V Praze představili organizátoři program 26. festivalu Finále Plzeň. V západočeské metropoli se představí především všechny nové české celovečerní filmy a bohatý výběr z dokumentů. Finále nabídne i to nejzajímavější z německé hrané a dokumentární tvorby.
Festival se uskuteční v Plzni od 21. do 27. dubna.
V soutěži nových českých celovečerních filmů se představí výběr z 24 snímků, které festival uvede.
Předsedou poroty je letos americký producent Richard McCallum.
V sekci Zoom bude pozornost po loňském Polsku zaměřena na Německo. Klíčem k výběru snímků byla letos aktuální společenská témata a jejich filmová reflexe.
Z programu debat se diváci mohou těšit na večer s názvem Jak se točí… časosběry? s osobnostmi časosběrného dokumentu Volkerem Koeppem a Helenou Třeštíkovou, Jak se točí… dějiny? o možnostech filmové dramatizace historie za účasti režisérů hraných filmů Christiana Schwochowa a Roberta Sedláčka, Jak se točí… politika? za účasti producenta Andrease Leusinka, slovenské režisérky Zuzany Piussi a autorské dvojice Klusák a Remunda, a Jak se točí… odcházení?
Robert Sedláček také představí v premiéře spolu se scenáristou Pavlem Kosatíkem očekávaný projekt České televize České století, z něhož bude uveden díl Všechnu moc lidu Stalinovi. Zájemci poté uvidí i pracovní verzi dalšího dílu pod názvem Zabíjení soudruha.
Letošní ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, která by se letos dožila 90 let, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který oslaví 85. narozeniny, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi, kterému by letos bylo také 90 let.
Návštěvníci se tak setkají jak se snímky, na kterých se uvedené osobnosti podílely, tak i osobně s Pavlem Kohoutem při projekcích a debatách.
Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých snímků jako Český mír a Český sen také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.
V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska, Jiřího Krejčíka a v rámci open-air projekcí snímky Jiřího Menzela. Oscarového českého režiséra připomene i venkovní výstava 32 velkoformátových fotografií Rozmarná léta Jiřího Menzela, kterou připravuje jeho žena a producentka Olga Menzelová Kelymanová.
Snímky vycházejí z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů ze soukromého archivu Jiřího Menzela a připomenou výrazné momenty jeho kariéry. Výstava následně pak poputuje do dalších českých měst.
Na letošním Finále se tradičně prezentuje i nejmladší generace filmařů. Tentokrát to budou studenti plzeňských škol – Západočeské univerzity, Ústavu umění a designu a Soukromé střední umělecko průmyslové školy Zámeček, kteří představí své filmy v rámci sekce Plzeňské filmové naděje. Dalším plzeňským tvůrcem bude na festivalu spisovatel a ilustrátor VHRSTI, který je výtvarníkem nového večerníčku České televize Bílá paní na hlídání. Ten uvidí návštěvníci festivalu v předpremiéře.
Bližší informace na webu festivalu
připravil: MS, totalfilm.cz
Foto/Video: Finále Plzeň