Nepřehlédněte

Recenze | NEVĚDOMÍ je poctivá sci-fi žánrovka s pompézním vizuálem

Píše se rok 2017. Zemi napadla mimozemská civilizace, Měsíc byl zničen. Lidé se bránili jadernými bombami, zbytek destrukce dokonala příroda. Lidstvo sice vyhrálo, ale Země se díky jaderné katastrofě stala neobyvatelnou.
Rok 2077. Lidé se přesunuli na jednu z oběžnic Saturnu. Energie pro ně je získávána z těžních věží, které využívají mořskou vodu.
O techniku se starají zaměstnanci v dekontaminované zóně. Jack (Tom Cruise) a Victorie (Andrea Riseborough) nejsou jen kolegové, ale zároveň milenci.

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

Victorie je velmi oddanou profesionálkou, Jack zase skvělým technikem a pilotem. Má ale jednu chybu, má vlastní hlavu a neřídí se podle všech pravidel, které TET (řídící věž) stanovila.

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

Navíc všem zaměstnancům byla z bezpečnostních důvodů vymazána paměť. Jackovi, ale probleskuje vzpomínka na neznámou ženu. Ta se po zřícení vesmírné lodi objeví na Zemi a jediná přeživší členka posádky (Olga Kurylenko) tvrdí, že ji s Jackem pojí společná minulost. Možná se Jack na svět kolem sebe konečně podívá jinýma očima.

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

NEVĚDOMÍ je především vizuální film. Po celou dobu se na plátně doslova čaruje. Ztvárnění dokonale zdevastované planety, postkatastrofické architektonické ikony Ameriky a režisérovo výtvarné vidění soudobé techniky. To vše je na špičkové úrovni. Dechberoucí vizuál střídají v druhé polovině filmu velkolepé akční scény.

Tom Cruise opravdu ještě nezačal stárnout. Fyzicky i herecky je na vynikající úrovni. Debut Josepha Kosinskiho Tron: Legacy 3D byl dostatečnou a povedenou přípravou na tento sci-fi snímek.

Reklama | Film NEVĚDOMÍ byl vyroben speciálně pro zážitek v kině IMAX. Při uvedení ve velkoformátovém kině ukáže Nevědomí o plných 26% více obrazu než v kinech běžných. Užít si ho můžete i v Praze.
imaxLogo

Nevědomí je adaptací stejnojmenné Kosinskiho grafické novely a podle ohlasů z Universalu, jde o jeden z nejlepších scénářů, které v posledních letech schválili k natáčení.

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

To je samozřejmě částečně řeč reklamy studia. Ale každopádně: dějové zvraty a příběh samotný je vymyšlen velice dobře.

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

První část je vlastně spíš úvod do děje a života na postapokalyptické Zemi. Ve chvíli, kdy je Jack zajat tkzv. vetřelci se film exktrémně akčně rozjíždí. Bohužel vám z druhé části filmu nemohu nic prozrazovat, abyste nepřišli o zážitek.

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

Zvuk, hudební aranžmá, střih i kamera jsou perfektní a v souladu. Některé části filmu jsou téměř vizuální a zvukovou básní (scéna v nebeském bazénu).

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

Na filmu je poznat, že má svůj předobraz v komiksové předloze. Některé scény působí úsečně a dialogy možná až příliš jednoduše.
Místy chladné sci-fi vybočující ze žánru. Temné chvíle se střídají s nadějnými.

Nevědomí (foto: CinemArt)

Nevědomí (foto: CinemArt)

Vždy dobře připravený Tom Cruise, režisér obdařený mnoha talenty a další důvod najít si kvalitní kino s dobrým obrazem i zvukem. Obraz a velkolepost tomuhle filmu sluší. Poctivá žánrovka.

hodnocení 80

-MS-, totalfilm.cz
Foto/Video: CinemArt © 2013

Nevědomíicon_csfd
Oblivion
Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller
USA, 2013, 124 min
Premiéra: 18. dubna 2013 (CinemArt)

Režie: Joseph Kosinski
Scénář: Joseph Kosinski, Karl Gajdusek, Michael Arndt, Willi… (více)
Kamera: Claudio Miranda
Hudba: M83, Anthony Gonzalez
Hrají: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Nikolaj Coster-Waldau, Andrea Riseborough, Zoë Bell, Melissa Leo, James Rawlings

NEVĚDOMÍ

  1. Film se mi líbil, jenom Ramble On od Led Zeppelin nemůže být na elpíčku na vnější stopě, protože navazuje na Living Loving Maid. Deska LZ II.

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: