FINÁLE PLZEŇ 2013 – Bohatý program, koncerty, debaty a výstavy, český i německý film

V Praze představili organizátoři program 26. festivalu Finále Plzeň. V západočeské metropoli se představí především všechny nové české celovečerní filmy a bohatý výběr z dokumentů. Finále nabídne i to nejzajímavější z německé hrané a dokumentární tvorby.
Festival se uskuteční v Plzni od 21. do 27. dubna.

vizual sirka-bez pruhu.indd

V soutěži nových českých celovečerních filmů se představí výběr z 24 snímků, které festival uvede.
Předsedou poroty je letos americký producent Richard McCallum.

Soutěž nových českých celovečerních hraných a animovaných filmů:

Až do města Aš (r. Iveta Grófová)
Bez doteku (r. Matěj Chlupáček)
Don’t Stop (r. Richard Řeřicha)
Konfident (r. Juraj Nvota)
Můj pes Killer (r. Mira Fornay)
Odpad město smrt (r. Jan Hřebejk)
Polski film (r. Marek Najbrt)
Posel (r. Vladimír Michálek)
Ve stínu (r. David Ondříček)
Záblesky chladné neděle (r. Ivan Pokorný)

Novemberkind (foto: Finále Plzeň)

Novemberkind (foto: Finále Plzeň)

V sekci Zoom bude pozornost po loňském Polsku zaměřena na Německo. Klíčem k výběru snímků byla letos aktuální společenská témata a jejich filmová reflexe.

Z programu debat se diváci mohou těšit na večer s názvem Jak se točí… časosběry? s osobnostmi časosběrného dokumentu Volkerem Koeppem a Helenou Třeštíkovou, Jak se točí… dějiny? o možnostech filmové dramatizace historie za účasti režisérů hraných filmů Christiana Schwochowa a Roberta Sedláčka, Jak se točí… politika? za účasti producenta Andrease Leusinka, slovenské režisérky Zuzany Piussi a autorské dvojice Klusák a Remunda, a Jak se točí… odcházení?

Od Fica do Fica

Od Fica do Fica

Robert Sedláček také představí v premiéře spolu se scenáristou Pavlem Kosatíkem očekávaný projekt České televize České století, z něhož bude uveden díl Všechnu moc lidu Stalinovi. Zájemci poté uvidí i pracovní verzi dalšího dílu pod názvem Zabíjení soudruha.

Ester Krumbachová

Ester Krumbachová

Letošní ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, která by se letos dožila 90 let, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který oslaví 85. narozeniny, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi, kterému by letos bylo také 90 let.

Zářijové noci - pocta Pavlu Kohoutovi

Zářijové noci – pocta Pavlu Kohoutovi

Návštěvníci se tak setkají jak se snímky, na kterých se uvedené osobnosti podílely, tak i osobně s Pavlem Kohoutem při projekcích a debatách.
Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých snímků jako Český mír a Český sen také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.

Český mír

Český mír

V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska, Jiřího Krejčíka a v rámci open-air projekcí snímky Jiřího Menzela. Oscarového českého režiséra připomene i venkovní výstava 32 velkoformátových fotografií Rozmarná léta Jiřího Menzela, kterou připravuje jeho žena a producentka Olga Menzelová Kelymanová.

Vesničko má středisková

Vesničko má středisková

Snímky vycházejí z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů ze soukromého archivu Jiřího Menzela a připomenou výrazné momenty jeho kariéry. Výstava následně pak poputuje do dalších českých měst.

vizual sirka-bez pruhu.indd
Na letošním Finále se tradičně prezentuje i nejmladší generace filmařů. Tentokrát to budou studenti plzeňských škol – Západočeské univerzity, Ústavu umění a designu a Soukromé střední umělecko průmyslové školy Zámeček, kteří představí své filmy v rámci sekce Plzeňské filmové naděje. Dalším plzeňským tvůrcem bude na festivalu spisovatel a ilustrátor VHRSTI, který je výtvarníkem nového večerníčku České televize Bílá paní na hlídání. Ten uvidí návštěvníci festivalu v předpremiéře.

Bližší informace na webu festivalu

připravil: MS, totalfilm.cz
Foto/Video: Finále Plzeň

Finale2013_plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.