá představení vždy 30 minut před začátkem projekce.

více na webu festivalu

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast