Nepřehlédněte

Recenze | SMRTELNÉ LŽI potvrzují stálou kondici Richarda Gera

Tento týden jdou do kin dva vynikající krimi thrillery s dobrým scénářem, režií a hvězdným obsazením. Právě čtete recenzi prvního z nich. Smrtelné lži jsou mrazivý příběh bohatého byznysmena Roberta Millera (Richard Gere), který má problémy s udržitelností svého podnikání. Falšuje účetnictví, aby mohl firmu výhodně prodat. S manželkou Ellen (Susan Sarandon) mu to také neklape. Zato se mu daří s milenkou Julií (Laetitia Casta). Ta mu ale v poslední době slušně šlape na paty. Vztah na telefon jí nevyhovuje a jako typická milenka žádá víc.

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Tlak na Roberta je obrovský. Ke všemu se přidá maskování závažnějšího zločinu než je pouhé falešné účetnictví… Bez nadsázky začíná boj o přežití.

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Zaujal mne mrazivý chlad a tíseň, který ze snímku vychází už od jeho samého počátku. Dokonce i ve chvílích, kdy je vše v životě Roberta ještě relativně v pořádku nebo řekněme ” společensky v normě”. I tak máte pocit mrazu z toho, jak komplikovaný a vnitřně nešťastný život může bohatý byznysmen prožívat. Jen to potvrzuje všechny známé pravdy.

Základem úspěchu dobrého thrilleru jsou herci, dobrý a nepřekombinovaný scénář a režisér, který je schopen domeček z karet udržet pohromadě i když občas zafouká.
Nutno dodat, že párkrát zafoukalo. Některé duševní pochody hlavních představitelů jsou možná až příliš překotné a zjednodušující.

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Každopádně se ale nikdo z nich nechová jako nepředvídatelné individuum, což scénáristy většinou nepříjemně svazuje. Tvůrce Smrtelných lží napsal uvěřitelný příběh.
Velkou devizou filmu je jeho spád. Nemá nudné pasáže, chybí zbytečné scény. Vše je nadávkováno akorát.

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

K dobrým vlastnostem krimi thrilleru patří i to, že některé motivy hrdinů pochopíme až ve chvílích rozuzlení. I v tomhle jsou Smrtelné lži papírově v pořádku.
Richard Gere zde opravdu hraje prim. Ve filmu krom něj není žádná další postava s podobným prostorem. O to obdivuhodnější je, že to ustál se ctí (nominace na Zlatý Glóbus).

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Režisér i scénárista Nicholas Jarecki, ač pro mě jméno, které slyším poprvé, obstál na jedničku. Zítra se tu objeví recenze na další film podobného zrna, který vytvořil renomovaný Steven Soderbergh. Jarecki se směle může postavit po jeho bok.

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Smrtelné lži (foto: D-Cinema)

Vzácně se zmiňuji o českých překladech. Zde je to na místě. Titulky jsou skvěle upraveny pro českého diváka, který by některým otrocky přeloženým reáliím těžko porozuměl. Poděkování Barboře Knobové.

hodnocení 80
Herecký koncert, skvělá režie i scénář a napětí až do nápaditého konce. Hodně důvodů vyrazit na Smrtelné lži do kina.

-MS-, totalfilm.cz
Foto/Video: D-Cinema © 2013

Smrtelné lžiicon_csfd
Arbitrage
Drama / Thriller
USA, 2012, 107 min
Premiéra: 4. dubna 2013 (D-Cinema)

Režie: Nicholas Jarecki
Scénář: Nicholas Jarecki
Hudba: Cliff Martinez
Hrají: Richard Gere, Tim Roth, Susan Sarandon, Brit Marling, Monica Raymund, William Friedkin, Laetitia Casta, Evelina Oboza, Josh Pais, Chris Eigeman, Stuart Margolin, Nate Parker, Jennifer Butler, Larry Pine, Austin Lysy, Curtiss Cook, Gabrielle Lazure, William Henderson White, Shawn Elliott, Sophie Curtis

Smrtelne lzi A1 plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: